şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ancak 30-40 günü aşan aralıklarla yollanan davetiyeler yoluyla üyesi olabileceğiniz oluşum. ekşi yazarlığı bile daha kolay artık.

  edit: bu entry'den bugüne tüm kursu bitirip sayesinde haber sitelerini okuyacak (7/10) kadar ispanyolca öğrendim. bunu son 2 yıldaki disiplinli çalışmamla yaptım aslında, 8 yıl sürmedi. bu süreçte 1 yıl plus kullandım destek olmak için. spanishdict'teki gramer eğitim videoları ve transover isimli chrome eklentisi çok yardımcı oldu. 2 kere ispanya'ya gittim, hiç yabancılık çekmedim. daha da ilerletebilmek için orijinali ispanyolca olan kitapları ispanyolca okuma ve dizi/film izleme işleri kaldı :)
 • inanılmaz faydalı olacağını düşündüğüm oluşum. aylar önce kayıt olmuştum, daha yeni davetiyesi geldi.
  hem ders tarzında şeyler var hem de gerçek metinleri çevirmeye yardımcı oluyorsun. kullanıcılar birbirinin çevirilerini oyluyor böylece en iyi çeviriler de belirlenmiş oluyor. çeviri yaparken bilmediğiniz kelimelerin üzerine farenizi sürükleyerek anlamlarına da bakabiliyorsunuz. ayrıca sadece yazılı değil sözlü de çalışıyor, yani bazen cümleleri okumanızı istiyor bazen de öğrenmeye çalıştığınız dilde cümleler söyleyip yazmanızı istiyor. şu anda almanca ispanyolca ve ingilizce için çalışmakta. bugün başladım ama çok eğlenceli geldi şimdilik.

  edit: süper site. gamification olayıyla cidden gaza da getiriyor insanı. tabii ki bazen hatalar olabiliyor sistemde (doğru bir alternatifi doğru saymamak gibi) ama bunlar da kullanıcıların uyarılarıyla düzeltiliyor. ayrıca şu an kaydolunca uzunca bekleme süresi vermekte ancak her kullanıcının 3 davetiyesi var önce, sonra onlar kabul ettikçe davetiye sayısı artıyor vs, bir an önce başlamak isteyene davetiye yollayabilirim.

  edit2: bu davetiye olayı duolingo sitesi toptan betadaykendi, artık bir email adresiyle anında kayıt olup öğrenmeye başlayabilrsiniz :)
 • gamification'u müthiş kullanan site. hatta her yeri gamification. puanlar, progress barlar, level atlamalar, skill master etmeler, show-off vs. vs. her şey var.
 • yaklaşık bir aydir almanca öğrenmek için kullandığım site. şu sıralar facebook üzerinden anket yapmaktalar ekleyecekleri bir sonraki dili belirlemek için ve türkce sadece 29 oy almış. oldu mu hiç türklerin anketlerdeki namalup ünvanını kaybettirmeyelim. ayrica
  edit: türkçe karakter...
 • rosetta stoneun bedava olani.

  rosetta stonedaki gibi "la yeter la" dedirten tekrarlar yok, bedava oldugu icin dogal olarak rosetta stonedaki kadar zengin görsellik de yok.

  simdilik almanca, ispanyolca, fransizca ve portekizce (beta) calisabileceginiz mükemmel bir yardimci kaynak.
 • appstore dan ücretsiz edinilebilecek süper dil programı. dili öğretiş mantığı ve sistematiği gerçekten harika. insan sıkılmadan çalışabiliyor. adamlar yapmış.
 • almanca ve italyanca çalışmak için kullandığım çok başarılı bir crowdsourcing sitesi.
 • yakında japoncayı getireceklermiş. ne kadar yakında bilemiyorum. 6 ay önce "birkaç ay sonra gelecek" denmiş.

  edit: olmadı o iş.
 • beta versiyonundayken her level'dayken o seviyede yapabileceginiz ceviriler cikiyordu yan tarafta. ve herkes her cumle icin kendi cevisirini yapabiliyordu. aylardir girmemistim simdi bi gariplesmis, ceviri yapmak icin immersion denen yerden kendiniz secmeniz gerekiyor, zorluga gore degil konulara gore ayrilmis, ve her zaman en son yapilan ceviri goruluyor ama editleme hakkiniz var. bu ogrenenler icin hic de iyi olmamis maalesef, ama tabii onlari ceviri amacina daha uygun. bir de aslinda ogrenenlere daha cok gereken seylerden biri de ogrendikleri dilden ingilizceye degil de, ingilizceden o dile ceviri yapmak bence. ozellikle ingilizcede artikel ve declension sorunu pek olmadigindan, o dilde (mesela almanca), hazir artikeliyle cekilmis kelimeyi gorup ingilizceye cevirmekte pek sorun yok, asil sorun onlari almancada dogru artikelle, ismin dogru haline gore cekebilmek...

  ama tabii ki bunlar kucuk elestiriler, duolingo eglenceli bir sekilde dil ogrenmek icin super bir platform. mayista cikmasi beklenen android app de ciksa artik tadindan yenmeyecek.
 • acilen türkiye cumhuriyeti tarafından resmen yatırım yapılarak türkçe desteğine kavuşması ve devlet okullarında kullanılması gereken bir proje. çok ciddiyim. o kadar öğretmen yatırımı ve verimsizliğinin yanında bu projeyi türkiye'de uygulamaya çalışmak bedavaya gelecektir ve ciddi bir verimlilik sağlayacaktır.

  klonlayalım demek isterdim ama imkansız bir durum çünkü duolingo her an kendi kendini besliyor, yani eğitimsiz halini klonlayabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap