• abartmıyorum; dünya üzerinde yemiş olduğum en lezzetli döneri burası yapar. böyle orgazmik bir lezzet, böyle şahane ötesi bir tad olamaz, gerçek olamayacak kadar güzel.

2004 senesinde tanımıştım ilk. o zamanlar kapalıçarşı civarında takılıyor, turistlere hello filan diyordum. ama baya akıcı da konuşuyordum. öğle yemeğinde bir gün feza abi dönerbank'tan yiyelim dedi. gittik. yukarıdan gelirken osmanlı gümüşü geçtikten sonra ki ilk soldan, aşağıdan gelirken de (kapalıçarşının tavukpazarı çıkışından çıktığınızı varsayarak yukarı beyazıta yönleniyorsunuz) ikinci sağ filan. sokakta solda minnacık, 3-5 metrekarelik bir dükkan. içinde üç kişi çalışıyor. inanılmaz güleryüzlüler. belirtmeden de geçemeyeceğim ya perşembe ya cumartesi çiğ köfte günü, yoldan geçen herkese bedava dağıtıyorlar.

gittik feza abi'yle. inanılmaz bir kuyruk var. dönerden yağı şıp şıp damlıyor. hijyenik değil kesinlikle ama öyle bir görüntüsü var ki. sonra adam bize tadımlık bir yaprak döner verdi. abi öyle bir coşkunluk veriyor ki mideye o tek tadımlık yaprak. sonra sarıyor dürüme ya da isteğe göre ekmeğe. ve bir ayin edasında ekmek arası döner yiyorsunuz. kesinlikle yolu düşen herkese tavsiye ederim. dünyanın en güzel döneri.
  • sabahın 10 unda tam bir ineği şişe geçirip çevirmeye başlayan buna rağmen okuldan çıkıp gittiğimizde ki saat 17.00 oluyor bu saatlere kalmayan bir döner satış potansiyeli vardır.dünya üzerinde yiyebileceğiniz en güzel dönerdir.
  • bunların dönerini ekmek arası olarak yediğinizde etin çok aşırı tuzlu olduğunu fark etmiyorsunuz.

tabak da servis isteyip yediğinizde ise olağanüstü tuzlanmış bir eti yemekte olduğunuzu,
    dilinizin adeta tuz dolduğunu fark ediyorsunuz.

doğal olarak burada yenilen dönerden sonra sürekli ve aşırı bir susama gerçekleşiyor.

bu aşırı tuzlamanın hiç de hayırlı olmayan bir nedeni olduğunu düşünüveriyor insan.
  • çavuşoğlu pasajında hizmet veren, bakırköy'ün en kral dönercilerinden biridir. yarım ekmek 3.50 tl gibi bir fiyatla emsallerinden ucuz olmasından ziyade, bu mekanı asıl önemli kılan şey döneri yerken aldığınız hazdır. yine diğer dönercilere nazaran eti biraz tuzlu ve yağlıdır. ince ince kesilen et, yaprak döner adının hakkını verir. şahsi kanaatim bakırköy'deki en lezzetli döneri yaptıkları yönündedir. zira ne istanbul kebapçısı'nın ne de bakırköy iskender'in döneri lezzet olarak bunun yanına yaklaşabilir. (acıktım lan galiba yine)
  • beyazıt da çorlulu ali paşa medresesinin arka tarafında bir ara sokakta mukim, istanbuldaki saymakla bitmeyecek güzelliklerden bir tanesi.
  • yakında beylikdüzü'ne de bir şube açacak dönerci.
  • şefik döner ve venge ile kıyaslarsak hiç de başarılı bir dönere sahip değiller.
  • (bkz: muhammet usta)
  • kapalıçarşı civarını mübarek kılan şahane dükkanlardan yalnızca biri. çarşı'da çıraklık zamanlarında hayvanoğlıhayvanınoğlu gibi buradan döner yiyordum. ekmeğin içini açıp kesilen dönere banmaları ve akabinde dışını ateşin üzerinde şöyle bir gezdirmeleri... yaprak döneri boca etmesi hamuru yağlanmış ekmeğin içine... istanbul'daki en lezzetli dönercilerden biri. en son kaç sene önce yediğimi hatırlamıyorum. bir diğer über dönerci dükkanı için; (bkz: dönerci şahin usta)

şu an salyalarım akıyor ve entry giriyorum biliyor musun :(
  • bence istanbul'un en iyi donercisi.
    bakirkoy'deki dukkanlarini yenilemisler. (eskiden epey dökuktu simdi guzel olmus.) dahasi musteri memnuniyetine cok onem veriyorlar. en son ziyaretimizde beklettik siparisinizi, gec getirdik kusura bakmayin dediler -ki 5 dkyi gecmemistir bekleme suremiz- yemegimizi yedikten sonra triliçe ikram edip gonlumuzu daha bir hos ettiler. siz de gidin, yiyin gari.
hesabın var mı? giriş yap