• eskişehir-kütahya-balıkesir-soma-manisa-izmir arasında çalışan tren. eskişehir'den her gün 07:30'ta kalkar, 18:49'da basmane'ye (izmir) varır. basmane'den her gün 06:45'te kalkar, 18:25'te eskişehir'e varır. 3 pulman ve 1 yemekli vagondan oluşur.
  • cok uzun yillar once (80 li yillarda) bu ekspres izmir-ankara arasi calisirdi. daha sonra ne olduysa son duragi eskisehir oldu. birde bu ekpresle beraber calisan izmir ekspresi vardi. 3-4 saat ara ile calisirlardi. izmir ekpresi de artik sanirim tümden kaldirilmis durumda . izmir-ankara arasinda mavi tren calisiyor simdilik belki ileride o da kalkar.
  • hep saatinde kalkan ama asla saatinde varmayan tren. en büyük handikapı gündüz seferi olduğu için bütün günü yemesi. ayrıca ucuz olduğu için egenin köyleri tarafından banliyö gibi kullanılır. nerdeyse çoban çardağı görse duracak yani. içi mütemadiyen tozludur. yemekli vagonu özel işletmedir. ve başında duran genç (değişmiştir tabii şimdi benim dediğim 98-99) sürekli hesap hatası yapar. izmirden kalkışlarda boş olsa da balıkesirde müthiş bier akına uğrar. tavsiyem bu gar alışveriş için inilmemesidir. zira yerinize yaşlı bir köylü kurnazı oturur ve yerinin burası olduğunu iddia eder. en az 7 kere şahit oldum buna. biletçi gelir öyle düzelir durum.bu arada size eskişehire kadar ayakta gitmeniz rica edilir. vagon aralarında nohut çuvalını yıkıp oturmuş insan vardır. arada şöyle tavukları bacaklarından tutmuş ihtiyarlar da göze çarpar. genelleme değil bir gözlem: mutlaka her yolculukta geğiren yaşlı kadın modelinden mutlaka denk gelir.
    her haliyle memleket trenidir. görmek, binmek, tozlu havasını ciğerlere çekmek gerek. böyle güzel kokulu, kokulu...
  • boğaziçi ekspresi'nde kullanılmasından vazgeçilen alaman vagonların yeni kullanım alanı.
  • bir kaç yıl önce yenilenen vagonları ile köy, yahut taşra treni olmaktan çıkmış, ayrıca treni kullanan köylünün de bir nebze olsun rahat etmesini sağlamıştır. bu günlerde ise eskişehir-kütahya yolunun yeniden yapılması* nedeni ile kütahya'dan eskişehir'e değil, afyon'a yönlendirilmiştir.
  • ekspresten çok raylı minibüs desek daha iyi tanımlamış oluruz. hah evet süper oldu, tramvay ile şehirlerarası yolculuk yapmak gibi bir şey buna binmek. pencereden arkadaşını gör, in aşağıya arkadaşınla selamlaş, halini hatrını sor, öpüş koklaş ve trene geri bin. treni kaçırırım diye korkma, çünkü fazla uzaklaşamıyor. saydım, tam 52 durak var. var sen hesapla gerisini.

işin esprisi bir yana, evet belki çok duruyor, belki geç gidiyor, belki yolcu profili düşük filan ama yapılabilecek pek şey yok. çünkü 52 duraktan abartısız 35'inin hayatla tek bağlantısı bu tren. postalarından ulaşımına kadar bu tren sağlıyor her şeyi. o tren yoksa biterler. bu yüzden kızamıyorum ben. hatta hızlı tren hattı da oradan geçsin. varsın normal sürede gidelim ama bu insanları da unutmayalım.
  • çaktırmadan seferden kaldırılan trenlerden biri daha.
  • ege efsanesi geri dönüyor. 17/05/2013 tarihinden itibaren ege ekspresi tekrardan sefere konulmuştur, balıkesir - basmane arası çalışacaktır.
  • en son 10.03.2006 tarihinde ilk kalkış yeri olan eskişehir'den balıkesir'e gitmek üzere bindiğim tren.

tren kütahya'yı geçince ancak ısınmıştı diye hatırlıyorum.

ankara - izmir çalışırken önce eskişehir - izmir sonra balıkesir - izmir treni haline dönmüştür. tahminine göre manisa - izmir yapılıp sonrasında da seferden kaldırılmıştır.
  • sanıyorum yeniden seferde. eskişehir'den sabah 8'de kalkıyor, akşam 7'de izmir'de oluyor.

pandemi öncesine kadar eskişehir'den sadece izmir mavi ekspres geçiyordu.
hesabın var mı? giriş yap