• aslında bir tür balinadır.
  • discovery channel’da hakkında bir belgesel izledikten sonra abimin kendisine ithafen bir beste yaptığı sevimli ve bıyıklı deniz canlısı.

şarkının sözleri de şöyledir hatta:

bir domuz balığı gibi,
    yüzerim ben her gece;
    her gece, ama her sabah ben uyurum.

nakarat:
    denizde... denizde...
    denizde... gülümse...
    denizde... denizde...
    denizde... uyurum...
  • norveç civarlarında, fiyordlar arasında yaşayan, fuk fuk diye ses çıkaran, minyatür yunus gibi duran, çekingen ve fakat son derece meraklı olmalarından dolayı çekinerek de olsa, insan, tekne, kayık ne görürlerse yaklaşan, uzun bıyıkları olan sevimli memelilerdir bunlar... bol bol atlar uçarlar su da... boyutları nedeniyle yunus yerine bunlardan beslenebilir...
  • (bkz: domuz bağı)
  • çütre'ye (balistes capriscus) ülkemizde verilmiş yöresel isimdir.
  • (bkz: triggerfish)
  • balinalarla ve yunuslarla akraba olan sevimli su memelisi. yunustan gozle gorulebilir en buyuk farki, yassi kurek seklindeki disleridir ki yunuslarin konik disleri vardir. ayrica yunuslardan daha kucuk olmalarina ragmen daha iri ve kaba bir vucutlari vardir, sirt yuzgecleri ise daha bir ucgendir. ayrica bu hayvana boyle bir turkce isim verene burdan selamimi iletiyorum...

(bkz: porpoise)
  • bu hayvana böyle bir türkçe isim verilmesi gayet normaldir çünkü ismi (porpoise) latince porcopiscus kelimesinden gelmektedir. (porcus (domuz) + piscus (balık)).

ama pek tabii ki kendisi balık değil, memelidir.
  • kendisiyle ilk karşılaşıldığında insanı tedirginliğe sürükleyen, ağzından iğneyi çıkartmaya yeltenip o tehditkar dişlerini görünce tırstıran balık, ne balığı domuz domuz.

kayış gibi bir derisi, domuz gibi sesler çıkaran bir ağzı vardır. enteresan bir tecrübedir bu balığı yakalamak.
  • (bkz: musur)
hesabın var mı? giriş yap