şükela:  tümü | bugün
  • “pennsylvania rock oil company” adli sirket ortaklarinin pennsylvania'ya giderek petrollü su kaynagi olan bir araziyi seçerek ruhsatla kapatmak görevini verdikleri kisi.

    sirket sahipleri titusville çevresindeki yetkililere yazdiklari tanitma mektuplarinda önemli kisi görünümü vermesi için drake'i albay drake olarak tanitirlar ve bu çok yararli olur. drake pennsylvania'nin titusville kasabasinda petrol deresi'nin (oil creek) üzerinde bulunan bir çiftlikte ruhsat alir. bu arazideki su kaynaklarindan günde 6 galon petrol toplanabilmektedir. sondajla bol petrol çikarabilecegine iyice inanan drake, ortaklarina durumu anlattiktan sonra sondaj için bir buhar makinesi yapmaya baslar. bu arada william a. smith adinda bir demirci ile sondaji yapmak üzere anlasir. 1 mayis 1858 tarihinde sondaja baslanir. ancak sondaja baslandiktan kisa bir süre sonra sirketin parasal kaynaklari tükenir. banker townsend 1859 yilinin agustos ayi sonlarinda drake'e sondaji birakmasi talimatini gönderir. drake bu mektubu henüz almamis ve agustos'un 27 si cumartesi günü ögleden sonra kuyu 69 feet'te (21 m.) delinirken sondaj bir çatlak bosluguna düser ve 15 cm. daha kayar. hafta sonu için sondaj durdurulur. pazar günü kuyuyu kontrole gelen sondör william borudan asagiya baktiginda siyah bir sivi görür. pazartesi günü albay drake kuyuya geldiginde çevrede ne kadar bos varil, kap varsa petrolle dolu oldugunu ve william ve yardimcilarinin bunlari dikkatle korudugunu görür. kuyuya bir emme basma su pompasi monte eden drake elle petrol çikarmaya baslar. böylece dünyada ilk kez yer altindan petrol üretimi gerçeklestirilmis olmaktadir. drake'in bu basarisi petrol sanayiinde gazyaginin üretiminden sonra ikinci devrimi olusturmaktadir.

    kaynak: http://www.pigm.gov.tr/
  • "petrol kuyusu açmak? yani araziyi sondajla delip petrol çıkmasını beklemek? ne içtiysen ben de aynısından istiyorum" gafıyla ünlü gaflar top 10 daki yerini saglama almıştır.
  • dünyada döner matkapla ilk sondaj kuyusu açan adamdır tabi bide azerbaycanlılar bunu reddediyordu galiba ilk biz açtık 13 yıl önce diye
  • petrole hücumu başlatan keşfin sahibidir.rockerfeller ve tom scoot gibi adamları,amerikan devi yapan olayların müsebbibidir.ortadoğu için kartları dağıtan ilk kurupiyedir.(bkz: ortadoğuda kartlar yeniden dağıtılıyor)