• amerikan futbolundaki oyuncu takası olan draft hakkında yapılmış çok güzel ve eğlenceli bir filmdir. ama draftın kurgulanması konusunda gerçeklikten epey uzaktır ve çok büyük mantık hataları barındırır. en büyük mantık hatası da bo callahan karakterinin durumu.

şimdi draft'te 1. sıradan seçilecek gözüyle bakılan adamın fiziksel, mental, sosyal vs. tüm özellikleri en gizli falsosuna kadar abd'deki yüzlerce scout ve antrenör tarafından 2 yıl boyunca didik didik edilir. yani kevin costner'ın burada kimsenin göremediğini görmüş olması imkansıza yakın. hele hele arkadaşlarının doğum günü partisine gelmemesi gibi birşeyin gizli kalmasına olanak yok. üniversitedeki koçuna sorsan "bu adam sosyal yönden sorunlu" derdi zaten. kevin abinin bunu tam da draft günü pick yapılacağı sırada çok büyük devlet sırrını açığa çıkarmış gibi keşfetmesi büyük abartı ve saçma olmuş.

diğer bir mantıksızlık da 1. sıradaki oyuncu uğruna elden çıkarılan 3 senelik 1. round'lar. kusura bakmayın ama kimse sizden aldığı o hediyeyi geri vermez, vereni de kapı önüne koyar takım sahibi.

ha tabi filmi tek bir takımın ve onun yöneticisinin hikayesi üzerine yapıyorsan, ister istemez kurguda olayı süsleyip heyecan katmak istemek mantıklı olabilir. keşke başrolde 3-4 takım çemberinde diğer birkaç takımın da daha geri planda kurguya destek verdiği böyle game of thrones tarzı bir kapışma hikayesi olsaydı, kevin costner'ın karşısına adam gibi rival team manager konsaydı o zaman tadından yenmezdi bu film.
  • john candy sahnesi ile gulumsetmistir. isin aslini surada joe montana'dan dinliyoruz...
  • twitter'da birinin önerisi üzerine izlediğim film.

çok göze batmadıkça filmlerde mantık hatası aramam. draft olayını da nba'den az buçuk biliyorum. yine de izledim ve anladım. öyle amerikan futbolu bilmenizi gerektirecek bi durum yok. yalnız spora ilgili olmanız şart.

izledim, beğendim, bundan sonra da arkadaşlarıma öneririm. önceki girdilerde de belirtildiği üzere moneyball'un yanından geçemez. ancak seyri güzel bi film. yapanların eline sağlık.
  • draft ve takas olaylarına hakim ancak nfl ile ilgili çok bir bilgisi olmayan şahsım, bu filmden maksimum verimi almıştır.

entrylerde okuyunca hak verdiğim bir sürü olayı nfl'e hakim olmamam sayesinde farketmedim ve eğlenceyi tavana çıkardım *

ben bayagı eğlendim, yalnız geçen bir pazar gününü güzel geçirtti sağolsun, bu tarzdan hoşlanıyorsanız kaçırmayın derim.
  • --- spoiler ---

ana fikri;

"you cannot stop a ticking clock. but great ones...great ones always find a way to slow it down"

olan film. ayrica bu repligin gerceklestigi sahnede kevin costner'in anlattigi ve gecmis bir nfl finalinde (superbowl xxiii) joe montana nin son saniyedeki yarattigi mucize ile ilgili kismi kacirmamanizi oneririm.

--- spoiler ---

edit imla
  • öyle çok aman aman olmayan ama vasat ta denilemeyecek bir film. amerikan futboluna çok yabancı olmama rağmen, filmdeki olayların akışını rahatça kavrayabiliyorsunuz. filmi izledikten sonra güzel bir his bırakıyor bünyede.

--- spoiler ---

başrol karakterimiz sonny weaver jr. "ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim" sözünü önemsiyor olsa gerek ki, verdiği kararlarda bu gözleniyor.

kriz yönetimi, stres altında karar verme, sorumlu olduğun insanlar seninle ters düşse de tekrar birlik olmayı başarabilme, şans faktörü, sporcu analizlerini sadece istatistiksel verilerle değil ufak detaylarına dahi inerek yapabilme becerileri gibi başlıkları da içinde barındıran güzel bir film. (ikinci paragraf spoiler mı değil mi emin olamadım yine de ihtiyatlı olmakta fayda var)
    --- spoiler ---
  • draft, takas ve amerikan futbolu ile alakalı çatpat bilgilerinizle rahatlıkla izleyebileceğiniz güzel bir film tavsiye ederim. nba ile de bilgisi olanlar rahatlıkla izleyebilir draft ve takas yabancı terimler değil. amerikan futbolunda son yılların en başarısız takımı olan cleveland browns'ın genereal manager'inin draft günü yaptığı tercihler konu alınıyor.
  • amerikan futbolu ile 1 gram ilgim olmamasına rağmen izlerken sıkılmadığım ve eğlendiğim bir filmdir. bunda nba draft sistemi hakkında biraz fikir sahibi olmam da etkili olmuş olabilir. çok süper bir film olmamasına rağmen size 2 saat boyunca keyifli bir film izletir.
  • oturup sıkılmadan izlersiniz, moneyball ile kıyaslamayın zira allah çarpar. tam bir izle-unut filmi, izlerken eliniz kumandaya gitmez ancak bittikten sonra sizde bir iz bırakmaz(moneyball'un aksine).

--- spoiler ---

şimdi sevgili sonny başgan, "savaşan takım" kimler için kullanılır bilir misin? vasıfsız orta sıra takımları için kullanılır, bunlar en fazla wild card maçı oynar ve tokatlanırlar, torunlarına anlatacak tek mirasları bu'dur. eğer yıldız oyuncun yoksa, yüzük ihtimalin yoksa kendiniz anca savaşan takım yaratacağız diye kandırırsın. benden söylemesi.

kadın karakter fazla gereksiz ve manasız. garner sanırım holivud camiasında kenarda mahalle maçını izleyen çocuk kıvamında, arada alıyorlar maçlara.

koçun sürekli taşak oğlanı olması fazla anlamsız zira birçok konuda adamın dediğine geliyorlar: çaylak qb istemiyorum dedi, almadılar; elimdeki qb bana yeter dedi, yine dediği oldu, vb. hayır adam şampiyon takım koçu unvanıyla geliyor, siz kim köpeksiniz de adama böyle muamele çekiyorsunuz ibneler.

stajyer de ayrı bir gereksizdi.

çaylak jacksonville gm'i bile "hayır, olamaz, ben o qb'yi istemiyorum zira elimde patlar" derken görmüş geçirmişliği olan seahawks gm'i neden malum oyuncuda ısrar etti ve evi arsayı sonny'ye verdi bilinmez. taraftarlar kovulması konusunda haklı.

bir de yorumcu "alkol kullanan bir oyuncudan bahsetmeye değmez!!!1!!!!1" falan dedi ya... ha ha hasiktirin oradan. oğlum siz köpek dövüştüren adamı birkaç sene sonra gözyaşları eşliğinde ayakta alkışlayarak karşıladınız. spor camiasında tecavüzcüsünden tut katiline kadar kimleri kimleri el üstünde tutuyorsunuz. alkol muhabbeti veya takım arkadaşlarıyla olan anlaşmazlığı muhabbeti çok zayıf kalmış.

1. sıradan seçilmesi beklenirken gerilerden seçilen birçok oyuncu gördüm ama 15-30 arası seçilmesi beklenen bir adamın 1. sıradan seçilmesini daha önce hiç görmemiştim. ki sonny başgan'ın buradaki düşüncesi "kanser olan kız kardeşi için oynuyor" gibi bir şey. yani yine savaşan ruh muhabbeti. sonra browns niye son iki sezonda 1-31 yaptı diye ağlamayın boş yere.

"fire sonny" yi "tutuştur sonny" diye çeviren arkadaş kim acaba.

go vikings.
    --- spoiler ---
  • çok çok güzel bir film ama netflix yine altyazı konusunda batırmış.

- spoiler

film boyunca,

*birkaç yerde amerikan futbolu'nda bir pozisyon olanrunning back'i geri dönüş olarak çevirmişler.
    * 10. sıraların sonuna kalmak istemiyorum diyen oyuncun "late teens" sözünü "18 yaş altı" olarak çevirmişler.

* gelecek draft' lerden iki seçimi, yani "our next two number 1 picks" i, bugünkü birinci turda iki seçim" olarak çevirmişler. yine aynı sahnede geçen "your next three 1st picks" - "ilk tur seçimin sonraki üçte" olarak çevirmişler.

* yine de en komiği "all american" kalıbını "saf beyaz" olarak çevirmeleri oldu.

netflix'e önerim, en azından sporu bilen, kulak aşinalığı olan birine çeviri yaptırın.

filme geçersek, mükemmeldi. zaten draft, takas, salary cap ile ilgili her şeyi araştıran ve seven biriyim, bunları mükemmel kullanan gm'lerin de hastasıyım.

-spoiler-
hesabın var mı? giriş yap