• günü komedisi: e-devlet üzerinden araç sorgulama kısıtlanmış, sadece kendi araçlarımızı sorgulatabiliyormuşuz. gerekçe de kişisel verilerin korunmasıymış.

bre salak, ben kendi aracımı neden sorgulatayım? kendi aracımla ilgili herşeyi biliyorum, ruhsat elimde, tescil trafik elimde, poliçeler elimde...

ikinci el bakarken araç tipi ile bilgileri uyuyor mu, araç çalıntı mı, üzerinde haciz var mı diye baktığımız ekranı ne bok yemeye kapatıyorsun? bunları araçları aldıktan sonra mı öğrenelim?

hem neden kapatıyorsun? bu ülkede 50 milyon kişi tc kimlik numarasına varıncaya kadar fallafoş oldu sizin beceriksizliğiniz yüzünden. acaba hangi suçu / krediyi / borcu / faturayı üstümüze kim ne zaman yıkacak diye bekliyoruz.

bu saatten sonra sizin alacağınız tedbirin içine edeyim. bakan yaptığınız yaratıklar psikolog lazım değil bize din adamı gönderin derken, aynı zamanda bu çağda digital bilgi almak sizin ne haddinize, gidin müneccim bulun demek istemiş.

edit: bir arkadaş noter ekranında çıkıyor demiş. yani beğendiğin her aracın durumunu öğrenebilmek için sahibi ile beraber notere gitmek mantıklı geliyor kimisine. herkes ilk baktığı aracı alıyor sanıyor. çevre illerden bakıp beğenmek konusuna hiç girmeyeceğim. araç üzerinde rehin varsa bazen kafadan eliyorsun arabayı. telefon bile açmıyorsun sahibine.

büdüt: gazetelerin yeni haberi oluyor...
  • hırsızların, diğer hırsızların önünü açmasıdır.
  • bu ülkenin kurumlarını ne tür vasıfsızlar yönetiyor anlamıyorum ki, ben bu hizmet sayesinde hacizli araç almaktan son anda kurtulmuştum. bu kurumlar neden vatandaş yararına çalışmaz bir kez olsun ??
  • saçmalamışlardır. araç sahibinin hiçbir kişisel bilgisini vermeyen sorgulamaydı zaten. araca ait bilgiler veriyordu. hacizli mi, çalıntı mı vb. öte yandan bu bilgiler zaten bütün sigorta şirketlerinde vardır..
  • aynı kırılası elleri ile kendi verdikleri ösym sorularının çalınıyor olması hikayesi yüzünden sınava giren insanların hayatını zorlaştıran kalem, silgi, anahtar, yüzük, ilaç vs ile sınav salonuna girişin yasaklanması uygulaması gibi...
    kendi kötü niyet ve beceriksizliğini başkasının üzerine yıkma arzusu. hiçbir şeyi muhafaza etmeyi beceremeyen çakma muhafazakarlar.
    ben ki kendim için yaptığımın en az iki mislini çevreme dağıtan adamım ama bunlar ölürken bir yudum su isteseler vermem, kanserlerine iyi geleceğini bilsem suratlarına tükürmem vicdansızların...
  • güvenlik açığı adı altında buradaki bilgileri 5664'e aktararak insanları her sorgulamada 5tl vermek mecburiyetinde bırakmak istiyor olabilirler.
    devlet hiçbir zaman masum, ortadirek (kaldıysa) halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmek istemiyor.
    karşılıksız çek işinde hapisi kaldırmakta bunun bir örneği.
  • devlet intikam alıyor.

nasıl bir gerizekalılıktır allahım.
  • 'artık tanıdık dışında ikinci el araba alırsam alnıma salak yazsınlar' dedirten durum. çakallara gün doğdu. öte yandan arabayı satarken kırk takla atarız artık.
  • kayinpedere araba bakiyorum bir aya yakindir. sahibinden.com olsun arabam.com olsun gezmedik site bakmadik arac birakmadim ama duzgun bir sekilde satis yapacak insan bulmak samanlikta igne bulmaya benziyor. ozellikle galerici denilen yasam formunun ne derece adam silkeleme meraklisi oldugunu bir kez daha gordum.

2009 model bir jetta'ya bakıyorum. adam diyor ki ilk sahibi benim, tek elden binildi. e-devlet'ten bir sorgulatiyorum tescil tarihi 09.10.2015. gel de sinir olma.

2008 model bir golf'e bakiyorum. adam oyle bir ilan yazmis ki arac sanki alindigi gun garaja cekildi ve bir daha disari yuzu gormedi. e-devletten bakiyorum sikinti yok gibi. 5664'e sms atiyorum, artik araci alacagim bir bakiyorum ki aracin km'si ilk muayenede 156 bin km iken ikinci muayenede 120 bin km olmus. ve bu sms icin 5 lira vermen gerekiyor.

yahu kusura bakmayin da plakasi sokakta, herkese acik olan bir aracin sorgulattigimda cikan sadece tescil tarihi ve hacizli, calinti olup olmadigi bilgisi nasil bir guvenlik zafiyeti yaratabilir? bu kadar sacma bir durum olabilir mi? ben bir arac almak istiyorsam illa satin aldigimda mi ogrenecegim neyin ne oldugunu? demisti dersiniz, bu islemi de sikindirik bir sms'e baglayip bundan da 5 tl alirlar. araba alacak adamin eli mecbur sbm'ye 5 tl veriyor buna da versin diye mi dusundunuz, anlamiyorum ki?
hesabın var mı? giriş yap