• hantal, vurdumduymaz.

kemikli sivrisinek olarak istanbul üniversitesi kampının içi ve çevresindekileri tek geçeceğim yerleşim. yıllar sonra yenileyi gediz deltası sivrilerinin daha korkusuz, gözü kara ve toptan saldırgan olduğunu gözlemledim. benim için anıların - gönüllerin şampiyonu bu iki yerinkiler.

enez'e kopil üniversiteliyken ucuz/bedava kamp ve sosyalleşme için 4 yıl üst üste gittim. 2-3 yıl önce fotoğraf için gittiğimde içim cız etti. geçen zaman görünümünde geçip giden kendime acıdım. kendine özgü bir çekiciliği ve hüznü vardır. kamplar bölgesinin bence asıl kalbi çingeneleri, günü birlikçileri ve mini mülkiyetçilerin gecekondu diskosunu da içeren kıyı cumhuriyeti çin mahallesi'dir. [-dir denmez, idi denir. şimdi nasıl bilmiyom ki. şimdi o eski derme çatma halinde olduğunu hiç sanmam.]

erikli'ye yapılan kampların, gezi ve treklerin de olası hedeflerindendir. zamanında enez'de kayıkçı abilerin gezdirmesiyle içimdeki yurt aşkı değil bilinçsiz bir sınır düşmanlığı filizlenmişti. meriç nehri'nin enez'den denize dökülen ucuna gider balıkçının yılan balığı avlaması eşliğinde kum tepesi keşifleri yapardık. bu taraf türkiye, öte taraf yunanistan. arada hiçbir tel, diken, asker, kulübe yok, ve fakat kalıcı yönde öte tarafa ilerlersen yasadışı bir şey yapmış sayılma gerçeği var. sabahattin ali kadar karşıya postu geçirme gereksinimimiz de yok, daha doğrusu yok sanıyoruz.

(bkz: gediz deltası/@ibisile)
    (bkz: sivrisinek/@ibisile)
    (bkz: ainos)
    (bkz: midye enez hattı)
    (bkz: eneze)
  • sahillerinde çocukluğumun, gençliğimin en güzel günlerini geçirdiğim, en güzel aşkları yaşadığım, en güzel arkadaşlıkları edindiğim hasretim.
    (bkz: saros akşamları)
  • araplar tarafından yat limanı yapılacak olan yer.
  • 19 yıl sonra şuan tekrar gelme şansını yakaladığım edirnenin şirin ilçesi. eski barakalı halini dedemin barakası sayesinde çok iyi bilirim ancak oldukça değişmiş buldum. denizi gene güzel gene temiz ancak sinek istilası hala devam ediyor.
  • yıllarca istanbul'daki deniz'i " deniz " diye yutturmuslar bizlere dün e kadar. daha önce antalya ve marmaris denizlerini görmüş biri olarak söylüyorum buranın yanında ikamesi olmaz. hava mis, nem oranı sıfır ( 0 )

deniz cam gibi, balıklarla beraber yüzüyorsun.

yarın burada son gunum, seneye bir daha gelmek üzere artık.
  • futbol takımı filan varsa sinkov enezspor ya da off enezspor gibi sponsor alsınlar çok yakışır.

ben hayatımda buradaki sivrisinekler kadar ürkütücü, misafire saygısı olmayan, yavşak bir sinek grubu görmedim. hunharca saldırıp, ebenizi belliyorlar.
  • evcilleşmiş herhalde, balıklarla birlikte yüzülen, rüzgara rağmen dalgası olmayan , şahane bir kumsala sahip, gece hayatı dedeağaç'ın ışıklarını seyretmek olan ve harika manzaralı limanının araplara satılacağı edirne ilçesi
  • ömrümün tamamını değilde bir 5 yılını balık tutup rakı içerek geçirebileceğim güzel yer.
  • buranın denizi ve plajı bir türlü dört dörtlük olmaz. hava sıcak olur, deniz buz gibi olur; bazen rüzgardan plajda uzanamazsın, denize girersin 2 dakika sonra titreyerek çıkarsın. belli bir zaman uğur böceği istilası olur, onlar gider, ısırığı insanı çıldırtan küçücük siyah veya sarı böcekler çıkar, onlar gider yengeçler rahat vermez.
    tanım, genellikle emeklilerin tercih ettiği, sıkıcı sahil beldesi
  • yunan sınırına sıfır bir sayfiye kasabamız.

bir iki ay önce ordaydım. haritada istanbul'a yakın görünüyor, ama cuma iş çıkışından sonra ofis kımıllarıyla varmamız yedi saat sürdü, gece saat 1'de ordaydık. izmir'e üç saatte indiğim zamanlar oldu. keşke başka yöne sürseydim dediydim o gece.

güzel denizini, dengesiz rüzgarlarını, sahilin gerisindeki türk'e has betonarmeyi bir kenara bırakıyorum. on sene sonra bile hatırlayacağım iki şey kaldı aklımda.

- burda ağaç yetişmiyor ya da ağaç olmasın diye belediye özel bir gayret sarf ediyor sanırım. saroz körfezinin böyle güzel bir sahil kasabasında neden yeşil, ağaç olmaz aklım almadı bir türlü. dönüş yolunda ki geleceğim oraya. bir sürü ormanın içinden geçtim, yemyeşil tarlalar var, ama sahilde yeşil yok. çöl gibi. biz ne yarrak bir kültür foseptiğiyiz soruları aklımda döndü sahile yürüken, unutamam.

- dönüş yolu muhteşem güzel. yalnız olsam ilk akşamı uyumadan geri dönerdim ya hoş. kaldım iki gece. gidiş gelişli yollar, virajlı, inişli çıkışlı yamalarla dolu bir asvalt sizi bekliyor. lastik sesleri dinlemek için ideal bir parkur. sağınızda solunuzda tarlalar akıyor. gün ışığı altında o yolu dönmek muazzam bir keyif.
hesabın var mı? giriş yap