• 90'lı yıllarda adnan özer'in yayınladığı, düzensiz yayınlanan edebiyat dergisi.
  • düşlerim yaşadıklarımın yarısıdır ve ben kendimin arkasında sığınırken , tüm köhne hayatımı hapsettiğim o derin çukuda rutubetle beslenen solucanları seviyorum ..
  • fikret kızılok'un olmuyo olmuyo albümündeki en güzel şarkı.

düşler vardır satılmaz, derinde anlatılmaz
    yüreklerden silinmez, bazen de vazgeçilmez
    kapat gözlerini ve düşün, ipekten bir deniz
    pamuktan bir gökyüzü, iki tomurcuk yüreğimizde
    belki de sen ve ben ikimiz, birbirinin farkında gözlerimiz
    düşüncelerimiz, olmayacak hayallerimiz
    ne alınır, ne satılır, para yerlerde sürünür
    geçtikçe şu günler, anladıkça hayatı
    birçok şeyin değeri küçüldükçe küçülür
  • (bkz: yume)
  • cekirdek sanat evi kayitlarinda cok sicak, cok içten, çok insanin içine işleyen, bülent ortaçgil back vokalinin çok yakıştığı bir versionu bulunan $arki. belki de sen ve ben...ikimiz... der fikret baba * bünyenin gözleri dolar, dolmayan bizden değildir.
  • gücün, umutla birleştiginde en onemli bilesenleridirler.

ozellikle erkegin bir düşü olmalidir ornegin umutla birlikte... düşü olmayan adam hictir. yaziktir. bilen, sezen, biriyse eger, düşsüzlüğüyle mahzundur, yetersizdir, itilip kakilir. mazlum ve ağirligi yoktur, uzayda sadece kendisinin bildigi ve gordugu bir hacimdedir. yalnizdir o.

aslinda kim istemez duslerinin pesinde kosmayi? düşsüz adam gulerek uyanmaz uykularindan. gulumseyerek uykuya dalmaz

o ki, yanlis bir butunun, dumanli, bulanik ama dogru bir parcasi oldugunu bilen ama eksi degerlerin dunyasinda, artilar aleminden uzakta huzunlu bir kumulonimbustur. herkesin sevdigi sirin ve beyaz ve nereye dokunsa yanilsama dolu oksama tonlarinda iyi gun dostu gunesli havalarin bulutlarindan biri olamaz o. yapabilecek ama yapip etmelerin suregelen, suregiden anlamsizliginda bogulmus bir oblomovdur belki.

dusleri olmayan gucsuzdur. cocuklasamaz. aptalca sorular soramaz, aptalca sorularin pesinden kosup kahramanlasamaz o!

kucuk asya pasaportlu kara kavaklar okyanus otelerinde hafif esintilerde ahenkle hışırdadiklarinda kulaklarda hüzünlü ama tertemiz bir cografyanin turkusundeki ezgileri birakamazlar anayurtta oldugu gibi. onlarin pasaportunda, “sarsintilarda bile yapraklari turku soyler” yazsa da okyanus otelerinde cirkin bir odun parcasidirlar.

düş mü birakirlar tahta kadar sinirsizleştirilmis bedenlerin lokomotoflerinde? yesili yesil midir onun artik? kolu kanadi kirik kuslara paramparca olmus bu tahtalar mi turku soyleyip avutacak?

bu dunya düş mü birakiyor bize? nasil düşleyelim kana bogulmusken dunya ? nasil düşleyelim selam verip alamiyorsa insanlik? nasil düşleyelim irin kokulu gecelerde anırtılarla düzüşen insan türünün benzersizliginden?

yoksulluk ne düşletebilir bize? dünyanin butun ruh bilimcileri toplansa hangi soru anlam ifade eder yorgun, umudu tükenmiş ruhlara?

yalnizlar cogul olmayi duslerken umutludur. umutlu olanlar düş kurabilirler. güçlenir düşlerinin pesinden kosarlar. kosarken tökezleyenler bir agacin golgesinde yeni düşler icin soluklanirken, korunak edindigi o agacin duslerden arindirilmis sinirsizleştirilmis bir odun parcasi haline getirilmis kucuk asya pasaportlu bir kara kavak oldugunu bilmezler.
  • düşler,aynı yaşamın farklı dönemleri arasında kabul edilemez bir eşitliği dayatır insana, insanın hiç yaşamadığı şeyler arasında eş düzeyli bir eşzamanlılığı dayatır; ayrıcalıklı durumunu yok sayarak, şimdiki zamanın varlığını yadsır.
    (bkz: milan kundera)
    (bkz: kimlik)
  • behzat gerçeker ve enbe orkestrası'nın yeni albümünün adı. albümdeki şarkılar ise şöyle:

1) düşler
    2) corrida (boğa güreşi)
    3) gidersen git
    4) istanbulda
    5) apicos ( alptekin için)
    6) otantik tango
    7) büyülü ses
    8) mama (anne)
    9) çılgın geceler
    10) deniz
    11) sev kardeşim
    12) kızım ( dünyaya gelecek kızımız için)
  • "düşlerde geçmiş zaman yoktur. orada her şey, henüz yaşanmamış bir şeye; zamanın gerisinde başlamış garip bir yarına; gelecek hayattan, (gelecek zamana hapsolmuş) düş gören, şimdiyi zorunlu olarak kullanamadığından gerçekleşen bir gelecekten alınan avansa benzer." * *
  • şarkının bir kaydında fikret kızılok şunları söylemiştir:
    "bülentle birlikte müzik yaparken, şarkı söylerken gerçekten bir doyumluluğa erişiyorum. içimde eksik bulduğum yönlerimi sanki onunla tamamlıyor gibiyim. onun getirdiği bu güzel deniz kokusundan sonra ben de sizi belki denizlerden uzakta olmayan bir şarkıya götürmek istiyorum. denizlerde kurduğum bir düş bu. şimdi bülentle birlikte seslendirmek istediğim parçanın adı : düşler"
hesabın var mı? giriş yap