• - önce ebeveyn yatırımı hakkında bir makale bırakalım

- aşk'ın evrimi ile de ilgilidir. çünkü aşk temelde ortak yavruya bakım ve şefkat verme ihtimalini arttıran bir bağlanma (bkz: oksitsin) durumu yaratacak şekilde evrimleşmiş bir duygu durumu.
  • orijinal ismiyle parental investment. günümüz kadın ve erkek davranışlarını açıklarken bile sık sık başvurulabilecek bir evrimsel biyoloji/psikoloji teorisi.

teori kısaca dünyaya yavru getirmek isteyen ebeveynlerin göze aldıkları maliyetin onların fiziksel ve psikolojik özelliklerini nasıl etkilediğini açıklar. ve teoride der ki, yavruyu dünyaya getirmek için daha fazla yatırım yapan cinsiyet daha seçici olur. insanda bu cinsiyet hangisi acaba tahmin edin. evet, doğru bildiniz, kadın! :)

evrimsel biyoloji/psikoloji canlıların temel amaçlarının hayatta kalmak ve genlerini bir sonraki nesle aktarmak olduğunu söyler. genleri aktarma kısmını olumsuz açıdan kadın ve erkek seçenekli olarak düşünelim.

erkek için evrimsel açıdan ideal kadın nasıl olur? en temel haliyle sağlıklı, doğurgan ve sadık. sadık diyorum çünkü bir erkek için en olumsuz senaryo kendi genlerinden olmayan bir yavruyu taşıyan bir kadına ve onun yavrusuna yatırım yapmaktır. bu nedenle erkeklerin bir ilişki içinde en çok cinsel aldatmadan rahatsız olduğu düşünülür.

kadın için evrimsel açıdan ideal erkek nasıl olur? en temel haliyle yine sağlıklı, kendisini ve yavrusunu koruyup besleyebilecek kadar güçlü, güvenilir ve ilgili. güvenilir ve ilgili diyorum çünkü bir kadın için de en olumsuz senaryo yavrusunu ve kendisini en savunmasız olduğu zamanda (lohusalık dönemi, yavrunun ilk yılları) terk edip gidecek bir erkekle birleşerek onun yavrusuna yatırım yapmaktır. bu nedenle de kadınların bir ilişki içinde en çok erkeğin bir başka kadına aşık olmasından, yani duygusal aldatmadan rahatsız olduğu düşünülür.

bunları ben değil, evrimsel psikoloji söylüyor. ama günümüz ilişkilerine uyarlayın bir bakalım. evet, çok şey bulacaksınız. :)
hesabın var mı? giriş yap