• shiny entertainment tarafından hazırlanan ve activision cenahından yayınlanan bir güzel platform oyunu, aynı zamanda oyundaki karakterin ismi. solucan ve astronot karışımı bir karakter olan jim, dünyayı kargalardan temizlemek, dünya iktisatını düzenlemek, meteorlardan kurtulmak, mandaları söğüt dalından kaldırıp işe yarar hale getirmek, yaşlı teyzelerle dünyanın iyiliği için cebelleşmek gibi ulvi görevler almıştır. aynı zamanda bi indiana jones fantezisi olan jim, elbette ki kamçılı,silahlı ve tehlikelidir. kafasındaki solucanı aynı zamanda helikopter pırpırı olarak da kullanabilir, işte böyle eğlenceli bir karakter, coşturucu bir oyundur.

özellikle oyun dışındaki kara kalem çizimler çok güzel, bir de oyunun başlangıç ekranında bekleyince, jim; arnold, demi muur, indy, buzdolabı, çorap ve benzemezi taklitler yapıyor. onu izlemek de keyifli. platform oyunlarının iyice silindiği dönemde çıkmış başarılı, kaygısız bir oyun, severim zamansız.
  • sonradan 3d'si çıktı bunun ama o platform haliyle kaldı gönüllerimizde...oyun başlarken uvaaaayh diye yukarıdan düşerdi ekrana, taklitler yerlere yatırırdı...
  • oyun'un yapımcılarının ineklerle bir alıp veremediği vardı heralde diye düşünürdüm..
  • (bkz: ohh jim)
  • beni en cok yaran cizgi filmlerden biridir, oyununu bi turlu bulamadim. muzigi de superdi ama sozleri hatirlamiyorum tabii:
    earthworm jiiim
    hobodo hobo doooo
    earthworm jiiim
    hibide hebe hooo

olcusunde bisilerdi. astronot kiyafeti icinde bi solucandan ibaretti.
  • super yakinen takip ettigim soylenemese de; gordugum kadariyla son 2 boyutlu eglenceli platform.. uzun suredir ta$lar uzerinde hoplayip ziplarken bu kadar keyif almami$tim hic.. harika espriler, super arkaplanlar geci$ theme'leri oynanabilirlik. ate$ acabildigimiz sonic the hedgehog turevi, yok ya degil.. bu ondan cok daha ustun.

bir de jim karakteri battle arena toshinden oyununda cheat yoluyla karakter olarak da oynanabilir diye eklemeli.
  • uzerindeki astronot kiyfeti uzaydan kafasina dusmustur. o kiyafet jimden bagimsizdir aslinda, cunku yeri geldiginde kamci niyetine jim'in kendisini kullanirsiniz oyunda. ikinci oyun olan earthworm jim 2'de bonus tadinda bir bolum vardi her 2-3 level'da bir; peter the puppy isimli kopegin yavrularini kotu adam bir kulubenin ustunden yere firlatiyordu ve sizde jim olarak elinizde bir marshmallow kopekleri karsi taraftaki kulubeye ziplatmaya calisiyordunuz. oyun komple pek keyifliydi ama ozellikle bu bolum cok eglenceliydi.
  • neverhood adlı oyunu yaratan doug tennapel kardeşimiz bu oyunun da babasıdır.
  • international superstar soccer ile birlikte çocukluğumun en güzel anılarından biri bu oyun.. emulator teknolojisi sağolsun şimdi de pc'de oynayabiliyorum.. oyunun yaratıcısı karakterlere ve nesnelere harika isimler koymuş.. mesela jim'in giydiği elbise (kısa adıyla super suit) "ultra-high-tech-indestructible-super-space-cyber-suit" olarak bilinir uzun adıyla.. yani "ultra-yüksek teknoloji ürünü-yok edilemez-süper-siber-uzay-elbisesi"..

bu elbiseyi tasarlayan profersörün adı "professor monkey-for-a-head"dir .. alnında bir maymun bulunur.. yani küçük bi şey değil.. adam kafasında maymun taşıyor gibi düşünün.. yani prof ile maymun ortak beyin kullanıyor gibi.. zaten o maymunun adı da "monkey professor-for-a-head"dir.. oyuna göre profesörün ikinci bir süper elbise yapamamasının nedeni bu maymun'un planları yemiş olmasıdır..

profesör bu süper elbiseyi "kraliçe sümüklüböcek kıç" yani "queen slug-for-a-butt" için yapmıştır.. kraliçe evreni ele geçirmek istemektedir ve bu elbiseyi profesör'den istemiştir ancak kraliçe'nin adamı psy-crow elbiseyi kraliçe'ye götürürken kaybetmiştir ve elbise hasbelkader elbise jim'i bulmuştur.. bu yüzden kraliçe jim'in peşindedir.. bu arada kraliçe'nin bir ikizi vardır ve adı "princess what's-her-name"dir..

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    jim ilk oyunun sonunda onu görür ve aşık olur ancak gökyüzünden bir inek prensesin üzerine düşer..
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

kraliçe, jim'i yok etmesi için kaçık karga'yı (psy-crow)kullanmaktadır.. bu karga ara bölümlerde uzayda yarışır ilk oyunda.. ancak ikinci oyun olan earthworm jim 2'de başrolü kapar ve prensesi kaçırır..

her şeyi geçtim bir bölümün sonunda jim elbisesinin fermuarını açar ve içinden koca bir inek çıkar, sonra o inek de fermuarı açar içinden başka bir şeyler çıkar.. bu böyle matruşka gibi giderdi..
hesabın var mı? giriş yap