şükela:  tümü | bugün
 • https://m.facebook.com/…33498059&id=100000474603288

  acilen mudahele edilip kurtarılması gereken hayvancağızlar. paylaşımı yapan arkadaşın anlattıklarına ve fotoğraflara bakılırsa perişan haldeler. öldükçe de yerlerine yenileri geliyormuş. yazık günah şu hayvanlara ya. yayalım lütfen.

  --- spoiler ---

  bu vahşete dur denılmelı!
  herkes paylaşsın herkese ulaşalım.

  bugün bir arkadaşımla dudullu organize sanayi bölgesi taraflarına bir iş icin gittik. yol üzerinde dikkatimizi çekti bu sevimli varlıklar. uzaktan tabi. yakınlarına vardığımızda vahşet kanımızı dondurdu. önce tellere takılmış fazlaca kanaması olan kucuk bir tavsan fark ettik. daha sonra yavrulu buyuklu kucuklu tavsanlarin cektigi eziyeti. elimizden geldiginde fotografladık. neden mi? hayvanlarla ilgilenmesii gereken kimseyi bulamadık. hayvanların su icmesi icin yapilan havuz camur ve yosun dolmustu. yesinler diye oylesine bir koseye yigilmis ekmek ve curumus sebzeler artik oylesine sineklenmisti ki, biz bile yurumekte ilerlemekte gucluk cektik. yan tarafta ismi standart olan bir firmanin guvenligine gittik. hayvanlarla kimlerin ilgilendigini agir yarali bir hayvanin oldugunu cok kanamasi oldugunu ve kurtarilmasi gerektigini mudahale edilmesi gerektigini anlattik. guvenlikten aldigimiz cevap ise bambaşka bir vahşetti. guvenlik aynen sunlari soyledi
  guvenlik -"abi onlar ölüyo çöpe atılıyo. tavsanlar bitiyo tekrar dolduruyolar tekrar ölüyo tekrar çöpe atiyolar. kimse bakmaz ilgilenmez. kedi boguyo hastaliktan oluyolar. cöpe atıyolar. organize sanayi ilgileniyo. ama bakmazlar."
  biz- "abi hayvanlardan biri ördükleri demir tellere takılmış ve çok kanaması var. mudahale edilmesi lazım. kimdir bunlarla ilgilenen numarası vs yok mudur bu organize sanayi'nin!"
  güvenlik-"tavşan ısırmıştır onu da bisey olmaz. ölür çöpe atılır. yolun teeee sonunda osb burosu var. oraya gidin ordanda kimse gelmez ama olunce cope atiliyolar. tekrar dolduruyorlar."

  bozuk plak gibi ayni vahseti defalarca umursamazca tekrar edip durdu bu guvenlikci abide. biz en azindan saglikli olanlari ve yavrulari kurtarmak adina kafesin icerisine atlamayi planladik. bu vahsetten kurtarmak icin yavrulari vs toplayip bir veterinere goturmeyi dusunduk. ama dikenli tellerle, jilletli tellerle oylesine cevrilmis ki etraf girmek ne mumkun?!

  biz gerekli sikayetlerde bulunduk. cabalarimiza ragmen malesef yarali tavsana ulasamadik ya da yardim goturemedik. sizlerde paylasarak bu yavrularin kaderini degistirin ve bizler gibi bakanliklara kadar sikayetlerde bulunun!

  --- spoiler ---
 • (bkz: up)
  153 aranır mı bu durumda?
 • (bkz: up) eminim ne yapılması gerektiğini bilen birileri vardır sözlükte.
 • bölgede çalışan veya çalışan bir tanıdığı olan kim varsa mutlaka bir el atılması gereken cinayettir. ankara'da yaşıyorum ama elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım, gerekiyorsa toplu halde gidip yetkililerle görüşmeye bile eşlik edebilirim.
 • "gebze organize sanayi olsa ben biliyorum ne yapacağımı" dediğim...

  yarın dudullu için de araştıracağım. umarım birileri çıkar yardım edebilecek.
 • yine canım sıkıldı başlığı görünce . bir canlıya acıma duygusu olmayan insan, gereksiz insandır. ne kendine, ne ailesine, ne de diğerlerine bir yararı dokunur. yani, olmasa da olur.

  allah, dermansız dert versin neden olanlara.
 • vicdan sahibi yazarların ses vermesini beklediğim başlıktır.
 • anladığım kadarıyla organize sanayi yonetiminin sorumluluğunda, ancak standart pompa adlı firma sattığı ufak çaplı tek bir pompanın kârıyla o tavşanlar için saray gibi bir bahçe kurulabilir, yıllarca bakımları yapılabilir. ha tavşancıkların orada ne işi var, niye koymuşlar oraya o apayrı bir mevzu ama madem koydunuz, ayıptır iyi bir ortam sağlayın bari. her gün mercedeslerinizle, jiplerinizle o tavşanların yanından geçerken hiç mi içiniz sızlamıyor?
  görüp de, durumu olup da hiç bir şey yapmayanlardan ahirette hakkını alacak olan tavşanlardır.
 • gene fotoğrafları açamadığım bir vicdansızlık örneği. "ölünce yenisi geliyor" nasıl bir kafa ya? madem bakmıyorsunuz neden orada tutuyorsunuz? koskoca sanayi sitesinde kimse mi umursamıyor? ne istiyorsunuz lan bu hayvanlardan?
 • (bkz: up)
  neden bu kadar vurdumduymaz, gaddar olur insan.neyle beslendiniz be adam.neden yaparsın bu vahşeti.

  tanım: canın can olduğunu unutan mahlukların vahşeti.

  edit: düzeltme