şükela:  tümü | bugün
  • walter isaacson' un kitabı..

tudem yayınlarından çıktı..

orijinal adı einstein his life and universe..
  • çoğu zaman dünyanın en zeki adamı denilen einstein'in aynı zamanda ne kadar romantik olduğunu belgeleyen kitap.
  • şuana kadar albert einstein hakkında yazılmış en kapsamlı biyografik kitaplardan biridir.einstein‘ın sadece fizikle olan uğraşının yanında ailevi çalkantılarının görüleceği kitap.
  • uzun zamandır kitaplıkta bekleyen, ama sonunda okuyup tek nefeste bitirdiğim walter isaacson başyapıtı.

einstein'ı meğersem hiç tanımıyormuşum dedim kitabı okurken ve okuduktan sonra.
    özel hayatında tam bir speedy gonzales'miş kendisi. bu yönüyle ilgili olarak gereğinden fazla eleştiriye maruz kaldığını düşünüyorum, sonuçta herkesin hayatına kimse karışamaz.

bilim adamı yanı zaten tekrar tekrar okunası, okullarda eğitim olarak öğretilesi bir karakter.
    düşünce deneyleri, herhangi bir şeye konsantre olunca dünyadan kopması (mesela bir kolunda çocuğunu avuturken diğer eliyle hesaplar yapması), esprili yanları, insanlara karşı tavrı vs. çok garip ve güzel bir adammış.

amma lakin ki bir de atom bombası mevzusu var ki kolay kolay içinden çıkılacak gibi görünmüyor.

sayın ve sevgili abiler ve ablalar, einstein abimiz atom bombasının yapımında yardımcı oldu mu olmadı mı?
    kitapta bu kısım çok masumlaştırılmış gibi geldi bana.
    direkt "evet doğrudan yardımcı oldu" demiyor ama alttan alttan da gayet de yardımcı olduğunu görüyoruz.
    bi kere amerika başkanına ilk mektubu yazarak "bakın böyle bir bomba yapmak mümkündür" diye eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürüyor.
    sonrasında doğrudan olmasa da yine desteklerde, yönlendirmelerde bulunuyor.

oppenheimer'la olan münasebeti bile şüphe uyandırıyor.
    amerikan hükümeti oppenheimer'la ilgili soruşturma başlattığında "sen safkan bir amerikalı olarak üstüne düşeni yaptın, kimseye hesap vermek zorunda değilsin, cur kapıyı çık" minvalinde akıllar veriyor.
    oppenheimer için imza topluyor, kampanya başlatıyor.

tüm bunlardan yola çıkarak gerçekten de einstein tamamen masumdur demek nasıl mümkün olabiliyor?

bu kitap dışında einstein'la ilgili hiçbir araştırma yapmadım, belgesel izlemedim.
    sadece kitapta yazanlar ve einstein'la ilgili araştırma yapmış olan arkadaşımla olan muhabbetimden sonra bunları düşünüyorum..