• elazığ'da doğmuş, büyümüş ya da hayatının önemli bir kısmını elazığ'da geçirmiş kişiler için kullanılabilecek tabir. ilk akla gelen isim erkan oğur...
  • ayırt edici sözleri (bkz: daşşanı yidiim)..
  • gakkoş
  • 3 taneden fazlası biraraya gelince bir gürültü bir yorgunluk hasıl olur insana,öylesine gürdür sesleri yani.ama severiz yine de kendilerini...
  • "gelisin ha" "nere gidisin ha" diye konuşurlar. elazığlı çok sıcak kanlıdır. elazığlılar bir de elazığ dışında, özellikle batıda hemşeriler mutlaka birbirlerini bulur ve birbirini çok tutarlar.
  • her memleketin fırıldak insan bulundurma potansiyelini bir aklımızın bir köşesinde tutmak şartıyla şunu söylebilirim ki yanık insanlar elazığlılar. yani gurbette birbirini bu kadar koruyan, kollayan, selam verdiğinde fazlasıyla karşılık veren başka bir insan grubu görmedim. yakın bir arkadaşım aracılığıyla birçok elazığlı tanıdım. hepsinde gördüğüm durum bu oldu. hem memlekete gittiklerinde şekerpare kayısı ve kayısı çekirdeği getiriyorlar mutlaka. daha ne olsun.

(bir kayserili olarak kendi memleketimin insanı kadar gurbette hemşehrisini düdüklemeye çalışan başka bir insan grubu da görmedim. pastırma çok pahalı lan hem.)

http://fizy.com/#s/1ub3oh
  • çok bonkör insanlardır. bunu gerçekten gözlemledim, tescillendi onaylandı. ayrıca birçoğu sanatçı kişiliği gelişmiş insanlardır. gitar, bağlama, keman gibi enstrümanları kullanmak bir gelenekleri mi diye düşünmeden edemiyorum.
  • çok okurlar, eğitime önem verirler ve kültür düzeyleri çok yüksektir. tam benim kalibreme göre.
    harbi ve yardımseverler... oldukça medeniler ve insana değer veriyorlar.
hesabın var mı? giriş yap