• jediüzzaman hz. mahmut hocaefendi hazretlerinin şuh kahkahalar sonrasında ilim, sevgi ve ışık eşliğinde cevapladığı soru. üstad şöyle buyurmuştur:

- kutsal olan insan olduğu için, insani duyguyu sürdürmek için her şey helaldir, caizdir, uygundur.
  • "evet" şeklinde cevapladığım sualdir.

peki ben kim miyim? anneannesi domuzdan elde edilmiş bir kalp kapakçığı taşıyan birisi. o'nun sağlığı yerinde ya, gerisi zerre umrumda değil.
  • bu soru yıllardır sabit ama cevabı pek değişken.
    misal, merve kavakçı bir şekilde organ nakline muhtaç kalmadıkça caiz değildir.
    ama olurda bir gün böbreklerinden biri iflas ederse akşamına kalmadan caiz olur ki altına çabuk kalktı dikkat edersen bakınızı koymak icap eder.

biri takkiye mi dedi?
  • eşine mini etek giydirmeyecek maço domuzların yetiştirilmesiyle "evet" cevabına gönül rahatlığıyla ulaşılabilecek bir soru.

*

bu hususta mal varlığı bol olan bir islam büyüğünün domuzdan organ nakline ihtiyacı olması bence yeterli olacaktır...
  • bence ilk olarak domuzlara sorulması gereken bir soru. bakalım onlar ne düşünüyorlar bu konuda. bir çok insandan daha mantıklı yorumlar yapabilecekleri konusunda umidim var.
  • din konusunda master yapmış müslüman tıp doktorlarının, ya da tıp konusunda eğitim almış ilahiyatçıların cevaplaması gereken soru. tabi bu eğitimleri almak bir ömre bedel olacağı için nakil yapın gitsin, hastayı kurtarmak en iyisi. üstüne üstlük domuz organı nakli ertesi "lan ne domuz herifsin sen, ehe ehe" tarzı boktan espriler yapmanızı sağlar.

ayrıca evli çiftler arasında kıskançlıktan doğan problemleri engellemek için de domuzdan organ nakli işe yarayabilir. (yerseniz)

dahası domuzdan organ nakledilmiş şahıs -olurda- yamyam kabilelerin arasına düşerse, yerlilerin sofrasına çifte tat katmış olur.

nerden bakarsanız caiz bir iş bence.
  • islam alimi, fıkıh bilgini falan değilim. hatta müslüman da değilim. kalpten inanan, sırf kendisi için inanan, hangi dine mensup olursa olsun, kendisiyle aynı tanrıya tapmayan her insana hoşgörü ile bakan her insanın karşısında şapkamı çıkarırım. lakin böylesi bir soruya cevap vermek isterken kendimi bazı noktalarda çileden çıkarken buluveriyorum.

yahu:

domuz neden günahtır?
    (bkz: #15185206)

ben bu zamana kadar mantıklı bir şekilde bana bu soruyu cevaplayan bir babayiğitle tanışmadım daha.
    ha anladık insanlık adem ve havva ile başlamış. adem´le havva cocuk yapmışlar. onlar da kendi aralarında artık bir şekilde üremişler.
    yok yok, ensestle değil (!) yanlış anlamayın beni canım. bir şekilde üremişler işte. elmayı yemiş adem, sonra cennetten kovulmuş. ama elma haram değil. niye?
    sonra tanrı domuz eti yemeyi günah kılmış. yani o ayet inene dek domuz yiyenler de günahkar mı olmuş?
    yediğiniz tavuk etinin içi envai çeşit kimyevi pislik, zehir, doping maddesi ile dolu. tavuk insan boku da yiyor, kendi bokunu da yiyor. siz de o tavuğu yiyorsunuz.
    aynı şekilde murdar mı o zaman tavuk?
    tavuk eti yemek neden aynı şekilde günah değil?
    ben ciddi söylüyorum, şu yaşadığımız yüzyılda endüstriyel şekilde üretilen hiçbir etin yenmesi caiz değildir. yok neymiş islami usüllere göre kesilmişmiş de falan filan. yahu kesimi yapan adam zaten asgari ücretin altında hem de kaçak calışıyor. kendi canının derdine düsmüş, bir de sen haram, murdar et yemeyesin diye her hayvanın gırtlağına bıçağı calışta tekbir mi getirecek sandın?
    „ya o ayet indiğinde tavuk besihaneleri yoktu, endüstri yoktu“ cak cuk demesini biliyorsun.
    ayetleri canın istediğinde zamana uyarlamasını biliyorsun, reforme ediyorsun. ama televizyonda din alimliği yapan ilahiyat profesörüne “ hocam, nazar değmesine karşı evin dört kenarına idrar dökmek günah mıdır?“ diye sorarken hangi devirden sesleniyorsun sen?

anneannem beş vakit namazında niyazında bir insan. dünyaya getirdiği beş kızdan dördü hıristiyan erkeklerle evlendi. annem de dahil.
    birgün „siz gavur oldunuz kızım“ demedi.
    kör olmak üzere olan sol gözünün de organlarını bağışlayan bir hırıstiyan sayesinde kurtulduğunu hala bilmiyor.
    bilmesin de.

fazla dağıtmadan meseleyi sormak istiyorum sadece:
    müslümanı kim yarattı?
    allah?
    hıristiyanı kim yarattı?
    allah?
    e insanı kim yarattı?
    gene mi allah?
    e domuzu?

e daha neyi tartışıyorsunuz?
  • daha organ naklinin kendisine cevaz verilip verilemeyeceğinin tartışıldığı bir ortamda sorulması abes kaçan soru. ısrarla cevabının istenmesi de ayrı bir abes. zira islam'da fetva vermek öyle bir kaç bilgiyi yanyana getirmekle , kafaya göre kıyas yapmakla filan olmuyor. herkesin yapmaya selahiyetinin olduğu bir iş değil yani. insanlar buna göre hayatlarını düzenleyeceği için konuyu bir çok açıdan ele almak , tartışmak , araştırmak , kafa patlatmak gerekiyor. bu işi yapan bir müslümanın sözlükte yazmak gibi bir derdinin de olmayacağından hareketle cevabının burada bulunamayacağını söyleyebiliriz.
  • bunu soran adama o domuzun beynini naklederlerse belki bi yardımı olur gibi geldi burdan bakınca... *
  • merve kavakci'ya sorulmasi lazim gelen soru.

muhtemelen hayir diyecektir, hevesinizi kirmak gibi olmasin ama...
hesabın var mı? giriş yap