ludvigboltzmann

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (525)
  • 1154
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

kara çarşaf

bir sümer icadıdır. sümer uygarlığının günümüze ulaşan nadir olumsuz katkılarından biridir. ortadoğu ve mezopotamya halklarındaki "tanrıya ve kutsallara kökten bağlılık", "tanrıya kölelik", "insanın değersizliği" ve "kadının ikincilliği, aşağılanmışlığı" gibi değerlerin bir ürünüdür. ibrani kültürüne, hıristiyanlık ve islam'a sümer ve babil aracılığıyla aktarılmıştır. ayrıca kara çarşaf bir sümer icadı olsa da, pozitif ve pragmatist toplum düzenleri dolayısıyla mezopotamya'nın diğer halklarına oranla sümerler tarafından çok az kullanılmıştır. bunu asıl kullanan ve gelenek haline getiren halk akad halkıdır, yani sami halklardır.

mezopotamya mitolojileri'nde kadın, "erkeğin kemiklerinden yaratılmış", "erkeği ayartan" ve "günahkar bir varlık" olarak tasvir edilmiştir ne yazık ki. bu mit, kadının toplumdan dışlanmasına, ikinci plana atılmasına ve "kendisini göstermemesi gereken", "şeytanın emsali" konumuna sürüklenmesine sebep olmuştur.

aslında durum tam da böyle değildir. binyıllardır süregelen anaerkil toplum yapısı; savaşın ve mülkiyetin, rekabetin arttığı çağlarda değişmeye başladığında, yani erkek gücünün yükseldiği zamanlarda kadının dışlanması gerekti. kadının dışlanmasını normalleştirmek amacı ile de bu tarz mitler ortaya atıldı, oluşturuldu. işte bu yüzden feminizm, eksikleri olsa da iyi bir şeydir. feminizm, modern zamanların kadını korumaya, daha doğrusu elinden alınmış doğal haklarını kazandırmaya yönelik mitidir.

neyse ne diyorduk, kara çarşaf. bunun insanda yaratması gereken duygu da şaşkınlık, şok ve meraktır heralde..

ayrıca kullanıcılarına bir takım sorular da sormak istediğim kıyafetimsi bezdir:

gözlük takıyorsunuz, güneş gözlüğü takıyorsunuz, hem de en kalitelilerinden, 18. yüzyılın bu güzide nimetinden yararlanıyorsunuz. i phone kullanıyorsunuz, bmw'ye biniyorsunuz. çeşit çeşit markalarda şık ayakkabılar, babetler falan giyiyorsunuz. hepsine eyvallah da, bütün bunların üzerine bu kara'yı niye örtüyorsunuz?

21. yüzyılda mı yaşıyorsunuz, 7. yüzyılda mı? neden hala buna bir karar veremediniz? bence bir karar verin. sizin tercihlerinizi eleştirmiyorum, tercihlerinizin çelişikliğini eleştiriyorum. ya o bmw'den inin, ya da o kara'yı atın. bence.

devamını okuyayım »
28.11.2011 15:31