şükela:  tümü | bugün
 • bir matrix ve groundhog day olma çabalarından sonra başarısız olmuş olan film.
 • keyifli, değişik, izlemeye değer bir film.

  ama bir matrix değil.

  beklentiyi yükseltenlere bakmayın.
 • --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  sonu olmamış film. brakın efenim ölsünler,kavuşamasınlar. bizim kafamızda soru işaretleri kalacağına onlar ölü kalsın. sonu dışında güzeldi tabi.
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • source code + groundhog day + next + tom cruise. olmuş.
 • başarılı bulduğum bilimkurgu filmi. iyi başladı, iyi devam etti ve iyi de bitti. bir matrix değil belki ama bu iyi bir film olduğu gerçeğini değiştirmez sanırım. bilimkurgu sevenlere önerebileceğim bir film.

  --- ağır spoiler ---

  --- ağır spoiler ---

  --- ağır spoiler ---

  louvre'a saldırı kısmı bana inanılmaz şekilde matrix'i hatırlattı. kola geçirilen makineli tüfeklerle mimic vurma, bozuk helikopterle suda giderken karşıdan sürü halinde gelen mimicler, bunların bir kısmının helikoptere yapışması felan aynı matrix. mimiclerin hareketleri, biçimleri felan bildiğin matrixteki sentineller zaten.

  bir diğer konuya gelirsek çoğu kimse filmin sonunu anlamlandıramamış. filmin sonundaki olay şu bence cage ağır yaralandıktan sonra omegayı öldürüyor. omega öldüğü için bütün alfa ve betalar da ölüyor. cage ölmeden önce omeganın kanıyla temas ettiği için günü geriye sarma gücünü tekrar eline geçiriyor. omega yok edildiği için zamanda geri dönüp kendisini kurtaramıyor zamanı geriye saran cage oluyor. cage zamanda geriye dönüp yaşadığı halde omega yok edildiği için geçmişe döndüğünde de ölmüş oluyor. bu noktada asıl mantık hatası cage'in nasıl operasyondan bir gün önceye dönebildiği hani omega bir gün önceye dönebiliyordu? sonunda biraz mantık hatası var gibi ama yine de beğendim filmi.
  --- ağır spoiler ---

  --- ağır spoiler ---

  --- ağır spoiler ---
 • kara kara 2008'de çekilen supernatural mystery spot 3x11 adlı bölümden fazlasıyla etkilenildiğini düşünmekteyim.
 • 2014'ün en iyi bilm kurgu filmi. zaten tom cruise oblivion'dan beri bu işi öncüsü. bir kaç nokta hariç film kendinden koparmıyor fazla alkol almadıysanız.
 • net bir şekilde türünün en iyilerinden biri olmuş. oyuncu seçimleri tarz olarak klişe olsa da düzgün oturtulmuş. çok kafa yorulması gereken bir konu işlemesine rağmen pek fazla açık bırakmamış. bıraktığı açıklardan birisi aslında açık değil fakat yanlış yorumlandığı için açık olarak gözüküyor. diğeri ise ağır bir muamma. şimdi açık olarak lanse edilmesine rağmen açık olmayan ve senaryoya düzgün oturtulan durumu irdeleyelim.

  --- spoiler ---

  birçok izleyici filmin sonunda bill cage'in iki gün geriye gittiği yanılgısına düşmüş, burada öyle bir durum yok. basitçe örneklemek gerekirse sallamasyon tarihleri ve saatleri referans vererek olayı netleştirelim;

  a-20 eylül 2020 saat 06:30 bill cage karakteri londra'ya iner.
  b-20 eylül 2020 saat 12:00 bill cage karakteri askeri üste kelepçeli olarak uyanır.
  c-21 eylül 2020 saat 06:30 bill cage karakteri üsten askeri harekat noktasına gitmek için ayrılır.
  d-21 eylül 2020 saat 11:45 bill cage karakteri harekat noktasına iner.
  e-21 eylül 2020 saat 12:00 bill cage karakteri alfayı öldürür ve ölür.

  e sekmesi alfanın ölüm tarihi ve saati olduğu için zamanı 24 saat geriye alır ve b sekmesi filmin checkpointi olur. bu dönemden sonra her ölümün tarihi ve saati ne olursa olsun bill cage karakteri b sekmesinde uyanacaktır.

  peki bill cage karakteri nasıl oldu da filmin sonunda a sekmesinde uyandı sorusunun cevabı da karakterin omegayı öldürmesiyle alfadan ayrı yeni bir checkpoint oluşturmasında saklı. şimdi sekmeleri tekrar düzenleyelim;

  b-20 eylül 2020 saat 12:00 bill cage karakteri askeri üste kelepçeli olarak uyanır.
  c-21 eylül 2020 saat 00:30 bill cage karakteri üsten askeri paris'e gitmek için ayrılır.
  d-21 eylül 2020 saat 06:00 bill cage karakteri ekip ile beraber paris'e iner.
  e-21 eylül 2020 saat 06.30 bill cage karakteri omegayı öldürür ve ölür.
  a-20 eylül 2020 saat 06:30 bill cage karakteri londra'ya iner.

  özetlemek gerekirse, 21 eylül saat 12:00'da alfayı öldürüp 24 saat geriye dönen ve kelepçeli şekilde üste uyanan bill cage karakteri, omegayı 21 eylül saat 06:30'da öldürünce yine 24 saat geriye dönerek helikopterde uyanır ve londra'ya iner.

  bu kısmı hallettikten sonra daha önce bahsettiğim muamma kısmına geliyoruz;

  bill cage karakteri zamanı mı geriye alıyor, yoksa bir gün önceden tekrar mı yaşamaya başlıyor. burası ince bir nokta neticesinde zamanı geri alıyor ise;

  bill cage karakteri öldüğünde tüm zaman çizelgesi geriye gider ve o an herkes baştan başlar.

  fakat bir gün önceden tekrar yaşamaya başlıyorsa başarısızlıkla sonuçlanan denemeler arkasında farklı bir çizelge bırakıyor, yani bill cage karakterinin her ölümü bir paralel evren oluşturuyor.

  asıl sıkıntı film, karakterin komple günü sıfırladığını irdelese de işleyiş olarak bunu göstermiyor olması, bunun en basit örneği rita vrataski karakterine ulaşmaya çalıştığı denemelerden birinde görünüyor, sekansı hatırlayalım;

  bill cage karakteri şınavdan sonra dönerek askeri aracı aşmak ister ve ölür, o andan itibaren çavul farell'i görürürüz. onun ve o sırada orada bulunan diğerleri için hayat devam etmektedir. film omega ve alfayı anlatırken zamanın geriye alındığından bahsetse de gösterimde sanki bill cage karakteri öldüğünde o zaman çizelgesini geride bırakıp kendisine yeni bir çizelge yaratıyor gibi gösteriyor.

  bunu tablolamak gerekirse;

  123456789 normal bir zaman çizelgesi akışı iken,

  filmin anlattığı;

  12345678787878787878789 (çizelge içi tekrar)

  filmin gösterdiği;

  12345678
  12345678
  12345678
  12345678
  12345678
  12345678
  12345678
  12345678
  123456789

  bana kalırsa filmin belli çerçevelerini kabul ettiğimizde (zamanı geri alma gibi) tek açık noktası burası kalıyor, bunu netleştirmedikleri gibi ola ki eğer ikinci durum söz konusu ise ortaya şöyle de bir sorun çıkıyor;

  rita vrataski karakteri sırf bill cage karakteri kendi çizelgesinde savaşı kazanmış olsun diye, defalarca kendi zaman çizelgesini yakmış oluyor.

  üstelik aynı karışık durum rita vrataski karakteri için de geçerli, rita vrataski de bu durumda arkasında bir sürü paralel evren bırakmış oluyor.

  bu gibi durumlar çok karışık sonuçlara çıktığı için muhtemelen kimse arkada paralel evren bırakmıyor ya da yeni bir çizelge oluşturmuyor. komple tüm zaman geriye alınıyor karakterler tarafından. fakat senaristler filme mizah katmak için karakter ölümünden sonraki sahneleri koyarak bu kısmın bir açık olarak gözükmesine sebep olmuş. buna istinaden filmden sadece bir puan kırıyorum. o da emily blunt'un full metal bitch performansı hatrına.

  9/10

  --- spoiler ---
 • filmin fragmanında şöyle bir diyalog geçiyor:

  - ı am not a soldier.
  + of course you are not. you're a weapon.

  bu insanda filmde bir ahlaki tartışma olacak izlenimi yaratıyor. alakası yokmuş.

  --- spoiler ---

  ortada harcanan bir grup asker var.

  garip bir şekilde ordunun askerler üzerinde deney yapıyor olmasından, askerlerin robot programlamada kullanılacak dataların toplanması için harcanmasına kadar varıncaya kadar elli tane ihtimal aklıma getirdim.
  şu kan olayı feci tırt bir açıklama oldu.

  --- spoiler ---

  onun dışında izlemesi güzel bir film.
 • konsepti itibariyle izlenesi bir bilim kurgu filmi. sırf aksiyon kısımları olsa bayabilirdi ama resetlenme, gidiş gelişler ve o arada elemanın öğrendikleri detaylarıyla dikkat çekmektedir.