şükela:  tümü | bugün
 • askerlerin konuşurken yanlış bir şey söylediklerinde pardon yada oops yerine kullandıkları kelime.
 • düzelti-yorum şeklinde yarı ayrı yarı birleşik yazıldığında olası bir gazete köşesi başlığı. benzerleri çoktur.
 • askerden kalma miras olarak hala kullandigim mukemmel kalip.
  anlatalim.
  efendim askeri olarak "duzeltiyorum" kalibinin amaci ozur dilemek degildir. ozur dilememek de degildir. tamamen yanli$ anla$ilmalari onlemek icindir ki bu askeri platformlarda hele hele cati$ma veya sava$ esnasinda cok cok onemlidir.
  misal:
  herhangi bir cumlenin sonunda olumsuzluk eki cok cabuk kari$ir.
  bombalayin/bombalamayin gibi.

  askerler, hatali soyledikleri veya eksik soyledikleri bir cumleden sonra "duzeltiyorum" derken, bundan oncesini unut, bufferi temizle demek isterler.

  pardon bunun yerini tutmaz, cunku pardon yanli$ telaffuz edilen bir kelimenin tekrari da olabilir. ozur dilerim de boyledir.

  "duzeltiyorum" kelimesi bir tur "dikkat" cagrisidir. ses olarak, "duzeltmek" fiilinin kelime anlami olarak cagiri$tirdigindan, az biraz uzun olmasindan dolayi dinleyen tarafindan kacirilmasi cok zordur.

  bu kelimenin kullanimi yanli$ anlamalari son derece aza indirgeyen iyi bir konu$ma ali$kanligidir.
 • türkiye de 10 yıllık planını yapmış nadir kurumlardan biri olan tsk da sıklıkla kullanılan, konuşma dilinde içeriğin ne kadar önemli olduğunu anlatan, "az önceki telaffuzları esgeçelim, siz esas bunları kaale alınız" anlamlı kelime.

  sivil hayatta da ağza pek yakışır olduğu keşfedilmiştir.

  yanlız, yazıcı bir çavuş için kelime ile tanışma pek enteresan olmuştur;

  - çavuş, land geldi mi?
  - komtanım geldi...(tırs, geldi mi lan acaba), emrederseniz bir kere daha bakayım komtanım...
  - bak bakalım
  (bi koşu gidilir gelinir.)
  - afedersiniz komtanım gelmemiş...
  - "afedersiniz" ne lan? top musun olum sen yazıcı? düzeltiyorum denecek, düzeltiyorum, alallaaa?
  - emredersiniz komtanım...

  görüldüğü üzere "top musun" sorusuna cevap verilememiş ama sanki ilk defa kullanılan bu kelimenin önemi durumu unutturmuştur. (tekrar hatırladık anasını satayım)
 • (bkz: j'adoube)
 • satrançta kullanılır.

  "taşa dokunursan oynamak zorundasın" cıngarı çıkmasın diye, önce bu söylenir sonra ileri bakan at yana çevrilir ya da şaftından kaymış taş hizaya getirilir.

  bir ikinci olarak; malum pardon çıkalı eşekler çoğaldı, kimse afedersiniz demiyor artık, bu ifadenin onun yerine de nefis bir kullanımı vardır. ben yine de pardonlu eşeklere hala afedersiniz diyorum o ayrı, zira düzeltilecek bir yerleri kalmamış.

  düzel: virgül.
 • tuşe demek için aportta bekleyen rakibe karşı kullanılır. orta okul ve lisede katıldığım turnuvalardan aklımda yer eden enstantanelerde hep düzeltiyorum vardır.

  dikkatsizlikle büyük bir taş verilmiştir ya da istenmeyen bir hamle yapılmıştır ve rakibin bunu görmemesi amaçlanmaktadır. hemen buna başvurur oyuncu. her seferinde düzeltiyorum diyerek bütün taşları oynatan rakip görmüşlüğüm bile var.
 • çok havalı bir kelime. hata yaptığını kabul etmek ama kontrolü bırakmamak. subaylık havalı ki zaten. uzaktan tabi.