şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 60 yaş üzeri emekliliği yaklaşmış profesörlerin ülkemize kazandırdığı muhteşem terimdir. endüklenmiş...

  indüklenmiş veya uyarılmış diye daha doğru bir şekilde söylemek zulümdür onlar için. o yüzden endüklenmiş derler. öğrencilerine de böyle öğretirler. endüklenip profesör yapılmış bilim insanlarımız
 • yok kek höcre..

  hadi indüklemek beğenilmedi, uyarılmış'ın neyi vardı da "endüklemek" gibi bir ucubeyle uğraştırıyorsunuz insanları? insanları türkçeleştirmekten soğutup ingilizceye yönlendiren sizsiniz.
 • indiksiyon akımına maruz bırakılmış bir tip kök hücreye verilen isimdir.

  (bkz: indiksiyon akımı)
 • normalde bir başka hücreye dönüşme potansiyeli olmayan bir vücut hücresinin dış müdehale ile farklı hücrelere dönüşme potansiyeline geliştirilmiş halidir. bu teknik buluş japon biliminsanı yamanaka'ya nobel ödülü kazandırmıştır. bu konuda araştırma yapan biliminsanları bu hücreleri kendileri yapabilecekleri gibi artık çeşitli yerlerden hazır yapılmışını da satın alabilirler.

  bundan sonrası biliminsanının birikimine, yeteneğine ve hayal gücüne kalmıştır.

  artık bu hücreleri potansiyel parkinson tedavisi için nöron mu yapar, potansiyel diyabet tedavisi için pankreas hücresine mi dönüştürür veya potansiyel körlük tedavisi için retinal pigment epitel hücrelerine mi dönüştürür bilemem.

  ama uyarılmış pluripotent kök hücreyi endüklenmiş olarak çeviren birisi muhtemelen o hücreleri alır, laboratuvarda öldürür, üzerine de bir güzel helvasını kavurup organik hoşaf eşliğinde yer.
 • “endüklenmiş” kelimesi kulağıma çok komik geldi. sanırım cahilim bilinç altımda neler var acaba ?