• suşi: eski sanayi, kardeşler lokantası, silopi.
  • gaziantep için güzel tavsiyeler yer alsa da tatlı kısmı biraz eksik kalmış onları da tamamlayalım.

zeki inal: entryler arasında göremeyince ciddi anlamda şok yaşadım. dünya üzerinde daha iyi şöbiyet yapan bir yer olduğunu sanmıyorum. gaziantep'e ayak bastığınız anda buraya gidip 2 dilim şöbiyet vurun, 1 kilo da paketletip eşinize dostunuza yedirin, hayır duası alın.

koçak baklava: şöbiyet konusunda zeki inal ile yarışamaz ancak baklavada bir adım öndedir. düz baklava yemek isterseniz derhal buraya gidin.

erçelebi kadayıf: baklavadan sıkıldık biraz da kadayıf yiyek derseniz direkt olarak buraya gidin. kadayıflar közde pişirilir ve sıcak sıcak önünüze koyulur. burma kadayıf çok iyi künefe ise efsanedir.
  • (bkz: susurluk)
    (bkz: yörsan'da mantı)
    (bkz: yasa'da tost)
    yanında da milli içeceğimiz
    (bkz: ayran)
  • antalya
    çorba için şarampoldeki ali baba iyidir burada "arap işi" dediğimiz arap kadayıfı da yenilebilir.
    sulu yemek ve pilav da çıkıyor.

şarampolde kokoreççi hilmi'nin de eski şubesi mevcut antalyalılar olarak kokoreçin içine biber domates koymayız. isterseniz masaya söğüş olarak sipariş edin, antalyada bunlar her daim tazedir.
    benim tavsiyem kokoreçi de iri kıyım sipariş etmeniz.

şarampol kavşağında şişçi ramazan'ın eski şubesi bulunmakta ben piyazlarını ve hizmetlerini beğenmiyorum ama şiş köfteleri yıllardır çok iyi.

şarampol kavşağındaki eski otogarın yerine yapılan markantalyada çokça fastfood seçeneği var ama siz boşverin eğer cuma günü ise hemen yanıbaşında kurulan semt pazarına girin gönlünüzce meyve sebze alın.

kapalı yol şarampol tarafında bir kaç dönerci var.
    goryon antalyalı olması sebebi ile tercih edilebilir.
    kendilerine has dönerleri de var.

kapalı yol'dan kalekapısına doğru devam edersek
    süs havuzunun arka tarafında şişçi cafer ve bir arka caddeye doğru bulunan piyazcı hakkı usta iyi tercihler olabilir.

kebap, köfte ve piyaz olarak dövizcileri geçince yıllardır aynı yerde yer alan topçu restoran da iyi bir tercih.

rakı ve diğer lezzetler için bu bölgede hasan antalya restoranı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
    burada rakının yanına antalya usulü piyaz, hibeş ve tirmis isteyebilirsiniz.

hemen yanında yer alan parlak ise çevirme piliç konusunda efsanedir.

kalekapısına çıkmışken biraz yürüyerek antalya usulü piyazın mucidi piyazcı sami'ye gidebilirsiniz.

bu arada saat kulesinim hemen karşısında antalyaya has meşhur 18'in bağaçası var.
    bu harika tahinli "bağaça" muhakkak yenmelidir.

kalekapısından sola doğru ilerlediğinizde dönerciler çarşısını göreceksiniz o dönercilerin çoğu kötüdür ve size salça olmaya çalışan elemanları vardır.

bölgede bulunan yenigün size envai çeşit efsanevi reçeller sunmaktadır.

şemsiyeli sokakta yer alan antalya iskender tercih edilebilir.

bu çarşıya hiç uğramadan doğugarajı istikametine giderseniz yanık dondurması ile akdeniz pastahanesini göreceksiniz.
    o bölgedeki bir diğer efsane de kent etli pide

kaleiçinde tarihi balık pazarı fırını harika simit poğaça vb ürünler satar.
    yeni sayılabilecek pizzacı il vicino pizzeria benim için hayal kırıklığı oldu..
    yeni kapı çıkışındaki dilim pizzacı kendisine tercih edilebilir.

atatürk caddesi üzerinde ve kaleiçinde pek çok yeni lezzet noktası açıldı fakat çoğu bence oldukça niteliksiz.
    bu caddede içeriği zaten bilinen mc donalds, starbucks ve leman kültür gibi yerlerin güzel bahçeleri var.
    cadde üzerinde balık emekçiler çok moda ancak benim tavsiyem "sakın uğramayın" şeklindedir.
    hatta leş kokusu sebebi ile belediyeye şikayet edin.

saat sabah erkense 3 kapılar'ın karşısındaki aradan devam edince börekçi tevfik ustayı bulun ve antalya usulü serpme börek yiyerek kahvaltı yapın.

öğlen yemeği için atatürk caddesinin arka sokağında yer alan dönerci hakkı baba iyi bir tercih olur.

yine bu bölgede antalya lisesinin yanında patso life var
    bol porsiyon patatesleri, "çedar"lı sandviçleri ve envai çeşit sosu ile farklı ancak çok küçük ve salaş bir yer, kendilerine has kokteyl meyvasuları da var.

atatürk caddesinde yer alan fantasia cafe yılardır oldukça başarılı et döner yapmaktadır.

biraz ilerisindeki ara sokakta yengenleri ile meşhur evren büfe var, hemen yanındaki tenten döner de fena değildir, daha da ileri gidip atatürk caddesi'nin bir arka caddesine çıkarsanız pan fotoğrafın yanındaki rampi de uygun fiyatlı ve kaliteli pidelere sahip.

ışıklar caddesinde yer alan paşa bey kebap biraz pahalı olsa da bu bölgenin en iyisi olabilir.

ışıklar caddesi üzerine yakın zamanda açılan bir asya mutfağı var onun hakkında da çok güzel şeyler yazılıyor.

bu caddenin sonunda falezlerin üzerinde başlayan parkın hemen köşesinde evren büfe yer alıyor.

kent merkezini yürüme mesafesi olarak anlattığım için bahsedemediğim yerler de şu şekilde:

gülük caddesi - 100.yıl bulvarı civarında bulunan piyazcı ahmet biraz pahalıdır ancak harika bir tahine sahiptir, kesinlikle yemeğin üzerine antalya usulü kabak tatlısı yenmelidir.

mevlana civarındaki mevlana çorbacısı gayet başarılı çorba ve kebaplara sahip.
    salçalı ekmek ve söğüş yeşillik de ayrı bir güzellik.

atatürk parkının içinde yer alan 7 mehmet, vedat milör tarafından ülkenin en iyi lokantası seçilmiştir.

100.yıl bulvarında
    dönerci ercan,
    bol yağlı self servis, süper lezzetli tavuk dönere sahiptir.

üçgen mahallesi
    özlem pide, pidesi yoğurdu ve büyük porsiyonlu dürümü ile oldukça başarılıdır.

larada yer alan arzum dönerden ayrılmış mustafa akkaşoğlu döner 10 numara ama yine de insan kaleiçindeki yeri ve metal tabakta döner yemeyi özlüyor.

cebesoy caddesinde yer alan zamora yanık dondurma konusunda muadillerinden biraz daha iyi.

çakırlar
    bazlama, semaver ve kahvaltı cumhuriyetidir.

demre
    mavi yengeç yenebilir,
    ayrıca burası ülkenin domates, biber, patlıcan, salatalık gibi ürün ihtiyacını karşılamak ile mükellef bir yerdir.

korkuteli
    yanık dondurma ve köfte, piyaz ile meşhurdur.

finike
    kendine has şiş köftecileri ve tabii ki piyazı vardır gitmişken bir de finike portakalı yersiniz.

kaş
    çınarlar pide fırını tarihi ve efsanedir.

gömbe
    nohut ile yapılan kölle ve karlamanın orijinali yenebilir.
    burada harika ızgara köfte ve tepsi kebabı yapılıyor.
  • (bkz: çikolata diyarı)

özellikle sosyetik çok güzel. bardağın boyutu küçük gibi geliyor ama öyle güzel ve yoğun bir tadı var ki yarısında doyuyorsunuz.

konum olarak kadıköy fenerbahçe, cemil topuzlu caddesi macro center'ın karşısıdır.
  • kocaeli;
    yakamoz tantuni ; yogurtlu et tantuni
    garniture ; korili tavuk
    cillim pizza ; pizza ve citir tavuk
  • kış günüyse, hele hele hava karliysa kayseri'de dikbaşer de önce az paça çorba, ardından yarim kelle.
    bursa için burdan devam

çorba: esasen işkembe den gircektim de, düşündüm genellikle diğer çorbalarda iyi.
    ilki heykel kafakası sırtınıza alırsanız dar ara görürsünüz ordan dalın aşağı. hemen sağınızda katlı otopark göreceksiniz oranın avlusunda esnaf lokantası var. koyu işkembe sevenler derneğindenseniz tek geçeceksiniz.
    çekirge askeri hastaneden dağ yoluna çıkmaya başladığınızda hemen solunuzda dağ yolu çorbacısını göreceksiniz, tüm çorbaları güzeldir.
    küçük sanayide ciğerci şaban var ben ciğer sevmediğimden bilmiyorum ama tavsiye edeni çok (bilgi içinde bilgi size), bunun arka sokağına geçerseniz efsane bir kelle paçacı bulmuş olacaksınız.
    ankara yolundan gökdere bulvarına dönüş vardır, o dönüşün hemen içinde yine epey ünlü bir çorbacı bulacaksınız, deneyiniz.

pide: mudanya yoluna çıkın bademli'ye sapın ve hasköy tabelasını takip edin, hasköyüm pidecisi'ni bulacaksınız. sanırım bursa'nın en iyi pidecisidir.
    heykel'de çorbacı vardı hatırladın di mi? ordan aşağı in sağında görele pidecisi olacak. eskiden efsaneydi şimdi sadece iyi fakat heykel tarafında en iyi pideci hala bu (bir de okyanus var ama orda esasen cantık tercih edin)
    sırameşeler metro durağının orda, hacı dayı olması lazım (unuttum adını ama başka da yok zaten), esasen ben lahmacununa tavım ama pideleri de dahil olmak üzere ordan kötü bir şey yemezsiniz, ha biraz yağlı bulabilirsiniz fakat fiyat performans oranı tavan yapar.

tatlı : bunu ikiye ayırmak lazım
    sütlü tatlılar ve pastalar: bir çok yerde şubesi bulunan uzay pastanesi bu konuda en iyisi. özellikle fatih sultan mehmet bulvarındaki yeri oturmak için falan da ideal. buna ek olarak çınar pastanesi ardından gelir. bunların da fatih sultan mehmet bulvarındaki yeri iyidir.

ravaklı tatlılar:
    kaymaklı ekmek kadayıfı için (hayır köfteci yusuf değil), setbaşından yeşile doğru dönün solunuzda ender baklavacısını göreceksiniz, dalın. tavsiyem vişneli ekmek kadayıfı yemeniz üzerinedir. aynı zamanda fatih sultan mehmet bulvarına şube de açtılar, gitmedim bilmiyorum.
    baklava, tulumba vs.: favorim heykel güllüoğlu, bununla beraber bir çok yerde şubesi olan durak muhallebicisi (merkezi altıparmaktadır, sütlü tatlıları da gayet iyidir), fiyat performans şov yapar. aslında durak muhalebicisi başka başlık konusudur, tostu, çorbası (sadece tavuk suyu), menemeni ve sütlü tatlıları ayrı ayrı denenmeli.

kahvaltı:
    sizi doburcaya alalım. kayabalık ve derebahçe, ikisi de karşılık konumlanmıştır. ben kayabalığı hem yemek hem kahvaltı konusunda daha çok severim ama derebahçe daha popülerdir. özellikle derebahçe de hafta sonları akşam üstü saatlerine kadar kolay kolay yer bulamazsınız.

balık:
    ben balık sevmem o yüzden arkadaşlarımın gittiği yerleri yazim. ama gidip beğenmezseniz bana sövmeyin.
    saitabat: bursanın dışında kalıyor ama yazın masaları derenin içine koyuyorlar, oraya giderlerse bende gidiyorum, köfte falan yiyorum ama köfte yemeğe gidilmez oraya.
    mudanya'da abla'nın yeri diye bir yere gidiyorlar. ben börtü böcek yiyorum fena değil.
    arap şükrü sokağı: meyhaneler sokağı, istediğinize gidin ama balık söylemeden önce pazarlık yapın.
    gölyazı: köprüden ada tarafına geçince sol tarafta balık satanlar göreceksiniz, balık satanların karşısında küçük bir dükkan var, bayılıyo bizim çocuklar oraya. anladığım kadarıyla sadece göl balığı varmış.

tost: şevket yılmaz hastanesinin yakınlarında bir park alanı var kime sorsanız gösterir. orada öğlen vakti sıra gelmesi uzun sürebilir ama daha sakin zamanlarda rahat rahat yiyebilirsiniz akşam 5 i geçtikten sonra tost kalmayabilir. mekanın sahibi yunan göçmenidir, yunan kahvesinden yapılma gerçek frappe'yi de orda bulabilirsiniz (al sana bir bonus bilgi daha)

heykelde tahtakale içinde, küçük bir tostçu daha var. beraberinde ciğer falan da yapar ama esas uzmanlığı tost. normalde konuşmaz gibi görünür ama muhabbeti açarsanız sohbeti de iyidir adamın.

kükürtlü pembe çarşının arkasında tostçu ali vardır. özellikle tost yemeye buraya gidilmez ama sabahın bir körü o taraflardaysanız en ideal yerdir. fiyat performans mekanlarından biridir, karı koca aile işletir ve esnaf insanlardır.

zafer plazanın yanında bir ilk öğretim okulu vardır, ana kapısının olduğu sokağa girin yan yana iki tostçu görceksiniz, ikincisine girin ve mümkünse kavurmalı kaşarlı söyleyin. iyidir.

bir de fethiye de arkadaşım götürdü, fakat adını hatırlamadığım gibi yer tarifi yapmak da zor, tam olarak öğrenince burayı editlerim.

şimdilik bu kadar, daha sonra eklemelere devam ederim
  • çay, erdal bakkalda içilir...
hesabın var mı? giriş yap