• yabanci, daha cok batililari anlatir...

-sende ecnebi tipi var.. avrupa'ya gitsen anlamazlar türk oldugunu
    -atiyorsun...
  • cünup ve cenabetle aynı kökten geldiği için orjininde olumsuz bir anlam olduğunu düşündüğüm kelime...
  • cünub sözcüğünün çoğulu değildir. "canib" sözcüğünün çoğuludur. "cünup olanlar" anlamına gelmez, "canip olanlar" anlamına gelir.

cenub yani güney sözcüğüyle de ilişkili. güneşin doğup batma doğrultusunda, güney kenardadır.

eskiler "canibinde" derlermiş, anımsıyorum bir kaç metinden; kenarında, yanında, ötesinde anlamında. ecnebi, "merkezin ötesinde, kenarında" olanlar, belki "güneyliler" demek. bence, güney ile "kenar, dış" anlamlarının etimolojik olarak bağlantılı olması tesadüf değildir, aramca çağında kenan diyarı ve şam çevresinde yaşayan uluslar için güneydeki "barbar" topluluklar, her ne kadar akrabaları (karib olanlar, yakınlar) olsa da, fikren ve yaşam tarzı olarak "uzak" ve "kenar mahalleli"dir.

cenabet/cünup ise, bildiğim açıklamaya göre, "namaza yaklaşmaması, kenarda durması gereken kişi" anlamına geliyor. yani kök aynı, fakat ecnebi cünubun çoğulu değil.

ama hayal meyal aklımda kalan bir şey var, yukarıda değindim. çok eski sami metinlerden birinde, "güneyde" yani cenupta yaşayan bir kabilenin cinsel birleşmeden sonra yıkanmadığı anılıyor. "cenabet" ve "cünub" bu yönüyle ecnebi ile doğrudan ilgili de olabilir, daha doğrusu bu "cenuplu" yani güneyli "ecnebi"ler yüzünden cinsel birleşme sonrasında yıkanmayanlara cünub denmiş olabilir.

ne diyelim, allah-u alem.*
  • el
  • çok şükür yazar olmuş aslan parçası.
    bundan kelli sözlük mecaz sanatına doyacak.
    saçmalamanın en nadide örneklerini bekliyorum kendisinden.
    on beş senedir bana saçmalıyor bu adam, biraz da genele saçmalasın bakalım.
  • sarhoşken ağıza güzel oturan "ejnebi" kelimesinin doğru yazılmışı.
  • (bkz: elf)
    (bkz: lazer altyazi) (bkz: fono film) (bkz: the two towers)
  • arapçada yabancı anlamına gelmez. islam kültüründeki en ötekileştirici sözcüklerden biridir. cünüp kelimesinin çoğuludur. yani kısaca cenabet olanlar demektir. cünüp'ün tanımı da şudur: "cinsel ilişkiye girdikten sonra dinin emrettiği şekilde abdest almadığı için pis sayılan kişi." kısacası, ecnebi sözü, islam kültürünün ne kadar ötekileştirici ve saldırgan bir bilinçaltına sahip olduğunun bir başka kanıtıdır bana göre. kendinden olmayanları, dini bir referansla ötekileştirmenin de ötesinde, temizlik kavramı üstünden ayrı tutmaktadır bu kavram. kendinden olmayanların doğrudan temiz olmadığını varsayarak.
  • bir gün sırf ekşi sözlük için türkçe öğrenmeye başlayacak olanlara verilen genel addır. (bkz: ekşi sözlük okuyabilmek/#14739344)
hesabın var mı? giriş yap