• efendim aradım mamafih ne sözlükte bulabildim, ne de googla'da.

bahsettiğim durum dört sayısının aklıma gelen hemen her dilde 'r' harfini barındırması.

uzakdoğu dilleri (çince, japonca, korece) haricinde hemen her bilinen büyük dilde 4 sayısında 'r' sesi var. hatta birçoğunda da hem 'r' hem de 't' sesi var. sanki rastlantının ötesinde bir ilginçlik bu.

* türk dil ailesi (dört, tört)
    * latin; latince, italyanca, fransızca, ispanyolca, portekizce (quattuor, quattro, quatre, cuatro, quatro)
    * yunan (tessera, tetra)
    * slav dilleri (çitiri, çetvero, cztery...)
    * ermenice (çvorsi)
    * rumence (patru)
    * almanca, ingilizce, felemenk, dan, norveç, isveç (vier, four, vier, fire, fire, fyra)
    * urdu, farsça, kürtçe, tacikçe (çar, cihar, çar, çor)
    * arapça, ibranice (arbe (bkz: rabia), arbaa)

neden böyle?
  • japonca “shi, yon”
    cince “si”
    olunca etti mi 1,5 milyar kisinin r’siz dort kullanimi...
    doguya gidince r anestezisi bozuldu mu ne!?
  • ingilizce okurken fooğ dediğimiz için bostonlular olarak çökerttiğimiz önerme.
  • sinestezi dememin sebebi şu: acaba insanların çoğunda beynimizdeki bir bug yüzünden 4 sayısıyla 'r' ve kısmen 't' sesleri arasında bir duyu karışması mı var?

daha önce izlemediyseniz, vs ramachandran dayının ted konuşmasının ilgili kısmını öneririm (aslında konuşmanın tamamını öneririm, altyazı da var). marslı alfabesinin ki-ki ve bu-ba harflerinin sinestezisi gibi:
    https://youtu.be/rl2lwnaua-k?t=21m2s

ve daha da garibime giden, koca google'da bununla ilgili neden hiçbir şey bulamadım?
  • şimdi mühendis olduğum için dayanamayıp sizi beklemeden kendimi muhteşem bir biçimde çürütücem.

1. zaten bahsettiğim diller hemen hemen tamamen altay dil ailesi, indo-avrupa dil ailesi ve sami dil ailesi mensubu.

2. tek basamaklı sayılar insan ve dil gelişiminde çok temel kavramlar olduğu için, aynı dil ailesi içindeki farklı diller arası varyasyonunun görece az olması beklenebilir. yani atıyorum "müşkülpesentlik" kavramının karşılığı kelimeler için sadece indo-avrupa dil ailesinin mensubu diller içinde etimolojik olarak 30 farklı kelime olabilir. ama "yemek" eylemi için bu sayının daha az olması doğal.

3. bir sürü sayı var, illa ki bi tanesi için en yaygın 6-7 dil ailesinin 3-4'ünde ortak sesler bulunması beklenen bir şey olabilir.

evet şimdi böyle madde madde açıklayınca bana da mantıklı geldi aslında.

ama yine de tetra, katr, çar, çitiri, dört, for, petra, arba dedikçe bi sinestezi olduğuna, bunun bi bug'ımız olduğuna inanasım geliyor. neden 4'e ve 'r' sesine özel bi bug olmasın bizde ya. bence olsun.
  • moğolca: dörvön

afrika dillerini bilenler bi zahmet el atsın.
hesabın var mı? giriş yap