• "the visionaries" de denir bunlara, hayal dünyasında yaşarlar, en önemli özellikleri personality type'larını bulduğunda hemen başkalarıyla paylaşmalarıdır.
  • aslında organize olsak dünyayı yönetiriz ama organize olmak için bir araya gelince, organizasyonun tanımı ideal organizasyon nedir gibi konularda 6 saat tartıştıktan sonra hep beraber shot atıp dağılıyoruz.
  • ben 40 yıldır profesyonel bir entp'lik yapıyorum :) entp'yi en iyi ben anlatırım çünkü...(sonunda açıklayacağım)

internette araştırıp yazarak olmaz bu işler. direkt kendisinden (benden benmiş gibi bahsediyorum) duyalım isterseniz. sonuçta pratik hayata yansımayan bilgiyi napalım değil mi?

entp 'yi (debater) size önce herkesin anlayacağı şekilde halk dili ile özetleyeyim :

önce anahtar kelimeler ; şeytan'ın nihai avukatı, tartışmacı, troll, yaratıcı beyin (sadece yaratma kısmı), zihinsel meydan okuma, muhalefet olmak için muhalefet, en pis ve kısa yoldan insanlığı ileriye taşıyıcı, bitmek bilmeyen önsezi patlamaları, people mastery.

sanırım olayımızı anlamışsınızdır ama yine de devam edelim, detay istiyorsunuz demek.

bizler, insanlığı hep ileri taşımak isteyen ve bunu yaparken de karşısındakinin ruhsal durumunu göz önünde bulundurmayan (mantıksal kurguların ve çıkarımların etkilenmemesi için), doğrudan olaya muhalefet olarak giren, bir olay ve durum karşısında tüm seçenekleri görmek için gerçekte savunmadığı bir fikrin sonuçlarını da kolay yoldan anlamaya çalışan (zekaya gel), bu uğurda korkusuzca (bakınız sokrates reyiz) ve umarsızca şeytanın avukatı, günah keçisi rollerini, duygusal buhranlar yaşamadan başarı ile oynayan bir tiplerizdir. çok seviliriz çünkü gerçekleri en acı ve alaycı şekilde ifade ederiz ve bu yüzden de çok sevilmeyiz :d yani egosu alçak bilgi odaklı insanları etkilerken, egosu yüksek olan yargı temelli karara varanlara iğreti geliriz.

aşırı yaratıcıdır, şöyle ki; beyni yeni bir proje üretmek için sadece 3 saniye harcar, diğer kalan zamanını bu projeleri başkalarının yapmasına ikna etmek için harcar. eğer ikna olmazlarsa...çok yazık olur onlara, sonunda herkes kabul edecek zaten bu kadar inat etmenin bir anlamı yok ancak ne var ki daha 2. saniye dolmadan çoğu zaman dikkatimiz başka bir olasılık ve düşünüş üzerine kayabileceğinden bu hemen hemen her zaman başlamadan sona erer. ne(dışadönük önsezi) ile yönetildiği için uyurken aslında sadece vücut organlarını dinlendirir, cpu randımanla çalışmaya devam eder. [(bkz: bilissel fonksiyonlar)(bilişsel fonksiyonlar ve 16 kişilik tipi karşılaştırması yazımda diğer tüm bilişsel fonksiyonları anlattım)]

doğuştan insan sarrafı !! "insanı çok iyi anlarım ben gözünün içine bakıp" diyen kekolardan bahsetmiyorum. insanların karakterini tümevarımsal sezgi yolu ile (pattern bozukluklarını hızlı algılamak) analiz edip hangi yollarla manipüle edeceğini...-hayır manipüle etmek asla yok sadece doğrular ile ikna etmek var, entp manipüle edici bir kişilik tipi değil, çıkış noktasında insanları kandırmak yok, doğruları görebilmeleri için ikna etmeye çalışmak var - ilk 10 saniyede anlayan birinden bahsediyorum. ikna edilememiş insan yoktur, henüz ikna edildiğine inandırılmaması gereken bir insan vardır. bu bir mental challenge olduğu için challenge başarı ile sonlanana kadar tüm olasılıkları deneyecektir. duygusal biri bu kısımda ağlayabilir. önemli değil, o ağlayacak diye problemin çözülmesine ara verilemez. git şurada ağla sonra rahatlayınca gel ve doğruları kabul et. beni yorma. soru : ya bir insan her zaman haklı çıkabilir mı yaaa? cevap : entp bir tartışmaya haklı çıkmak için girmez, karşı tarafın haksız olduğunu göstermek için girer buna da bilgisizlik bilinci aşılama denir. tşk.

bir kez tartışmaya başladı mı (zaten ismi tartışmacı, debater), karşı tarafın duygusal durumunu asla göz önünde bulundurmaz. önemli olan problemin en kısa yoldan en mantıklı şekilde nasıl çözüleceği üzerinedir. tartışma başladıktan sonra konunun ne olduğu ve nereye gideceğinin önemi artık yok olmuştur. artık o'nun (yani bizim) "oyun alanına" girmiş bulunmaktasınızdır. siz o'nun argümanlarına cevap verirken ve ters argüman oluşturmaya çalışırken bilmeden zaten o'nun kırılamaz argümanlar ağının içinde boğuluyorsunuzdur. sorduğu sorular zaten sizi götürmek istediği yere doğru gider. aralarda yenileceğini anladığında geri çekilmek yerine bu o'nun daha çok hoşuna gider ve yeni kırılamaz argümanlar serisi oluşturarak üzerinize daha fazla sayıda akıcı konuşma ve mantık yağdırırlar, yenilmeye doğru gittiğini yüzündeki gülümseme ile anlayabilirsiniz, bu noktada vazgeçmeniz ve kabul etmeniz yararınıza olacaktır çünkü sinirlenirse yeni fırsatlar doğar, bu arada ad hominem e başvurup direkt mağlup olmanız bir noktadan sonra kaçınılmazdır. buna dikkat edin, oyuna gelmeyin. ıntp'ler hariç.

tam yeneceğinizi düşündüğünüz zamana kadar son kırılamaz argümanlarını saklar ve tartışmanın uzaması için bunları siz yeniyormuşsunuz gibi olana kadar asla kullanmaz çünkü burada önemli olan tek şey vardır: tartışmanın sürekliliği ve olabildiğince uzaması. kendi aklına gelmeyen fikir ve olasılıkların hepsini diyalog ve diyalektik yolu ile ortaya çıkarabilmek.

bir noktadan sonra karşıdaki kişi hayatı sorgulamaya başlar ve neden başta aşırı mantıksız ve karşı olduğunu düşündüğü şeyin bir anda aşırı mantıklı bir şekilde yanlıştan doğruya dönüştüğüne tanıklık eder. tartışma içinde problemi kendi çözemezse şeytanın avukatı olup, karşı tarafı zorlayarak ona çözdürür, çözene kadar 1000 tane role bürünür ki her yolu ve her sonucu simulasyon gibi önceden görebilsin. önemli olan sonuç değildir, önemli olan olasılıkların fazlalığı ile yeni konsept düşünüşler yaratmaktır. karşı tarafın duygusal durumunun hiç bir önemi yoktur. üzülmüş mü ağlıyor mu intihar mı ediyor çünkü sonuçta bireyler özgürdür ve entp koşulsuz fikir özgürlüğüne inanır. ağlamak bir karardır.

iyi huyu (hepsi dışında)

asla yalan söylemezler. tüm argümanları sadece gerçekleşmiş olaylar ve resmi bilgilere dayanır. adalet duygularını ve vicdanlarını asla terk etmezler, edemezler, zaten bu şekilde bir tartışmayı kazanmak onları üzer ve bilerek yenilmiş numarası yaparlar. gerçek bir mental challenge içerisinde yalanı barındıramaz. ünlü entp üstad sokrates paşa efendi hazretlerimizin ahlak-bilgi ikilisinin ayrılamaz olduğu temelini atmasında da bu sağlamayı yapabiliriz.

kaos'dan beslenirler. kaos'u avantaja dönüştürürler. bilerek kaos'un içine çivileme dalarlar. kaos yoksa önce kaos yaratırlar. kaos yeni olaslıklar ve bakış açıları doğrurur.

16 kişilik tipi içerisinde kendini kolayca eleştirebilen ve dolayısı ile aslında egosu olmayan yegane kişilik tipinden biridir. herkes egon yüksek der çünkü doğruları söylemesinden ziyade doğruları söyleyiş tarzı ve bunu yaparken aşırı özgüvenli olmasından kaynanklanan bir sanal algı bu.

işte böyle a dostlar, entp olmayan kişilere çok yazık ediyoruz ama amacımız en kısa yoldan insanlığı ileriye taşımak. trolleme yöntemi ile farklı bakış açılarını görüp insanlar üzerinden testler yapmak. (davranış modellerini anlamak için) bunların hepsi sizin iyiliğiniz için.

bu hayatı ben seçmedim.

[(bkz: entp unluler)tarihteki ünlü ve kurgu entp'ler] : (ben hariç)

hala neden entp'yi en iyi anlatanın ben olduğumu sormadınız. unuttunuz bile değil mi? işte böyle sorgulamadan, dikkat etmeden okuyorsunuz, sonra vay efendim tartışmayı kazanamadım. kazanamazsın tabii. bu arada aralarda egomun yüksek olduğunu düşünün diye bazı yerlere ego belirtisi olmayan fakat yüksek ego algısı yaratacak cümleler kullandım. hadi bunları bulalım.

entp parodi video serimi izlemeyi de unutma (ilk bölümleri ütü ile çektim ama olsun)

saygılar & sevgiler.
  • bu kişilik tipine sahip olanlar için hayat cnn'de tartışma programında yaşamak gibidir.*
  • kalıbımı basarım hapishanelerde düşünce suçlusu olarak yatanlara baksalar yarısı entp çıkar. şu baskı ortamında bile doğru bildiğimi söylüyorum hep, diğerleri de benim gibi, bi şekilde bu yaşıma kadar geldim ama gelecek ne gösterir meçhul. huy işte can çıkıyor huy çıkmıyor. bu nalet entplik de böyle. ortada başına gelecekleri bile bile açık açık her konuyu tartışan eleştirisini esirgemeyen açık fikirli açık sözlü kim varsa böyle.
  • 16personalities testine göre kişilik tipim. bunun bir a'sı bir de t'si varmış. benimki t olanından, entp-t. bu kişilik tipinin zayıf yönlerine baktım benimle ne kadar uyuşuyor diye ve çok da hatalı olmadığını gördüm. bu tarz durumlarda güçlü yönlere zaten bakmıyorum çünkü direkt ego okşuyor ve "yoo alakam yok bu müthiş özellikle" demiyorsun kolay kolay.

zayıf yönlerimiz şöyeymiş;
    çok tartışmacı: yani evet ama duruma ve kişiye göre de değişir. itle, köpekle de fikir tartışmasına girmem.

katı: duygusaldan çok rasyonelmişiz ve insanlara duygusuz gibi geliyormuşuz. yani bu da kısmen doğru. rasyonelliği daha ön plana alıyorum ama duygusuz da değilim. içime atıyorum sadece.

tahammülsüz: evet, bu da nispeten doğru sayılır. ancak zamanla tahammül sınırımı biraz daha yukarı çektim, eskiden daha düşüktü tahammül sınırım.

zor odaklanma: %100. en çok şikâyet ettiğim şey bu zaten. bir nevi maymun iştahlılık var, hiçbir şeye %100 konsantre olamıyorum, hemen sıkılıyorum.

pratik meselelere sevmemek: yani diyor ki, iş plan yapmaya, hayal kurmaya gelince iyisin ama pratiğe gelince, gün gün bunları uygulamaya gelince yoksun. evet, bu da doğru. olaylar, asıl sıkıcı nokta olan gün gün uygulamaya gelince bunalıyorum.
  • tartışmacı ismi sanıldığı gibi sadece diğer insanlarla tartışmalarından gelmiyor. entp kişilik tipine sahip insanlar kendi içlerinde dahi tartışırlar. devamlı karşıt fikirler çarpışır. entp'nin zihni satranç tahtasındaki hem siyah hem beyazdır. fikirler çarpışırken avantaj üzerine dezavantaj koyar ve devamlı düşünürler. bu savaşta bazen siyah galip gelir ve dışarıya siyahı savunurlar. ama içlerinde oyun daha bitmemiştir. birkaç hafta sonra beyaz kazanır ve artık beyazı savunurlar. dengesiz bulunma ihtimalleri yüksektir ama sebebi için onların suçlanması saçmadır. onlar için münazara hiç bitmez.

bu yüzden tartışma konusunda antrenmanlıdırlar. başka insanlar tartışma deyince huzursuzlanırken entp kişilik tipine sahip insanlar heyecanlanırlar. onlar için fikirlerin nezih düzeyde tartışılması çok zevklidir ve dişlerine göre birini buldular mı o tartışma artık tadından yenmez. birinin kendi fikrini savunması onlar için cesurcadır ve takdir edilesidir. bazen tartışmaya istekli oldukları için katılmadıkları bir fikri bile savunabilirler. (yaptım.)

entp insanlar dışarıya yansıtmasalar da huzursuz tiplerdir. kafalarında devamlı düşüncelerin gezmesi onları bazen ağırlaştırır. her tartışmaya katılacak diye bir şey yoktur. bazen kendi içine kapanıp düşünür bazen de savaşın ortasına atlar ve fikrini savunur.

genellikle hırslı ve karizmatik insanlardır. insanlar tarafından sevilirler ve eğlenceli bulunurlar ama duygusuz bir tarafları vardır. kendimden yola çıkarak söylüyorum ki bazen çok acımasız ve duvar gibi mantıklı olabiliyoruz. özellikle kendimize asla ama asla merhamet etmeyiz. bizim için üzülmek, yavaşlamak, zayıf olmak çekilir değildir. az önce saydıklarım onlar tarafından bastırılır ve ihmal edilir. ne kadar acı olursa olsun yola devam ederler ve tükenmişliği gözden kaçırırlar. bu yüzden kendilerini dengeleyen huzurlu insanlarla arkadaşlık yapmak onlara iyi gelebilir. bu sayede hem kendilerine hem de başkalarına daha merhametli davranmayı öğrenebilirler.

leonardo da vinci, sokrates, larry david, salma hayek, neil patrick harris, gene wilder, annie hall, martin scorsese kurgu karakter: jack sparrow (karayip korsanları) tony stark, sherlock holmes, the joker, jim halpert (the office), barney stinson, stiles stilinski entp kişilik tipine sahip örneklerdir.

https://kariyer.cu.edu.tr/…zgisel-dusunen-algilayan isteyenler bu linkten faydalanarak daha güzel analizler okuyabilirler :)
  • mbti kişilik testine göre benim de içinde bulunduğum, tartışmacı olarak geçen ve çok keyifli meme'leri olan kişilik tipi. birkaç örnek bırakayım:

görsel *favorim*

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
  • yanında dehb ek paketiyle gelen mbti tipi.

dışa dönük sezgisellik ve içe dönük düşünmenin birleşimi her ne kadar insanı bir katil balinanın içgüdüleri ve ferasetiyle donatsa da tek bir şeye odaklanma sürenizi on dakikanın üzerine çıkartamadığınız zaman bunun pek bir işlevi olmuyor. *
  • turgenyev'in babalar ve oğullar adlı eserindeki bazarov karakterinin mükemmel bir örneği olduğu jungian kişilik tipi. kitabı okuyacaklara spoiler olmasın diye üstü kapalı bir şekilde yazıyorum. bu bazarov her şeyi sorgulayan meraklı bir tip. insan ilişkileri fevkalâde. tartışmalarda ateşli, göte göt diyen bir insan. insanların ortaya koydukları argümanlardaki açıkları hızlı bir şekilde bulup su yüzüne çıkartabiliyor, anektodlar ile genellemeleri çürütebiliyor. hızlı bir şekilde durumu analiz yapıp cesur yargılar ortaya sürebiliyor. gördüğünüz üzere elinizde mükemmel bir entp örneği. joker halt yemiş bunun yanında.
hesabın var mı? giriş yap