1. google'da yaptığım ufak bir aramada bu güne kadar dünyada yaşamış insan sayısını aşağı yukarı 60-110 milyar arası olduğu sonucuna ulaştım. bazı araştırmacılar da son 200bin yıl içinde 70 milyar insanın yaşadığını söylüyorlarmış. neye göre bu rakamlar ben de bilmiyorum. bir de bu lavukların kaçına insan gibi insan denebilir bilmiyorum. 2 ayak üstüne kalkan herkesi insandan saymış olsalar gerek.
  2. 1970'lerde yapılan çalışmalara göre 60 ila 120 milyar arasında olduğu söylenirken, 2002 yılında ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır.

buna göre, 50.000 (yazıyla ellibin) yıl boyunca:
    dünyada yaşamış insan sayısı: 106.456.367.669 *
    2002 ortalarında dünya nüfusu: 6.215.000.000 (rakam sallama besbelli)
    2002 yılındaki dünya nüfusunun, dünyada yaşamış insan sayısına oranı : %5,8 (bir başka deyişle dünyada yaşamış insanların %5,8'i halen hayatta. bak bu ilginç aslında)

bunların istatistiki hesaplar sonucunda hesaplandığına, savaşlar, felaketler gibi etmenlere rağmen hata payının fazla olmadığını belirtmek istiyorum. neden bu kadar yüksek bir yüzde halen yaşıyor sorusuna cevap ise: popülasyonun exponential * olarak artmasındandır cevabını verebiliriz.

şimdi gelelim meseleye: peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak, ağzımızı açık bırakmak dışında ne faydası var? dersek,
    biraz düşününce, eğer cennet ve cehennemin kapasiteleri bilinirse kıyametin ne zaman kopacağı da hesaplanabilecektir. ancak bu tarih bilinemeyeceğinden cennet ve cehennemin kapasiteleri de bilinemez sonucuna kolaylıkla ulaşabiliriz.

görüldüğü üzere gereksiz bir bilgiden başka gereksiz bilgilere kolaylıkla ulaşabiliriz.

gerekli bilgilerin kaynağı:population reference bureau
  3. dünyada her yıl 140 milyon insan doğuyor. yakın bir zamanda nüfus 7 milyara ulaşacak. her yıl 57 milyon insan ölüyor. şu ana kadar yaşamış toplam insan sayısı 108 milyar olarak tahmin ediliyor.

kaynak: national geographic türkiye dergisi, haziran 2011 sayısı, s.80.
    ilgili alıntı:

"1975 yılında, amerikan nüfus bilimci carl haub, o zamana kadar doğmuş insanların yüzde 75'inin o sırada hayatta olduğunu duyduktan sonra, bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istedi. şüphe duyan haub, araştırmasına bu tezi çürütmek amacıyla, iki şeyi hesaplayarak başladı: insanlığın varsayılan başlangıcı ve farklı zaman dilimlerindeki ortalama nüfuslar. haub, iö 50000'i başlangıç alarak, kabataslak doğum oranlarını -1000 kişi başına yıllık doğum sayısı- farklı nüfus gruplarına uyarladı ve ardından hepsini topladı. tahmini ne mi oldu? 1975 yılına kadar, 103 milyar insan yaşamıştı, ama bunların yalnızca yüzde 4'ü o anda hayattaydı. 'bunu 2011 yılına uyarlarsak' diyor haub, 'rakamlar 108 milyar ve onun yüzde 6,4'ü olarak değişmiş."
  4. yıl 2011 olmuş dünya nüfusu da tamı tamına 7 milyar.
    1995 ve 2002 yıllarındaki araştırmaladan sonra 2011 de yeni bir araştırma yapmış population reference bureau.
    buna göre; dünyada yaşamış insan sayısı 107.602.707.791'dir.

www.prb.org

not:bbc nin sitesinde bugünü yazınca 83.215.302.247 "person to have lived since history began"
    diyor, kaynakları yine prb. sanırsam, yazının bulunuşundan sonra yaşayan kişileri saymakta diye düşünüyorum. tarih ne zaman başlamıştı?

o değil de: tarih öncesinde, her ne zamansa, bi ton, yaklaşık 107-83=24 milyar kişi yaşamış. ben ona şaşıyorum.

dünyada yaşamış insan sayısı hakkında bilgi verin