şükela:  tümü | bugün
 • oyun dağıtım şirketi steam' ın kullanıma soktuğu yeni bir servis. bu nane ile oyuncular çıkmasını bekledikleri oyunların yayınlanmadan önceki test aşamalarına katılıp oyunu test edebiliyor. kısacası adamlar kalite kontrol işini bedavaya getiriyor.
 • oyun şirketlerinin oyunculara sunduğu yeni zoka. inanılır gibi değil ama gerek bağımsız oyunlarda, gerekse aaa oyunlarda bu zokayı afiyetle yutturuyorlar. mesele çoğu zaman beta durumundaki oyunun satılması ise de azımsanmayacak sayıda oyun alpha ya da pre-alpha aşamasında oyuncuya "erken erişim" adı altında sunuluyor. geri zekalı oyuncular da üzerine para vererek alpha/beta tester oluyorlar gönüllü olarak. bu kimi projeler için beta test aşamasını karlı bir hale getirip oyunun final sürümünü mümkün olan en kararlı halinde yayınlama avantajı sunmaktadır. ne var ki küçük geliştirme takımı olan projelerde bu aynı zamanda oyunculara (tester mallar) oynanabilir seviyede alpha ve beta oyunlar sunma zorunluluğu getirmekte ve oyunun final sürümünün yayınlanmasını geciktirmektedir. ha bi' de oyunun final sürümü yayınlandıktan sonra bu defa da oyundan kırpılan kısımlar "indirilebilir içerik" (dlc) adı altında yine oyunculara sokuşturulmaktadır. kısacası, sikilen her türlü oyuncular olmaktadır.

  totalbiscuit, angry joe ve projared'in da vurguladığı üzere erken erişime falan kanmayınız. o oyunlar yayınlandıktan sonra ilk temmuz indiriminde tüm indirilebilr içerikleriyle birlikte en az 1/3 fiyatına satılacaktır zaten. bekleyin, adam gibi kararlı oyun yayınlasınlar....
 • ilgi cekici oyunlarin hepsi. resminden isminden ilgini uyandiriyo tooltipini okuyon "ooo ne guzelmis" diyorsun bakiyon early access minskim...
 • oyunların içerisinden parçaların komple çıkarılıp oyuncuya aslında zaten parasını ödediği bir şeyin ekstra ücret karşılığı kakalanmasından ibaret olan downloadable content'ten sonra oyuncuları kaz gibi yolmanın yeni bir yöntemi.
 • şu anda steam hesabımda acaba ne zaman bitirecekler diye beklediğim 4 tane oyunun müsebbibi. aslında bu 4 oyunda ilgi çekici oyunlar hani oynamak istersen yine oynanıyor ama ulan bitirsinler de öyle oynayalım deyip hevesim kaçıyor ne zaman açmak istesem. biz bir eşşeklik ettik indirim zamanlarında aldık siz etmeyin diye yazıyorum. bu oyunlar ben yaz indirimlerinde aldım. bak düşün aradan 8 ay geçmiş daha alpha olan var. misal plant explorers alpha 0.7 idi o zamanlar şimdi de alpha 0.8 (0.86 mı ne) oldu. 0.9 çıkacak hazırlıyoruz diyorlar inşallah yaparlar. daha bu beta olacak da tam sürümü çıkacak. o arada oyunu bitirmekten vazgeçmezlerse 2016 q3 gibi belki tam sürüm olur.

  mesela factorio diye bir oyun var. oyunun sözlükteki başlığı 2013 mart ayında açılmış. o zaman alpha sürümü varmış ve hala alpha ve satılıyor. fiyatı da 15 dolar. adamların günahını almak istemiyorum belki de bitirecekler ama bitirmeme ihtimalleri daha büyük gibi görünüyor. indie game destekçisi birisi olarak bu early access'in kötü kullanımından bezmiş durumdayım. sonra niye korsan oyun oynuyorsunuz oluyor. çünkü oyun yapımcıları ibnelik yapıyor.
 • oyun firmalarının bir an önce son vermesi gereken durum. oyunu bitir, çıkar. sonra ne yaparsan yap, ne eklersen ekle, ama şu oyunları bitmeden binlerce bug'la "early access" adı altında son derece saçma bir düşünceyle satışa sunmayın arıtk.
 • artık görmekten midemin bulandığı sistem. steam'in store açılış sayfasının %40 ı bunlardan ibaret.
 • oyun dünyasının başına gelmiş en sikik şeylerden birisi değil en sikik şeydir.
 • amaci bir oyuna insanlarin erkenden erisip, bugli ve hatali da olsa oyunu deneyebilmeleri olmasi gereken, oyunlarin bitmeden satisa cikmasi kavrami.

  lakin gunumuzde bunu oyun gelistiricileri oyun bitmeden para kazanmak, sonra da oyunu asla tamamen bitirmemek suretiyle kullaniyorlar. yani siz bir oyuna tamamen bitmemisken para veriyor, bol bol guncellenip hatasizlasmasini bekliyorsunuz ancak yazilimci veya ekip bir sure sonra o paraya cokuyorlar, oyunun gelistirmesine devam etmiyorlar.

  early access olup full yayinlanan oyunlarin sayisi kac cok merak ediyorum. early access olarak aldigim hic bir oyun asla full olmadi, istisnasiz kacti yapimcilari.

  gerci ark vardi, onu bitmemis haliyle bile cok severek oynadim. sonradan bitti galiba, emin degilim suan. yalan olmasin.