elbik

  • 3462
  • 5
  • 2
  • 1
  • bugün

doğu ekspresi ile kars gezisi

özellikle istanbul'dan bu geziyi yapanlar, bilmenizi istediğim bir şey var: bindiğiniz şey gerçek doğu ekspresi değil, ancak doğu ekspresi'nin iğdiş edilmiş bir çakmasıdır, o kadar. yani çakma doğu ekspresi'ne bindim diye ortalıkta hava atarken, gerçek doğu ekspresi'ne de, bunun ne olduğunu bilen ve yaşamış olan kişilere de saygısızlık ediyorsunuz bilesiniz.

bahse girerim bundan haberiniz bile yoktu ama, doğu ekspresi onlarca yıllık mazisi olan bir trendir. 2012 yılına kadar bu doğu ekspresi haydarpaşa garı'ndan kalkar ve kars'a kadar giderdi. evet, haydarpaşa garı'ndan, hani şu vapurla defalarca önünden geçtiğiniz, hatta bazen bindiğiniz vapurun uğrayıp yolcu aldığı / indirdiği, ama tren garı olduğundan, oradan trenlerin kalktığından haberinizin bile olmadığı, sadece orada öylesine var olan bir tarihi bina zannettiğiniz haydarpaşa garı'ndan.

evet, bugün artık haydarpaşa falan yok. 2012 yılında, (instagram'da like almanızı sağlayacağını farkedene kadar) ömrünüzde hiç binmediğiniz trenlere kapatıldı o gar. kendilerine haydarpaşa dayanışması adını veren bir ekibin, tam 315 haftadır, yeniden trenlere açılması için mücadele verdiği haydarpaşa garı orası, sizin kafanızda hep trensiz olan, ama 2012'de gerçekten trensiz kalan gar.

önce taaa pendik'e gidiyorsunuz, kendi olanaklarınla. sonra oradan, adı yüksek hızlı tren olan, tipi yüksek hızlı trene benzese de işletmecilik açısından hızlı tren demeye bin şahidin bile yetmeyeceği bir şeye biniyorsunuz ve ankara'ya gidiyorsunuz. ankara'da gar değiştiriyorsunuz, allah'tan iki gar yürüme mesafesinde. ama gardan trene bineceksiniz sanıyorsanız da aldanıyorsunuz, orada da ne zaman biteceği meçhul bir inşaat işi var. otobüse biniyorsunuz, otobüs sizi 45 dakika mesafede, ırmak adı verilen, ıssızlığın ortasında, normal şartlarda yolcu taşımacılığı için değil lojistik amaçla kullanılan bir gara götürüyor. nihayet, adı doğu ekspresi olan ancak gerçekte doğu ekspresi'nin iğdiş edilmiş çakmasından başka bir şey olmayan o trene biniyorsunuz ve yataklı vagon yolculuğunuz başlıyor.

yahu, siz manyak mısınız? derdiniz ne? yukarıda anlattım, 2012 yılına kadar, sözkonusu doğu ekspresi'ne haydarpaşa gibi bir güzellikten binebiliyordunuz ve kars'a kadar gidebiliyordunuz. bu yolculuğu hiç yaptınız mı? yapmayı aklınızdan bile geçirdiniz mi? ben aklımdan geçirmekle kalmadım, yaptım da. 2012'ye kadar onyıllardır var olan, doğu ekspresi'nin gerçeğine hiçbir zaman yüz vermediniz, hatta yüz vermenizi teklif edenlere sanki ananıza küfretmişler gibi tepki verdiniz de, şimdi ne oldu da iğdiş edilmiş çakması kıymete bindi? sizin hayatınızı, tercihlerinizi, instagram'da alacağınız birkaç like yönetiyor, sizi bu kadar maymun ediyorsa, siz buna gerçekten yaşamak mı diyorsunuz?

devamını okuyayım »