• bunu anlamak için sözlükçülerin karşılaştığı efsane yobazlıklar basligini okumak yeterli. biz islam'in yasandigi topraklardan kilometrelerce uzakta yasayan insanlar degiliz ki. tanimadigimiz, bilmedigimiz bir seyi elestirmiyoruz ki. günlük hayatimizda sorunlar yaratan, hatta bazen günlük hayatimizi cehenneme çevirebilen bir seyden bahsediyoruz.

"zorlayan yok ki" denmis bir de. saka mi ya. sinirden gülüyorum su an. fransa'nin gobegindeki mahallemde ince askilli tisörtle gezemiyorum sen ne diyorsun ya. zorlayan yokmus. istedigim insanla hayatimi birlestirebilmem için ailemin ne tip trajedilerden, buhranlardan geçmesi gerekiyor. akilli, mantikli, dünya iyisi insanlarin cehennem korkusundan irasyonel tepkiler verip, kendilerinden olmayan herkese düsman kesilmesini saglayan seyi elestirmeyip de ne yapalim? zorlayan yokmus. los angeles'te yasiyoruz sanki.
  • dinler, 7/24 biz inanmayanlara hakaret ederken çok da anormal görülmemesi gereken hadise.
  • ekşi sözlük'te dine hakaret edildiğine pek şahit olmadım. eleştiri ve sorgulamak ise epeyce var, doğaldır.
    ha kardeş dinci, biatçı, hocacı putperest pezevenklerle iyi taşşak geçiyorlar. imrenerek okuyorum. dinci pezevenklerin çarpık ve uyduruk laflarıyla en iyi bu mecrada mücadele ediliyor.
    keşke ekşi sokaklara çıksa da birebir anlatsa halka. ekşi tv olsa mesela, ne iyi olurdu.
  • --- spoiler ---
    o halde, hürmetli aylar çıkınca artık müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. çünkü allah gafurdur, rahîmdir."
    (bkz: tevbe 9/5)
    --- spoiler ---

arap'ın inancı inanmayanları öldürmeyi emreden onlarca ayetle doluyken, dini eleştirmek yanında birazcık masum kalır diye düşünüyorum.

tabi argo ve hakaret içermemek kaydıyla. zira biz terbiyemizi bozmamalıyız ve şiddet söylemlerinden uzak durmalıyız.

edit: noktalama işareti
  • kuran ve diğer ibrahimi dinlerin sözde kutsal kitapları ve haliyle din öğretisi, vahyedilen dinine inanmayanlara;

- ölüm sonrasında sonsuz işkence,
    - hayatta ötekileştirme (örn. dost edinmeyiniz ayeti),
    - hayatta katletme, köle etme (caizdir),
    - sürekli aşağılayan bir dille itham etme (şeytanın kandırdıkları vs.),

gibi söylemlerle sürekli hakaret ederken, hakaret bir yana hayat görüşü olarak inanmayanları 2. sınıf insan yerine koyarken, bir de bu hakaretemiz dine saygı gösterilmesini bekleyen önerme.

olm bari şu inandığınızı iddia ettiğiniz kitabı bi okuyun lan. ben bana sürekli hakaret eden, beni tehdit eden, beni 2. sınıf insan gören bir şeye niye saygı duyacakmışım?

sen bu saygıyı isteme haddini nereden buluyorsun?

istediğine inan. istediğine inanma hakkına zaten karışan yok. ama diğerlerine hakaret eden bir inancın varken buna saygı duyulmasını hangi kafa ile bekliyorsun?

önce sen diğerlerine saygı duyup ben nasıl bir şeye inanıyorum diye bir düşün önce.

a, tabi, düşün dedim, pardon!

(bkz: düşünemedi)
  • (bkz: inanmıyorsanız inanmayın lan)
    (bkz: zorlayan yok ki)

laikligin olmadigi ulkede din zorla dayatilir, tabii ki zorluyorsunuz. hem de devlet eliyle. din kulturu ve ahlak bilgisinden girer, diyanetten cikarim got olursun. siyasal islamcilarin diktator olunca yaptiklari minik simarikliklara bayiliyorum. zorlamiyormus... canim ya sagol.

herkes senin inandigin bedevinin ruyasinda gorup yarattigi dine inanmak ya da saygi duymak zorunda cunku. banane 1400 sene once yasamis bi herifin soylediklerinden ya da yazdiklarindan? bunu diyince hakaret etmis oluyoruz. niye? hakkaten niye? biri bana bunu aciklasin niye amk? peygamber dediginiz bedevinin ya da yazdigi kitabin hic bir ilahi ozelligi olduguna inanmiyorum, neden varmis gibi davranayim? ya da ben varmis gibi davranmayinca sana giren cikan ne de magdur oluyorsun? bana zarar verme hakkini kendinde gorebiliyorsun?

bu yukarida yazdiklarimi turkiye'de yasasaydim yazmaya gotum yemezdi, gotume girebilirdi, cunku ulke laik degil. bu da mi zorlama degil sayin islamci?

not: aklima geldi, bir de bunlardaki sanki kendi dinleri tek dinmiscesine 'dine hakaret edilmesi' diye genelleyip diger dinleri hicesaymalari yok mu... mesela sen hristiyanlara ya da yahudilere veyahut satanistlere pastafaryanlara laf edince hakaret olmuyor ama onlar muslumanliga edince wowow.
  • islamiyet en büyük hakaret sizlersiniz. müslümanım diyorsunuz: yalancılık sizde, iftira sizde, kul hakkı yeme sizde, arsızlık sizde, yolsuzluk sizde... hatta yeri geldiğinde şirk bile... daha büyük hakaret nasıl olsun?
  • sürekli konuşulan bir şey vardır ya sözlüğün kalitesinin dibe vurmasıyla ilgili. altındaki entrylerle resmen bunun tespiti niteliğinde bir başlık bu.
    dini tartışmalara dair genel olarak bir çok başlık altında yaptığım bir saptama var. o kadar yobazlıkla suçlanan dindarlar değil, çoğu zaman yıkıcı eleştiri yapanlar, saygı göstermeyeyen, küfre varacak tavır takınanlar ve hakaret edenler ve bunu başlatanlar genelde inanmayan sözlük kullanıcıları. hepsi değil elbet, kimisiyle adam akıllı medeni ölçüde tartışıp, fikir alış-verişi yapabiliyorsun. ancak çok fazla ortam edinmek için veya saygısızlığın prim yaptığını düşünen kafa çoğaldı sözlükte.

bir çok başlık altında objektif olarak baktığınızda konu dinle ilgili olmasa bile müslümanlara saldırı görüyorsun. siyasi konularda bile sırf muhalif diye direkt inananları suçlu gören gerçek anlamda yobazlar var. evet, bir çok sefer tekrar ettiğim gibi, inanmayanın yobazı bu arkadaşlar. ha zorla gel inan demiyoruz, kendi tercihin. ancak biraz objektif olmak, kişilerin inanç ve fikirlerine saygı göstermek gerekiyor.

bak bu sözlükte bir çok yapıcı başlık ve konu var. biraz araştırsan belki daha medeni ölçüde bir diyaloğa gireceksin ancak ergen lâf sokması tavrından vazgeçmen gerekecek.
  • hakaret sadece sözle olmaz. her türlü küçük düşürücü eylem ve davranış hakarettir. tdk da böyle der.

dine atıfta bulunarak çalan çırpan ve aldatanlara, dini jargonu ağzından düşürmeyerek bin türlü ahlaksızlıkla dini aşağılayan insanlara neden sesiniz çıkmıyor çok merak ediyorum. dine hakaretin kralını bu dinden rant elde eden güruh yapıyor. onlarla uğraşın.

benzerini atatatürk'ü ağzından düşürmeyen bir kısım solcu görünümlü yavşaklar da yapıyor. benim çalıştığım iş yerinde yıllardır işe gelmeyen adam var. devletin bug'ını bulmuş adam rapor, vizite, izin vs. neredeyse her gün yok adam. ama ne hikmetse her gün defalarca atatürk ve muhalif sol paylaşımlar yapıyor. sola ve atatürkçülüğe en büyük zararı bunlar veriyor işte..
hesabın var mı? giriş yap