• böyle olmayandır, alınmayandır, kırılandır, kesilendir diyenlere hiç bakmayın.

kredi kartı bir ödeme aracıdır. hem de güvenilir ödeme aracıdır. bir mobilya mağazasına gidip 5-10 bin tl’lik bir ürünü almak için cebinde para taşımana gerek bırakmaz.

kredi kartı bir finansman aracıdır. para biriktirmeye kalktığında 10 ay sonra ve muhtemelen enflasyondan dolayı belki bir ay daha sarktıktan sonra alabileceğin şeyi bugün almanı sağlar.

kredi kartı bir sadakat programı aracıdır. alışveriş yaptıkça banka kazancının bir kısmını sizinle paylaşır. isterseniz puan kazandırır, isterseniz uçuş mili kazandırır.

şimdi bunların hiçbirini yap(a)mayıp kredi kartı üzerinden faiz ve borç sarmalına girip, kredi kartının aq diyenlere sözüm var. kredi kartı sistemi ayaktaysa sizin sayenizde. zira yukarıda anlattığım avantajları kullananlar kredi kartı sistemini zarara sokup kendini kara geçirenler.

herkes kartını zamanında ödese, bir tane bile kart reklamı bulamazsınız. bırakın reklamı, kart veren banka bulamazsınız.
  • öncelikle “iyi kredi kartı yoktur, bilinçli müşteri vardır” bütçeniz kadar harcama yapar, borcunuzu da gecikmesiz ve tam olarak öderseniz bütün kredi kartları iyidir. affedersiniz ama bokunu çıkarırsanız, bu size güvenip limit veren bankanın suçu değil, sizin suçunuzdur.

sektörün içinden biri olarak şunu da belirtmek istiyorum, borcunu gününde ve tam olarak ödeyen, nakit avans, ekstre erteleme, harcama taksitlendirme (harcama yapıldıktan sonra çağrı merkezi vs arayıp yapılan faizli taksitlendirme) vs kullanmayan kredi kartı müşterilerinden bankalar zarar eder. müşteri kart ücretine de itiraz ediyor ve iade alabiliyorsa bu zarar daha da artar.

biliyorum, çok saçma geliyor bankaların deli gibi kart vermeye çalışıp, bu işten zarar etmesi ama işin bir bacağı böyle. bu zarar da, sizin yaptığınız harcamayı bankanın 10-40 gün arası faizsiz finanse etmesinden kaynaklanıyor. kar edilen taraf daha çok üye işyeri tarafı ama konuyla ilgisi olmadığı için ona değinmiyorum.

benim bugüne kadar kullandığım kartlar içinde sıralama yaparsam şöyle olur;

1. adios premium:

avantajları: yapı kredi'nin seyahat hizmeti olan kartı. kredi kartlarının beybabası, kare babasıdır. küçük kardeşi adios'tan renk ve yıllık aidat farkı dışındaki avantajı world puan çarpan katsayısının daha yüksek olmasıdır. adios premiuma sahip olabilmeniz için kart limitinizin belli bir limitin üstünde olması gerekiyor, sanırım 10,000.-tl ve üstü, daha düşük bir limitiniz varsa adios'la devam ediyorsunuz. kazandığınız world puanları değişen katsayılarla uçak bileti, otel rezervasyonu için kullanabiliyorsunuz. yani istediğiniz uçak bileti 600.-tl ise, normal adios kartınız varsa 300.-tl world puan ile alabiliyorsanız, adios premium ile 250.-tl puanla alıyorsunuz. rakamları salladım ama yaklaşık böyle. aşırı bir harcamam olmamasına rağmen dört defa yurt dışına gidiş dönüş uçak bileti aldım ve vergi vs tek kuruş ödemedim. hatta bir seferinde 3 arkadaş gidiyorduk, üçümüzde de bu karttan vardı, üç kişilik bir oda tuttuk, oda ücretini üçümüzün kartına paylaştırıp tahsil ettiler. world puanlar yurt içi bilet veya otel rezervasyonunda da kullanılabiliyor ama bence yurt içinde kullanmak gereksiz. yurt dışı biletinizi bu kartla alırsanız seyahat sigortanızı da ücretsiz yaptırabiliyorsunuz. tek kötü yanı 3. kişilere, soyadınız aynı değilse bilet alamamanız. kampanyalardan kazanılan, son kullanım süresi olan world puanlar normal world cardlarda süre sonunda silinirken, bu kartta silinmiyor, bu da çok önemli bir avantaj.

kart aidatı: 160.-tl yıllık aidatı var. küçük kardeş adios'un 110.-tl. çağrı merkezini arayıp itiraz edince hemen iade etmiyorlar, harcama sözüne istinaden iade ediyorlar. neye göre bu sözü hesaplıyorlar bilmiyorum ama verilen harcama hedefini üç ay içerisinden tamamlarsanız ücret iade ediliyor.

daha fazla bilgi: yapı kredi cüzdan uygulamasını mutlaka indirip kampanyaları takip etmek gerekiyor. bu işin uzmanlarının toplandığı bir sayfa var, takip etmenizi öneririm. http://forum.donanimhaber.com/m_43479733/tm.htm
    adios ve adios premium'un kendi sitelerinde özel seyahat kampanyaları olabiliyor, onlara da ara sıra bakmakta fayda var.

http://www.adioscard.com/…t-kampanyalari/ak-28.aspx
    http://www.adiospremium.com.tr/…anyalari/ak-36.aspx

2. garanti miles&smiles platinum

avantajları: garanti'nin türk hava yolları ile anlaşmalı mil özellikli kredi kartı. kredi kartlarının iphone'u bu karttır desem yanlış olmaz sanırım. sanatçı, iş adamı, beyaz yakalı çoğu kişinin cüzdanında mutlaka vardır. türk hava yolları ile uçup bu kartı kullanmamak büyük kayıp olur gerçekten. yapılan her harcamadan mil kazanılıyor ve bu millerle türk hava yolları'ndan sadece vergisini ödeyerek bilet alabiliyorsunuz. uçaklarda bu millerle alınabilen koltuk sayısı sınırlı ama sıkıntı yaşanacak bir doluluk çok görmedim. kartınız onaylanırsa iki tane kredi kartı geliyor bir master card, bir american express. kartların limitleri ortak ve tek ekstre geliyor. american express bütün banka poslarında çalışmıyor, bildiğim kadarıyla sadece garanti ve denizbank poslarında çalışıyor. ne avantajı var derseniz american express biraz daha fazla mil kazandırıyor ve bazı kampanyalar sadece american express için geçerli oluyor ama garanti iki kart için ayrı ayrı kart aidatı aldığı için gereksiz, sadece master card'ı kullanıp, diğerini çekmeceye atabilirsiniz. adios kartın aksine millerinizle başkalarına da bilet alabiliyorsunuz. karta başvurunca otomatik türk hava yolları sadakat programı üyeliğiniz de açılıyor, kazandığınız miller ekstreniz kesildiğinde bu üyeliğinize aktarılıyor. bütün biletleme vs işlemlerinizi türk hava yolları’nın sitesinden yapıyorsunuz. sadece harcamalarınızdan değil mil kullanarak aldığınız biletler dışındaki türk hava yolları ve star alliance uçuşlarından da mil kazanabiliyorsunuz.

kart aidatı: ver oğlum alttan jaws efektini. bonus kart aidatı konusunda esnek olan garanti, miles&smiles'a gelince zevcesi öldürülen jack bauer'a dönüşüyor. standart miles&smiles alırsanız iki kartın toplam aidatı 180.-tl, platinum alırsanız 260.-tl civarında aidatlar. bir de prive olanı var bu kartın, aidat neymiş ya, babamın muhasebecisi bakıyor o işlere, ben anlamam diyorsanız prive de alabilirsiz yoksa uzak durun. söylediğim gibi bu kartın aidatı konusunda garanti çok ketum, şansınızı deneyin ama zor. değer mi bu aidatlara peki derseniz kesinlikle değer. türk hava yolları'nı taksi gibi kullanabilirsiniz.

daha fazla bilgi: yapı kredi gibi garanti'nin de mobil uygulaması var, bonusflaş, bunu da indirip kampanyalarını takip ederseniz iyi mil biriktirebilirsiniz.

3. denizbank afili bonus

avantajları: denizbank'ın standart bonus kartlarına göre artıları, özel hizmetleri, kampanyaları vs olan kartı. cebimde bir bonus kartım olsun, her yerde taksit yapılsın, öyle uçakla, mille işim olmaz diyorsanız kullanacağınız kart bu. çok güzel kampanyaları var, big chefs'lerde sürekli %15 indirim, pazar günü kahvaltılarda %30 indirim, tiyatro ve sinemada %30 indirim, havalimanı otopark ve vale ücretinde %50 indirim, kuru temizleme hizmetinde %20 indirim, havalimanında ücretsiz lounge girişi gibi. bu indirimlerden eskiden bütün kart sahipleri faydalanabiliyordu, sanırım kartı kullanmadan sadece indirimlerden faydalanan çok fazla müşteri olduğu için harcama koşulu getirdiler. bu indirimlerden faydalanabilmek için son ekstrenizin 2,000.-tl ve üstü olması gerekiyor. 2018 itibariyle de 3,000.-tl olacakmış. yani aylık kart harcamanız bu civarda ise, her yerde taksit yapan, mille vs uğraştırmayan, beni methetmeyen, bana para veren kart istiyorum diyorsanız aha sizin kartınız bu.

kart aidatı: 111.-tl yıllık aidatı var. çağrı merkezini arayıp itiraz edince hemen iade etmiyorlar, harcama sözüne istinaden iade ediyorlar. yapı kredi gibi üç aylık harcama sözü ile iade ediyorlar.

daha fazla bilgi: http://www.afilideniz.com/afili-ayricaliklar/ adresi takip edilebilir, kampanya ve indirim detayları burada var. yakın zamanda denizbank da yapı kredi ve garanti gibi kredi kartları için uygulama çıkardı, denizkartım, kampanya ve indirimler buradan da takip edilebiliyor.

4. cepteteb

avantajları: hep mi platinum, özel bankacılık kartlarından bahsedeğiz, tabii ki hayır. işte liginin en iyi oyuncusu cepteteb kart. cepteteb'i duymayan yoktur sanırım, enpara gibi ücretsiz internet bankacılık kanalı. oyuna sonradan girdiler ama kredi kartı konusunda enpara'dan çok hızlı davrandılar. bu kartımız da bonus özellikli. ilaveten çok güzel kampanya ve indirimleri var. spotify, apple music, netflix vs %50 indirim, kitapyurdu.com %50 indirim, belirli havaalanlarında tav passport ile hızlı geçiş, ücretsiz ido geçişi, ayda bir gün ücretsiz workinton kullanımı. tek bankayla çalışayım, masraf ödemeyeyim, her yerde taksit yapsın dersiniz sizin kredi kartınız cepteteb kart. hesabınızı da kredi kartınıza bağlarsanız, tek kart taşıyarak atmden para çekme yatırma işlemlerinizi de yapabilirsiniz. hiç denemedim ama internet bankacılığında “kredi kartımı diğer banka atmlerinde debit kart olarak kullanabileyim” gibi bir seçenek var. normalde bir bankanın atmsinden başka bir bankanın kredi kartı ile sadece nakit avans çekebilirsiniz, bu işlemin de faizi ve ücreti vardır. bir bankanın atmsinden diğer bankadaki hesabınızdan para çekebilmek için normalde debit kartınızın yanınızda olması gerekir, bu işlemin faizi yoktur ama ücreti vardır, acil durumlarda kullanılabilir, çok yüksek bir ücret değil. cepteteb burada bir adım daha öne çıkarak bu özelliği kredi kartlarına da eklemiş, bunu yapan başka banka bilmiyorum henüz. sözün özü, tek kart ile hem kredi kartı, hem de diğer banka atmlerinde de çalışan bir debit kartınız olur, kafanız rahat olur.

kart aidatı: ilk başvuran 50.000 kişiden ömür boyu kart aidatı almayacaklarını taahhüt ettiler. kontrol ettim sitelerinden, 50.000 başvuru olmuş, artık ücretli. ücret de 75.-tl. başıma gelmediği için ücret iadesi konusunda bilgim yok.

daha fazla bilgi: kampanyalar https://www.cepteteb.com.tr/kampanyalar adresinden detaylı incelenebilir, takip edilebilir.

5. iş bankası maximum&maximiles

avantajları: şu an sahibi olmadığım, iş bankası'nın da diğer banka kredi kartı limitlerim yüksek olduğu için yenisini veremediği kredi kartı. maximum ve maximiles iki farklı kart, adından da anlaşılacağı gibi maximiles uçak mili biriktiriyor, maximum puan biriktiriyor. mil konusunda bu da garanti miles&smiles'ın eline su dökemez. uzun süre kullanmama rağmen hiç bilet alamamıştım. peki nedir bu kartın avantajı madem buraya yazdın derseniz, "kafam rahat olsun" diyen adamın kullanacağı karttır bu. yıllık harcamanız belirli bir tutarın üzerindeyse kart aidatını zorlamadan iade eder. hesabınızı da kartınıza bağlarsanız türkiye'nin en geniş atm ağlarından birini ücretsiz kullanabilirsiniz. tek kartla türkiye'yi gezersiniz başınız ağrımadan. taksit, kampanya, puan kazanımı da vardır. emekli olup, ufak bir kasabaya yerleşirsem kullanacağım karttır bu. cinemaximum'larla da anlaşması var, bazı seanslarda daha ucuza bilet alabiliyorsunuz. müzekart özelliği de ekletilebiliyor.

kart aidatı: bildiği kadarıyla kart aidatı iadesi için her yıl belirlenen bir harcama tutarı var, ilgili yılda kartınızla o kadar harcama yaptıysanız, çağrı merkezini arayıp itiraz ettiğinizde ücret iade ediliyor. bu tutar ne kadar, her karta göre farklı mı bilmiyorum.

daha fazla bilgi: iş bankası da kartları için bir uygulama çıkardı, maximum mobil, kampanyalar bu uygulamadan takip edilebiliyor. https://www.maximum.com.tr/ ve http://www.maximiles.com.tr/…ayfalar/ana-sayfa.aspx adreslerinden de daha fazla bilgi alınabilir.

6. enpara kredi kartı

avantajları: bu entryi yazmaya başladığımda henüz başvuruları herkese açılmamıştı. açılınca başvurdum, henüz kart elime ulaşmadı, kullanmadım ama eski bir finansbank personeli ve ilk müşterilerinden biri olarak enpara'yı türkiye'nin en başarılı bireysel bankacılık uygulaması olarak görüyorum. aidatsız olması ve enpara kampanyalarında da kullanılabilmesi sebebiyle tereddütsüz alınabilecek bir kart.

kart aidatı: kart aidatı yok, hatta düzenli olarak kullanırsanız enpara size kart aidatı ödeyecekmiş. bekleyip göreceğiz:)

daha fazla bilgi: hala enpara'yı duymadıysanız büyük kayıp, hemen buradan başlayın. https://www.qnbfinansbank.enpara.com/default.aspx
  • "aylık çok harcama yapıyorum ama kartın hiç artısı yok" diye öneri isteyen insanlara, "en iyi kredi kartı kullanılmayan karttır" şeklinde facebook aforizmalarıı tadında tavsiyelerin verildiği başlık.

olum siz ne salak insanlarsınız ya ahaha.
  • iptal edilmiş olanıdır.
  • borcu ödenmiş olandır.
  • kart ücreti almayan bankanın kartıdır.
  • borcunu düzenli ve zamanında ödüyorsan hepsi iyidir kredi kartlarının. bankacı kuzenim var benim bilgi ekranıma bakıp sen bankaya zararlı müşterisin demişti.

maksimum kullanıyorum. yılda sırf akaryakıttan 250 lira puan kazanıyorum. bayram kampanyası, sinema biletleri derken diğer kampanyalarla en az 500 lira puan geliyor. kolaylığı da cabası.
  • yav adam bilgi almak amaçlı bir şey yazmış kendini zeki sanan insanlarda olmayan kredi kartı, kapalı kredi kartı he aq çok zekisiniz.
  • 1986 yılından beri kredi kartı kullanıyorum. hatta kredi kartı kolleksiyonum var. farklı bankalardan 500'ün üzerinde adıma basılmış kredi kartım oldu..

öğrenci kartından infinite karta kadar.. yurt dışında bile kartlarım oldu. ilerde bankanın birine müzesi için vermeyi bile düşünüyorum..

kredi kartı kullanmasını bilene çok faydalı bir mali araçtır. birçok insan kampanyasına bakar puan hesaplar bunlar elbette önemli ama esas kartı kıllanmasını bilen daha farklı yönlerini ortaya çıkarır.

birçok kartın yan özelliği vardır. uçak biletini 3 kat daha ucuza alabilirsiniz. bozulan elektronik eşyalarınızı ücretsiz değiştirir veya tamir edebilirsiniz. kartınız platinum veya infinite ise size özel concierge hizmetleri ile ücretsiz birçok işlem yapabilirsiniz. kapıda kaldınız çilingir hizmeti, acil özel hastanede ücretsiz kontrol veya muayene, ücretsiz çiçek pasta hizmeti vb. everestin tepesindeki çiçeği bulup getirirler istediğinizde.

alışverişleriniz sigortalıdır. çektiğimiz para bile sigortalıdır. yemeklerde lokantalarda %20 indirim alırsınız. mcdonalds veya lüks restoran farketmez gece % 20 si iade olur.

bana sorarsanız türkiye'de en prestijli kart yapı kredinin world crystal kartıdır. size özel birçok danışmanlık ve hizmeti vardır. eğitim sanat bağış vb gibi özel konularda hizmet verir..

bazı kartlar daha üstündür. biz araba vb almak için kredi çekmek isterken özel kart sahipleri tekne alabilirler kartlarıyla.

kartınızı kaybettiğinizde 6 saat içinde dünyanın bir ucuna ulaştırılar..

bazı kartlar ise sektör kısıtı koyar. alkol alamaz bazı marketlerde kullanamazsınız, bazı kartlar ise ücret almaz sizden.

kredi kartına yıllık ücret hepsinde yansıtılır ama geri arayıp ödemek istemiyorum dediğinizde iptal ederler, bunun limitle alakası yoktur, tamamen bankanın size verdiği değer ile alakalıdır. 1000 tl limiti olan karttan yıllık ücreti iade ederlerken 82000 tl limitli karta 790 tl ücreti iade etmezler.

ödeme vb ile alakası yada kullanımla alakası yoktur. tamamen şubenizin sizinle olan iletişimine bağlıdır.

kart kullanımında banka sizden değil ama satıcıdan kazanır, ticari olarak kullanır. ne zaman taksit yaparsınız sizden de kazanmaya başlar. faizsiz 3 taksit bile olsa 3 ay boyunca o kartı elinizde tutma sözünüzü satar iş yerlerine.

her zaman tek kartınızın olması en iyi seçenektir. ikinci bir kredi kartı sizin limitinizin ve ilişkiniz paylaşılması demektir. evlilik gibidir.

yurt dışı alışverişlerinde banka bazen sizden ikinci bir komisyon alır
    mesela netflix 39.99 tl der siz karttan 39.99 tl çekersiniz ama ekstrede 39.99 tl dolara çevrilip tl çevrilir ve 41. 50 tl gibi bir rakam yazar itiraz ederseniz bu düzeltilir. çünkü bu aslında bankanın uyanıklığıdır. karttan çekilen tutarı ödemekle yükümlüsünüz. tl çekilen çapraz kura çevrilmez. dolar çekilen ise günlük kurdan çevrilir.

bunun gibi birçok ipucu vardır. kartı kullanırken tüm sözleşme ve ayrıcalıkları okuyun. para ödemeyeceğiniz bir çok durum var .

kredi kartı aslında bankanın size açtığı bir ücretsiz bir kredidir. çarkın dönmesini sağlar. nakdinizi sisteme sokup bir ay işletir, bu sırada verdiği kartla size harcama yaptırıp satıcıdan komisyon alır ve sizin paranızla 1 ayda kazandığı parayı size geri verip kart borcununuzu ödemenizi ister. oysa kart kullanmayıp nakit harcasanız banka sistemin dışında olacaktır. satıcı komisyon ödemeyecektir ve banka sizin paranızı işletemeyecektir.

puanlar, verdikleri vb tüm ayrıcalıklar vb de bunun içindir.
hesabın var mı? giriş yap