• karaman' da yaşanan ürkütücü olay ecelin ne zaman ve ne şekilde geldiğine dair bu ve buna benzer videolar, bunlara bağlı kafamızda oluşan korkutucu senaryolar, insanın ağzının tadını, uykularını kaçırıyor bazen. allah rahmet eylesin. (bkz: allah ölümün bile hayırlısını versin)

edit: bu tür vakalarda bir vatandaşın nasıl davranması gerektiğini anlatan karaman devlet hastanesi başhekim yardımcısı ve acil tıp uzmanı dr. mehmet yurdakul, "erişkin hastalarda yabancı cisim aspirasyonu dediğimiz, hava yoluna yabancı cisim kaçması durumunda yapılması gereken hareketler aslında çok basit ve etkilidir. öncelikli olarak, her iki kürek kemiğinin ortasına üç kez kuvvetlice vurarak ilk müdahalemizi yaparız. daha sonra (bkz: heimlich manevrası) dediğimiz, karın bölgesine basınç uygulanma yoluyla yabancı cismin çıkmasını sağlamaya çalışırız. yabancı cisim çıkıncaya kadar bu hareketi tekrarlayabiliriz. yapılabilecek en basit müdahale budur" diye konuştu.
  • ilk yardim nedir? nasil yapilir? bu gibi bilgileri ne yazik ki bilmiyoruz. allah rahmet eylesin.
  • ilkyardım bilmeyen yurdum insanının son yardımıyla hayata gözlerini yummuştur.

halbuki basit bir teknikle hayatı kurtarılabilirdi.
  • toplumun temel ilkyardım bilgisine sahip olması gerektiğini bir kez daha gösteren acı olay.
  • ya senin allah bin belani versin bankamatikteki serefsiz kopek. adam hisimla yanina geliyor, teselli eder gibi adama dokunuyorsun, vursana iste adama kopek, vucudunu bile adama dogru cevirmeden mudahale ediyor haybeden. cok sinirlerim bozuldu ya, adam yaninda can cekisiyor bu it gevsek gevsek hareketler yapiyor heyecanlanmiyor bile.

heimlich manevrası

edit : olayi ilk gordugumde bir insanin hayatini boyle kaybetmesi cok zoruma gitti ve mudahale eden kisinin yaninda can cekisen bir insan evladi icin hic bir endise belirtisi gostermemesine anlam veremememden oturu agir ifadeler kullandim. sinirlerim biraz yatisinca bu ifadelerin dogru olmadigini dusunup entryi duzeltmek yerine bu eklemeyi yapmaya karar verdim. entryi oldugu gibi birakiyorum.
  • tv de ilk yardım dersleri seyredeceğine evlenme programları seyreder bu millet yine
  • öncelikle allah rahmet eylesin.

ilk yardım eğitimi eksikliğinden yeteri kadar bahsettiysek faydalı iki bağlantı verelim:

kalp masajı (cpr denildiğinde daha çekici galiba. cpr mı desek? kimse anlamasın.)

heimlich manevrası (kişinin arkasından sarılıp karnına yumrukla baskı uygulama)
  • çok yazık olmuş
  • beni şuan acayip germiş olay. elini kolunu sktiğimin salağı bir yumruk atamamış adamın sırtına. pış pışlıyor mal.
hesabın var mı? giriş yap