şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kisi melankolik de olsa sizofren de olsa gecmis hayatından ona geriye hicbirsey bırakmayacak , yeniden bir hayat kurmasını engelleyecek ; bir doktorun hastasına uygulayabilecegi en dusuncesiz, en adil olmayan , en gereksiz yontemdir.

  elektrigin bulunmasindan sonra elektrigi nasil kullanabiliriz diye kendilerini maymuna ceviren bir takim bilim adamlarinin ortaya atıp insanlari insan olmaktan cıkarıp beyni olmayan bir robota donusturdugu yontemleridir.
 • yapildiktan sonra oncesi ve esnasinda neler yasandigi unutuldugu bellek kaybi goruldugu icin ceza olarak kullanilmayan elektro sok.
  (bkz: faraday)
 • her ne kadar bana pek inandırıcı gelmese de psikiyatri hocalarından birinin hakkında şu yorumu yaptığı oldukça vahşi yöntem:
  hastalar bundan oldukça memnun kalıyor, hastalıklarının ağırlaştığını hissettiklerinde "bana ekt yapın" diye başvuran hastalarımız oldu. hem genel anestezi altında yapıyoruz, birşey hissetmiyorlar.
 • yillardir sizofreni tedavisi goren birisi dert yanmisti yillardir kendisine ekt yapildigindan.evinin telefon numarasini bile unutmustu ekt sonrasi.
 • genel anestezi altında yapılan, sonrasında hastaların kısa süreli bir hafıza kaybı yaşadıkları(hangi odada kaldığını unutmak gibi) ama genellikle "çok iyi geldi" dedikleri uygulama. hoş bir yöntem olmadığı kesindir ama önemli olan hastaya faydası dokunması ve acı vermemesidir. sonuçta kimse zevkine yapmıyor bu illeti, insanları robotlaştırmak da değil amaç, onları iyi etmek. zaten insan beyinsiz bir robot gibi düşünülseydi ekt diye bir şey de olmazdı, doğrudan beyne etki eden bir uygulama çünkü bu. bu açıdan bakılırsa ameliyattan daha kolay ve acısızdır. nedir yani, insanları kesip biçiyorlar diye ameliyat da yapılmasın mı o zaman? bilimde insana faydalı olabilecek her şey- elbette ki etik çerçevesinde - mübahtır, yöntem nasıl olursa olsun.
 • (bkz: #8277722)
 • modifiye edilmeden yani anestezi ve kas gevşetici kullanılmadan, yapılan ekt avrupa işkenceyi önleme sözleşmesi'nce 2002'den beri işkence olarak kabul ediliyor.

  türkiye'de işkence hastanelerde de tam gaz sürmekte..
 • beyni pişirip kıvama getirme yöntemi.
 • requiem for a dream'de, ellen burstyn'in çok güzel canlandirdigi sara goldfarb karakterinin maruz kaldigi terapi
 • 1934'te ladislas joseph von meduna epilepsi ile şizofreninin birbirini antagonize ettiğini gösterip "lan o zaman biz şizofrenili hastaya epileptik nöbet yaşatırsak o iyileşir" mantığından hareket etmesi üzerine yapay nöbet yaratma çabalarının bir meyvesi olarak 1936'da ugo cerletti ve luciano bini tarafından bulunmuş ve uygulanmış bir tedavi yöntemidir. bu mantıkla hareket eden bir diğer tedavi yöntemi için (bkz: insülin koma tedavisi)

  hakkında pek çok şey yanlış bilinmektedir.

  - sanılanın aksine öyle çok da öcü olmayan, anestezi altında, kas gevşetici ile uygulandığında çok etkin, güvenilir ve ekonomik bir sağaltım metodudur.

  - sanılanın aksine ülkemizdeki kliniklerin %99unda anestezi altında uygulanmaktadır. anestezisiz ekt diye bir şey söz konusu değildir. varsa öyle bir şey (bkz: bunu yapan insan olamaz).

  - sanılanın aksine sadece şizofreni tedavisinde kullanılmayıp özellikle majör depresyonda farmakoterapiye tercih edilebilir olmakla beraber, maninin, bipolar duygulanım bozukluğunun, nöroleptik malign sendromun, deliryumun ve hatta parkinsonun tedavisinde başarıyla kullanılabilir. hatta va hatta epilepsi tedavisinde de başarısı gösterilmiştir.

  - sanılanın aksine kontrendikasyonu da yoktur ekt'nin. sadece artmış risk durumundan söz edilebilir ki bunlar da kibas, serebral infarkt, mi, aktif kanamalı akciğer tüberkülozu gibi durumlardır.

  - sanılanın aksine öldürücülüğü anestezi altında yapılan diğer tıbbi uygulamalardan yüksek değildir ve ekt ile görülen morbidite ya da mortalite hızının antidepresan ilaçlarla yapılan tedavide görülen morbidite ve mortalite hızından daha az olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.