• geneli milliyetçi tayfa ama çok boş olanda olacak ve bunun büyük bir kısmını kemalistler oluşturacak
  • ilk seçimde %0.2 ile baraja kıl payı takılacak olan partidir.

buradaki kitleyi biliyoruz, genelleme yapacak olursak kimse birbirini sevmiyor. siyaset başlıklarında farklı görüşlerin birbirine nasıl giydirdiği ortada. bu insanları bu platform adı altında bir araya getirme hayali realist olmayan bir hayal.

kaldı ki türkiye ekşi sözlükten ibaret değil. hatta ekşi sözlük türkiye halkının ne kadarını yansıtıyor derseniz %5 falandır belki.

ülkemizin büyük çoğunluğu eğitimsiz, eğitimli olsa bile kolayca manipüle edilebilen, sorgulama yeteneği gelişmemiş, neden-sonuç ilişikisi kuramayan insanlardan oluşuyor. ki bu insanların bazıları bizim de hayatımızda, hatta bazıları sevdiğimiz insanlar. bu büyük kitleyi kim elinde tutarsa iktidarda onlar olur. tıpkı bugün olduğu gibi.

şahsi kanaatim bir parti kurulacaksa, adı soslu soğanlı parti olsa bile başında muharrem ince olması gerektiğidir. her şeye rağmen.
    şimdilerde kendisi siyaset sahnesinden iyice siliniyor.. neden acaba?..
  • kendi çatısı altında bir sürü muhalefet barındıracak partidir.
  • ekşi parti kurulursa bayındırlık kanadında seve seve rol alırım.

manifestoda aşağıdaki maddeler yoksa yokum yalnız;

1) eline silah, patlayıcı madde almadıkça, eline silah, patlayıcı madde alanı fonlamadıkça herkes istediğini söylemekte özgürdür. söylem suç teşkil etmez.

2) hayvana yapılan eziyet insana yapılan eziyet gibi cezalandırılır.

3) trafik kuralı ihlalleri (aşırı hız, kırmızı ışıkta geçmek, emniyet şeridi kullanma...) kasten adam öldürme suçu ile eşittir.

4) suç her ne olursa olsun idam uygulanamaz.

5) imam hatipler kapatılsın

6) çocuk sahibi olmak isteyen bireyler iq ve genel kültür testini geçene kadar devlet eliyle kısırlaştırılsın.

7) dini mekan, dini önder, dini kitap gibi kavramlar kaldırılsın.
    -makarnaya tapan bir yurttaş, üzerine ketçap sıkıp yiyeni, makarna fabrikasını, makarna tarif kitabını dava edemez.

8) memleketi yönetecek kişi benden cahil olamaz.

(16 yıldır en büyük yaram budur!)

9) liseden mezun her genç en az bir sanat dalı ile uğraşmalı.

10) üniversitelerin teknik bölümleri, kendi branşlarında her sene çalıştaylar düzenleyip icat yapmalı. yapmayan üniversiteler kapatılmalı (devlet üniversiteleri dahil).

11) köy enstitüleri açılmalı.

12) teknoloji enstitüleri kurulmalı.

aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

t: ütopik bir oluşumdur. gel gelelim hayallerimizi de satmadık ya!
  • her hangi bir siyasi gelenekten gelmeyen bağımsız insanların bir araya gelip parti kurmaları çok zordur özellikle de siyasal deneyimleri yoksa. benzeri girişimlere az da olsa rastlanmıştır. ve bunların başarıya ulaşamadıklarını hatırlıyorum. (bkz: gezi partisi)
    ancak buna rağmen her zaman yeni ve bağımsız bir hareketin çıkması gerektiğine inanan biri olarak başarılar dilerim. anladığım kadarıyla ideolojik çizgi olarak bana uygun bir hareket de değil.
  • kim başkan olacak?
    bu sorunu çözdüğümüz gün kurulum çalışmalarına başlayabiliriz.

lan daha sıradan bir başlık altında aynı görüşü paylaşamayan insanlar nasıl bir siyasi parti kuracak.

tanım: bir ütopya.
  • desteklemediğim oluşum. ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi yüzünden icraat yapamayız. dikili bir ağacımız bile olmaz.

ayrıca başkan kim olacak. kanzuk mu ? adamda liderlik vasfı yok bir kere.
  • desteklediğim oluşumdur. benim gibi umudu olmayan arkadaşlardan ricam da şu: gölge etmeyelim. bizim umudumuz olmayabilir ama bir şeyler yapmak isteyen insanların heveslerini kırmanın da bir faydası yok. siyasi mücadele vermek isteyip de mevcut siyasi partilerin örgütlerine çeşitli sebeplerle katılmak istemeyen insanların bir araya gelmesi sağlanabilir.
  • alınacak her kararda her yazara eşit oy hakkı verilirse ve vekalet sistemi yerine internet alt yapısı sayesinde katılımcı demokrasi ortamı oluşturulursa farklı fikirlerin yarattığı bölünmeler bir sorun oluşturmaz. dolayısıyla kimin başkan olduğunun da bir önemi olmaz. biz hızla monarşiye geçerken geleceğin demokrasileri böyle olacak.
  • siyasi kanadı bilmem ama partiye üye olursam lütfen vakıf işlerini bana verin...
    ya hak diyerek ok atabiliyorum. sanırım yeterlidir.
hesabın var mı? giriş yap