şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küçük dünya isimli romanıyla türk dil kurumu ödülü almıştır. bu roman yıllar önce dizi haline getirilip trt'de yayınlanmıştı. alev baymur, ege aydan vs oynuyordu dizide. halide nusret zorlutuna'nın kızı, ismet kür'ün yeğeni, pınar kü'ün kuzenidir.
 • sağcı bakış açısıyla yazdığı romanları her hangi serbest bir politik görüşümün olmadığı ama yavaş yavaş bir edebi anlayış oluşturmaya başladığım yıllarda bile okuyamadığım yazar...
 • 57. hükümet'in ulaştırma bakanı enis öksüz 'ün eşi. -değilmiş-
  (bkz: iskender öksüz) aradımda bulamadım. *
  çiçekler büyür romanıyla, sovyet rejimine ince göndermeler yapmış, türk halkının hikâyesini anlatmıştır.
 • roman dalında 2011 edebiyat mevsimi* büyük ödülü'ne lâyık görülmüş.
 • ortaokulda, turkce dersinde, -yaniliyor olabilirim- ama "ak topraklar" diye bir romanini okudugumuz kadin.

  foca'daki bombalama olayindan sonra aklima dusuverdi. bir arkadasim, "erkek cocugu olanlara allah sabir versin" dediginde.

  oglumu askere gonderir miydim "vatan" icin diye dusundum... o romanda da galiba ana karakter, ask mi vatan mi sorusuna "vatan" diye yanit veriyordu...

  bu aralar beynim tuhaf calisiyor...
 • ankara'da bulunan hacı bayram veli caminin tarihini araştırmak isteğimle keşfettiğim yazardır."bayram" adında hacı bayram veli'nin hayat hikayesini anlattığı bir romanı vardır.kitabın kapağına bakarak değerlendirip zoraki başlamış olup büyük bir aşk hikayesiyle karşılaştığımdaysa beni şaşkınlığa uğratan bir roman olmuştu.gayet akıcı bir anlatımı vardı.tabi ortaokul yıllarında okumuştum, şimdi aynı tadı alabilir miyim bilmiyorum.
 • çıkardığı ayşe, töre gibi dergilerde basbayağı ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapmış kişidir. bir akademik inceleme nedeniyle önemli kısmını okuduğum ayşe dergilerinden aklımda kalanlar vapurda duyulan rumca konuşmalar karşısında yazarımızın "midesinin bulanması", küçücük çocuklara masal adı altında beyin yıkamayla aşılanan çin (ulan çin'i mi kaldı 20. yüzyıldasın!) ve yunan düşmanlığı, tabii bir de bolca milliyetçi-mukaddesatçı soslu feda, kadınlık, vatan, millet, sakarya edebiyatı.

  okumayın, değmez.
 • bir kadın bu kadar mı sevilmezdeki kadın kendisi oluyor. biz yine de siyasi düşüncelerini bırakıp edebiyatına bakalım.

  yurt dışındaki türklerin sorunlarının işlenmesini sevinç çokum'da görüyorduk ışınsu'da bir başka temsilcisi. batı trakya, kerkük'te yaşayan insanların dramları eserlerinde yer alır. iyi eser yazmak gibi kaygısı yoktur düşünce odaklıdır, tezli roman örnekleri vermiştir.
  kadın problemlerini de işler ama özgürlükçü ruhu yakalayamaz. kendisi gibi karakterleri de tabuları yıkamamıştır.
  71 muhtırası öncesi dönemi tarafsız dille anlatmaya çalışmıştır yineliyorum çalışmıştır. ait olduğu düşüncenin sınırlarını aşamamıştır.
  gönül erdem adıyla da yazmıştır.
 • halide nusret zorlutuna'nın kızıdır. romanlarında köklerinden, kültür bağlarından koparılmak istenen insanımızın dramını ve mücadelesini anlatır. geçmişten günümüze türk insanının varlık mücadelesinde yoğunlaşan kadın romancımızdır.
 • (bkz: sancı)