şükela:  tümü | bugün
 • akselendelon'un anlattığı olaydan sonra yildirim beyazid macar seferinden elde ettigi ganimeti emir sultana vermek ister. ancak emir sultan bunu kabul etmez. konu hakkındaki ısrarlar devam eder. daha sonra emir sultan tamam ozaman der yıldırım beyazıda. bir camı yaptıralım bende hissedarı olayım diyip camiinin yapımına baslarlar. bittiğinde 20 kubbeli 2 minareli devasa bir tarih yapıtı ortaya çıkar. bu yapıt bugünkü bursa ulu camiidir. camiinin eksiklikleri daha sonra çelebi mehmet zamnında giderilmiştir.

  akselendelon'un anlattıklarına ek olarak ayrıca; hizmetkar olayı molla fenari'ye anlatır. mola fenari'de emir sultana aktarır.
  40 askerin olumunden sonra molla fenari yildirim beyazid'a bir mektup yazar. "bir daha asker yollarsan devletimizin geleceğinden endişe duymaktayım. hz. isa bir koye kendi adına 3 elçi yollamıs zamanında. bu elçiler koylülerin bunlara inanmaması yuzunden koyluler tarafından öldürülmüş. bu olaydan sonra allah cebrail melege olayın cezalandırılması gerektiğini iletir. cebrail melekde koye ufledikten sonra butun koy aynı anda ölür. bu davranışa devam edersen sonumuz bundan daha da kötu olacaktır." tarzında bir mektup yazar.mektubun ulastıgı anda beyazıd agır kayıplar vermektedir. bu olayların hepsi beyazid macar seferindeyken gerceklesir.
 • halk ozanı. asıl adı şemseddin mehmet'tir. doğum tarihi bilinmiyor. bursa'da doğmuş, 1429 yılında yine bursa'da ölmüştür. emir sultan, 15. yüzyılın ünlü gizemcileri arasında sayılıyor. yaşadığı dönemde çok saygı görmüş, ün kazanmıştır. "menakıpname" adlı yapıtı ünlüdür. özellikle bektaşiler arasında yaygınlaşmıştır. bu yapıtında emir sultan, başından geçenleri anlatır. yalın, rahat deyişi dikkati çeker.
 • osmanlıların kuruluş devrini yaşamış olan büyük âlim ve evliyâ. yıldırım bâyezîd hanın dâmâdıdır. nesebi (soyu) hazret-i hüseyin’e dayanır. ismi, muhammed bin ali, lakabı şemsüddîn’dir. 1368 (h.770) târihinde buhârâ’da doğdu. 1430 (h. 833) târihinde bursa’da taûn hastalığından vefât etti. kendi ismiyle anılan câmi yanındaki türbesinde medfûndur.

  türkistan'daki buhara şehrinden yola çıkarak mekke - medine'yi dolaştıktan sonra 1389 yılında bursa'ya yerleşen muhammed şemseddin, gösterdiği kerametlerle bir anda halkın sevgisini ve saygısını topladı.

  osmanlının ordularla fethettiği topraklarda ki gönülleri fethetmiş bir gönül eridir.

  yıldırım bayezid'in damadı olmasına rağmen, islam'ın hükümlerini, o'na karşı söylemekten hiç çekinmemiştir. idaresin altındaki halka adaletli davranmasını ve islam birliğini kurmayı öğütlemiş, anadolu türk beylikleri arasındaki dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliği, sulh ve sükunu sağlamakla kendisini manen görevli hissetmiş ve bunun için çalışmış, yanında yolunu izleyen müridleriyle birlikte bunları ziyaret edip düşüncesini anlatmıştır.

  yıldırım bayezit, çelebi mehmet ve 2. murat dönemlerinde yaşayan emir sultan hz.leri, ii. murat zamanında da osmanlı sarayı’nda saygı görmüş, padişaha kılıç kuşatmıştır. 1422 istanbul kuşatmasına beş yüz kadar müridiyle bizzat katılmış, ordunun manevi gücü ve desteği olmuştur. anadolu'nun müslümanlaşmasın da emir sultan, sözleri ve öğütleriyle saraydakilere yol gösterici olmuştur.

  dilinden düşürmediği şiiri

  eğer gönlün benimle olursa
  yemen’de olsan bile yanımdasın
  eğer gönlün benimle değilse
  yanımda olsan bile uzaktasın
  dinle bak hak ne hoş söyledi
  zebur’unda dâvûd’a buyurdu
  düşman ol önce nefs belâsına
  ondan, bana uymakla kurtulasın
  gel şimdi sen de düşman ol nefsine
  zâyi eyle onu her ne dilerse
  sen bu işte atarak riyâyı
  kendine rehber kıl evliyâyı
  eğer anlarsan budur sana ol
  nefsinin şerrinden halâs ol
  nefsinin murâdından uzak dur
  düşersen eğer şeytana uzak dur

  ...

  kaynak: http://www.hasanmahir.com/….asp?action=read&hid=375
 • bursa'da sünnet çocuğu ritüellerinden, göğsüne asılmış maşallah yazısı, elinde asası, sırtında pelerini ile sünnet çocuğu ziyaret mekanıdır.
 • radyo tiyatrosu vardır bir de hazretin. hangi radyoda denk gelse mutlaka seyre dalar kulaklar..

  niğbolu savaşı'ndan cenk ederken saliseler geçmiyor ki samsun'a yük kamyonu götürürken buluyosunuz kendinizi.
 • emir sultan buhari olarak da bilinir. buharalıdır. hayatının kırk yılını da anadoluda geçirmiştir. bir gün rüyasında peygamberi görmüş peygamber de buna yürü demiş. yardımcısı ile beraber önce mekke medineye gidip hacı olmuş oradan da anadoluya geçip bursa dolaylarına yerleşmiştir. burada çanak çömlek işine girmiştir. durumu olanın parasını olmayanın duasını alaraktan işleri yürütürken bir gün bunu beyazıdın kızı görmüş sevdalanmış. padişah kızıdır almamak olmaz demiş ve kızın dest-i izdivacına talip olmuş kız için kırk deve yükü altın istemişler. emir sultan da bunları bir dere yatağına götürmüş ve demişki heybeleri şu derenin kumuyla taşıyla doldurun isteyen de istediği kadar yanına alsın. sonra bi dua patlatmış o alınan taş kum çakıl alayı altına dönüşmüş. evlilik olmuş ancak beyazıd seferdeymiş ve olayın yanlış aksettirilmesi yüzünden kızının bir düzen bozucu ile evlendiğini düşünerek emir sultanın üstüne adamlar salmaya başlamış. ama sonra durum çözülmüş. ankara savaşının akıbetini görerek de beyazıdı uyarmış ama beyazıd dinlemeyince emir sultan de mecburen savaşa girmiş ve esir düşşmüştür. daha sonra çelebi mehmede de yardımcı olduktan sonra bursa da ölmüş öldüğü yere gömülmüş gömüldüğü yere de türbe ve cami yapılmıştır. aynı zamanda bu zatın zamanında tgrt tarafından yapılmış samanyolu tv havasında bir filmi de vardır.
 • rivayete göre; yıldırım bayezid han herkesten gizli bir şekilde içki içermiş ve bu alışkanlığı yakınındakiler tarafından bilinir ancak padişahın yüzüne karşı söylenmez/söylenemezmiş. yıldırım, bursa ulu camii'ni yaptırdıktan sonra damadı emir sultan ile birlikte camiyi gezerken "nasıl olmuş beğendin mi?" diye sorar. emir sultan hazretleri de "hünkarım, cami gayet güzel olmuş fakat şu köşeye de bir meyhane yaptırsaydınız" demiş. bu duruma çok sinirlenen yıldırım "allah'ın evinde meyhane mi olur, içki mi içilir" diye gürlemiş. emir sultan da "allah'ın asıl evi insan kalbidir. insan içerisinde allahın evi bulunan vücuduna alkol sokar mı?" diyerek cevap vermiştir. emir sultan'ın verdiği bu cevap yıldırım'ın içki alışkanlığını bırakmasına sebep olmuştur.

  tabii bu bir rivayet. bir diğeri de hammer'de mevcut. onu da başka bir başlık altında ve başka bir zamanda inceleyelim. yazdıktan sonra farkettim ki bu entry'de bahsedilen vaka, yıldırım bayezit başlığında da mevcut.
 • imralı adasının isim babası. burayı vakti zamanında feth ettiğinde emir ali adası, emir alı adası denile denile imralıya dönüşmüştür.
 • yunus'un bir şiirinde türbesi geçen muhterem.

  emir sultan dervişleri
  tesbih ü senâ işleri
  dizilmiş hûma kuşları
  emir sultan türbesinde