şükela:  tümü | bugün soru sor
  • uzun zamandır çoğu kişinin katılacağına veya destek verecegine inandığım siyasi oluşumdur.

diğer siyasi partilerin yarattığı nepotizm , kültürel sosyal baskılar, ülkenin geleceğine dair fantasik ve gerçekle alakası olmayan açıklamalar, laiklik karşıtı eylemleriyle hüküm giymiş bir partinin inşaat hayalleri, ilk fırsatta ülkeyi terk edecek yuzbinlerce genç, umut verip hep fos çıkan 6 okçu kadrolar, insanların umutları olacak yeni partileri finansal zorluklar içinde bırakarak bina kiralarini bile odeyemeyecek hale getiren bu düzen içerisinde yeni çağdaş laik erdemli sosyal kültürlü ilerici bir hareket gerekliliği doğmuştur düşüncesindeyim ve bu düşüncemde yalnız olmadığımı farkındayım.

edito: insanca yaşamak, erdemli yaşamak, kendi ülkemizde ülkemizin misafiri değil sahibi gibi yaşamak, devletin insanları korkuttuğu ürküttüğü değil hizmetçisi olduğu bir düzende yaşamak, eşitlikçi adaletli barışçı saygılı demokrat laik bir toplum düzeni kurmak veya yeniden oluşturmak, yargı bağımsızlığını, kamusal mali denetimleri öne çıkaran , serbest girişimciyi destekleyen , sanatın ve bilimin yüceltildiği, sanatçıların ve bilim insanlarının 3-5 müteahhitten daha önemli olduğu bir anlayışa sahip toplumda yaşamak, korkmayan cesur çalışkan ve üretken bir toplum olmak için çabalayan bir toplum düzenine sahip olmak, insanlarının, ne dini ne de atatürkü tekeline almış olmanın garanti mutluluğu ile seçmenden oy devşiren bir düzene mecbur olmadıklarını anlatmak...

özetle

edito2.. aday hangi niteliklerde olmalı?
    .
  • hiç bi bok çıkmaz, en diyeyim size. o kadar çok bi boku beğenmeyen insanın olacağı yerden bi bok çıkmaz.
    -türbanlıdan atatürkçü mü olur yea?
    -atatürkçü görünümlü fetöcü
    -ne kadar alevi var gelmiş arkadaş
    -bıyıklara bak hele, tu kıs kıs kıs
    -bakma olum bunlar iktidara atıyo ama az yüz verseler, anında satarlar
    -ipnenin, topun ne işi var arkadaş
    .
    ..
    ...
    ....
    .....
    -o varsa ben yokum arkadaş.
    -geçicen o işi, olmaz birader bu iş
    -ohoo biz herşeye rağmen dedik bu lar sana rağmen diyor, ben yokum arkadaş
    -adam bildiğin ırkçı, bundan sonra yokum ben
    -ay biz de birşey yapalım diye geldik, adamlara bak homofobik. yok anam yok.

sonuç: hayırlı olsun.
  • ilk seçimde %0.2 ile baraja kıl payı takılacak olan partidir.

buradaki kitleyi biliyoruz, genelleme yapacak olursak kimse birbirini sevmiyor. siyaset başlıklarında farklı görüşlerin birbirine nasıl giydirdiği ortada. bu insanları bu platform adı altında bir araya getirme hayali realist olmayan bir hayal.

kaldı ki türkiye ekşi sözlükten ibaret değil. hatta ekşi sözlük türkiye halkının ne kadarını yansıtıyor derseniz %5 falandır belki.

ülkemizin büyük çoğunluğu eğitimsiz, eğitimli olsa bile kolayca manipüle edilebilen, sorgulama yeteneği gelişmemiş, neden-sonuç ilişikisi kuramayan insanlardan oluşuyor. ki bu insanların bazıları bizim de hayatımızda, hatta bazıları sevdiğimiz insanlar. bu büyük kitleyi kim elinde tutarsa iktidarda onlar olur. tıpkı bugün olduğu gibi.

şahsi kanaatim bir parti kurulacaksa, adı soslu soğanlı parti olsa bile başında muharrem ince olması gerektiğidir. her şeye rağmen.
    şimdilerde kendisi siyaset sahnesinden iyice siliniyor.. neden acaba?..
  • sözlükte çomarlar da var.
    onlar ne olacak?
  • (bkz: incisozluk) bunu denmişti kabul ekşi ile inci kıyas dahi kabul edilemezdi belki ama incisozlukte yazar olmayıp aykırı olup destekleyen çok kişi vardı yaştan vs... olmadı.
    buradaki insanlarla hiç olmaz boşa konuşmayalım.
    dağılalım beyler
  • ekşi parti kurulursa bayındırlık kanadında seve seve rol alırım.

manifestoda aşağıdaki maddeler yoksa yokum yalnız;

1) eline silah, patlayıcı madde almadıkça, eline silah, patlayıcı madde alanı fonlamadıkça herkes istediğini söylemekte özgürdür. söylem suç teşkil etmez.

2) hayvana yapılan eziyet insana yapılan eziyet gibi cezalandırılır.

3) trafik kuralı ihlalleri (aşırı hız, kırmızı ışıkta geçmek, emniyet şeridi kullanma...) kasten adam öldürme suçu ile eşittir.

4) suç her ne olursa olsun idam uygulanamaz.

5) imam hatipler kapatılsın

6) çocuk sahibi olmak isteyen bireyler iq ve genel kültür testini geçene kadar devlet eliyle kısırlaştırılsın.

7) dini mekan, dini önder, dini kitap gibi kavramlar kaldırılsın.
    -makarnaya tapan bir yurttaş, üzerine ketçap sıkıp yiyeni, makarna fabrikasını, makarna tarif kitabını dava edemez.

8) memleketi yönetecek kişi benden cahil olamaz.

(16 yıldır en büyük yaram budur!)

9) liseden mezun her genç en az bir sanat dalı ile uğraşmalı.

10) üniversitelerin teknik bölümleri, kendi branşlarında her sene çalıştaylar düzenleyip icat yapmalı. yapmayan üniversiteler kapatılmalı (devlet üniversiteleri dahil).

11) köy enstitüleri açılmalı.

12) teknoloji enstitüleri kurulmalı.

aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

t: ütopik bir oluşumdur. gel gelelim hayallerimizi de satmadık ya!
  • her hangi bir siyasi gelenekten gelmeyen bağımsız insanların bir araya gelip parti kurmaları çok zordur özellikle de siyasal deneyimleri yoksa. benzeri girişimlere az da olsa rastlanmıştır. ve bunların başarıya ulaşamadıklarını hatırlıyorum. (bkz: gezi partisi)
    ancak buna rağmen her zaman yeni ve bağımsız bir hareketin çıkması gerektiğine inanan biri olarak başarılar dilerim. anladığım kadarıyla ideolojik çizgi olarak bana uygun bir hareket de değil.
  • kim başkan olacak?
    bu sorunu çözdüğümüz gün kurulum çalışmalarına başlayabiliriz.

lan daha sıradan bir başlık altında aynı görüşü paylaşamayan insanlar nasıl bir siyasi parti kuracak.

tanım: bir ütopya.
  • parti kurmak zordur çünkü parti demek ortak fikir ve ortak akılla hareket etmek demektir ve ekşisözlük içinde birbirine zıt olan düşüncelere sahip insanlar var. yani siyasi bir parti oluşacak olursa fazla uzun süreceğini sanmıyorum çünkü bu farklı düşüncelerin buluşabileceği bir ortak zemin yok maalesef. bir de bizim ülkemizde siyasete girenlerin bana göre %90 ı kişisel menfaatleri için giriyor tabii bu kesin böyledir demiyorum benim şahsi fikrim bu yönde. eğer siyasi bir oluşum yapılacaksa bu oluşum kesinlikle şahsi hırslardan, kişisel isteklerden falan uzak olmalı ama dediğim gibi bu oldukça zor bir şey. bu zor olanı başarabilen her şeyin üstesinden gelir ve kimse onu deviremez.
  • burada ve ilerleyen süreçte vakit harcamak yerine oluşturulan kitle ile bir parti içinde nufüs sahibi olarak faal olmak daha mantıklı bence.