• az önce yaşadığım panik. küçükken bile dondurmacı sorduğu anda "sade kakaolu" der ve adamın bir beyaz top bir de kahverengi top koymasını dehşetle izlerdim. benim demek istediğim aslında " sadece kakaolu" olsundu. ama insan bi şaşırıyo, bi çekiniyo, bişiler oluyo. şimdi kakaolu ve karamelli aldım ama aslında karamelli almayacaktım. hala aklım çilekli de kaldı. zaten karamel dondurmaya yakışmıyor. keşke çilekli alsaydım. vişneli bile olurdu. vişneli güzel oluyo.
  • seçerken değilde kaç paralık olacağı konusunda panik yaşıyorum hep. bir dondurmacıya 5 liralik diyorum, külaha sığmaz kaseye koyalım diyor, başka bir dondurmacıya 5 tl lik diyorum, adam suratını ekşitip o çok az olur diyor. dondurmacılar odası falan varsa burdan sesleniyorum: lütfen dondurma fiyatlarını biraz olsun standardizasyon getirin.
  • panik ve kararsızlık arasında yaşanan ince bir çizgidir esasında. sebebi dondurmaları bir an önce soğuk soğuk yemek değil vallahi. arkada öyle bir kuyruk var ki insan delleniyor.

-neyli var abi?
    -çilekli, karamelli, vanilyalı, limonlu, kakaolu, vişneli, fıstıklı
    -şu beyaz olan sütlü mü? (saçma bir soruydu evet)
    -vanilyalı
    -hmm.. neyli olsa ki

aradan bir müşteri:

-abi bana ordan 3 tane sade vanilyalı!
    -hemen abi hemeenn

dondurmacı da haklı. ulan iki saat benim siparişimi bekleyecek? önce gelen değil, önce söyleyenin siparişini hazırlıyor. panik yapmak hata zaten. kararsızlık konusunu da siparişleri dondurmacıya gelmeden önce belirlemek en iyisi.
  • eskiden dondurmanın top fiyatı uygundu ve hiç panik olmazdık az önce dondurma alırken resmen yaşadım başlığı. topu 8 lira ve 16 çeşit falan var, hepsi de harika görünüyor. ilk sorduğum soru bi topa iki çeşit koyabiliyomusunuz. hadi burdakiler yapıyor da aynısını roma'da sormuşluğum ve dondurmacıyı kızdırmışlığım var. little little in the middlecıyız gardaaaşşşş.
  • konsept kararsızlığından ötürü yaşadığım paniktir . kavunlu çilekli limonlu üçlüsü gibi fresh lezzetler mi arıyorum yoksa bal badem çikolata ve karamel gibi ağır toplar mı daha çok hoşuma gidecek o an? bazen de mayhoş karadutla çikolatalı dondurmayı yanyana kondurmak gibi küçük sürprizler yapıyorum kendime. olsa da yesek.
  • hazır dondurma alınıyorsa ve daha karar verilmemişken dolap kapağı açılmışsa oluşan paniktir. dükkan sahibinin tehditkar bakışları altında yaşanan tedirginlik sonucu yanlış dondurma seçimiyle sonuçlanır.
  • lan ne güzel dertleriniz var sizin dedirten başlık.
  • benim için tek seçenek kakaolu olduğu için asla yaşamadığım panik.
  • insan kendini bir anda limonlu hurmali dondurma yerken bulabiliyor. sonrası yiğitliğe bok sürdürmemek
    (bkz: ohaa çok güzel uymuş ikisiii)
hesabın var mı? giriş yap