şükela:  tümü | bugün
623 entry daha
 • insanlığı batı yönlendiriyor.
  bu bir iyi/kötü mukayesesi değil, ama gerçek tam olarak bu. batı(sadece coğrafi değil, kültürel olarak) ne yaşıyorsa, doğu da onu yaşayacak. ama 10 sene ama 50 sene geriden gelerek.

  insanlık tarihinde bu denge ara ara değişiyordu, ancak batı o denli büyük bir fark attı ki artık bunun değişme şansı yok.
  batıda dinler bitti. batı, kendisine çağ atlatmış protestan ahlakı'na bile eski diye sırt çevirdi. aranızda "batı islam'a aç" gibi romantik hayalleri olan imam hatipli gençler varsa bundan derhal kurtulsun. zaten ilk yurtdışı deneyiminizde gerçeklerle yüzleşeceksiniz. öyle bir şey yok arkadaşlar, kandırıyorlar sizi. bu hastalıklı düşünceden kurtulursanız kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

  insanlık gerçekliğin bile ayırt edilemeyeceği bir çağa girerken, islam özelinde, 1400 sene önce arap çöllerinde doğmuş bir fikrin "yeni" insanları etkileyeceğini düşünmek hayalcilik bile değil. bu yeni kuşak bu mistisizme baksa baksa bir marvel filmi senaryosu gibi bakar. denizler yarılıyor, ay ikiye bölünüyor falan, film gibi.

  türkiye özelinde bu sırt çevirme olayı o kadar hızlı olacak ki donup kalacaksınız. her şey aile ve toplum baskısının bir kaç sene sonra -mecburen-(şu an bir ayağı çukurdaki nesil göçünce) yok olmasıyla katlanarak artacak.

  edit: batıdan kastımı soran yazarlar oldu, buradan da yazayım. dünyaya kültürü, sinemayı, edebiyatı, bilimi, imajı, modayı satan batı. kültürü şekillendiren batı. kuzey avrupa, batı avrupa, abd'nin teknolojiyi üreten bölgeleri, uk..vs kültürü yaratan ve satan senden her zaman daha hızlı evrimleşiyordur. o dinden uzaklaşıyorsa, onun yarattığı kültürle yaşayan geri kalan da yakın zamanda uzaklaşacak demektir.
  türkiye'de olan budur. bu yıllarda yaşanacak hızlı zihinsel değişimlere hepiniz çok yakından şahit olacaksınız. her şey yavaş yavaş... batı misal evrim teorisini 200 senede çözdü. şimdi bahsi bile açılmıyor bilimsel bir gerçeklik olarak default kabul ediliyor. çok basit bir örnek;10 sene önce tr'de tv'lerde doğru düzgün evrim bile konuşulamıyordu, müslümanlar kabul etmiyordu, şimdi programlarda "aslında din evrim'e zıt değil" demek için sıraya giriyorlar, bakın işte bu çaresizliktir! tıpkı vatikan'ın çaresizliği gibi!
  sıraya girmesine giriyorlar ama iş işten geçeli çok oldu. batı daha proaktif davrandı ve bu kabullenişin ekmeğini yedi, hala da çatır çatır yiyor. tr gibi yerlerde ise hala yarım ağızla durumu kabul etmeye çalışıyorlar.

  edit 2: nerede yaşadığımı, batı adına nasıl konuştuğumu soran yazarlar oluyor. ben avrupa'da yaşıyorum. neredeyse dünyadaki her kıtayı gördüm, gözlemledim. yaşadığım ülkede devlet nezdinde dinin d'si bile yok. din hiçbir şekilde hiçbir şeye referans değil. başbakan lezbiyen bir çiftin çocuğu. sosyal hayatta ise sadece sosyal bir komün miktarınca yaşanıyor.bir nevi stk gibi. en katı hristiyan cemaatlerde bile(lestodaryenler) yeni nesil kiliseden kopuyor ve aileleri kabul etmek zorunda kalıyorlar. en katısında bile.

  edit 3: soran arkadaşlar için, ben kendimi deist olarak tanımlıyorum. tüm bu evreni bir gücün var ettiğine dair bir inanç taşıyorum. inanç bu, bir kanıt değil, sadece kalben bir inanç. bu gücün de ben viski içtim diye beni ebedi bir azaba mecbur edeceğini düşünmüyorum(şayet tanrı gerçekten mutlak bir din gönderseydi, eminim ki en azından birayı farz, votkayı falan sünnet olara gönderirdi) bana saçma gelen kısım bu, o yüzden herhangi bir dine inanmam söz konusu değil.
  bu bağlamda muhammed'e de enteresan bir saygı duyuyorum. önemli bir tarihi karakter olduğunu düşünüyorum. 1400 sene önce allahın çölünde döneminin standartlarının üzerinde bir yaklaşım göstermesi bana -hiç olmazsa- ilginç ve zekice geliyor.

  edit 4: çok fazla mesaj geliyor o yüzden topluca bir yanıt vereyim.
  -"batıda dinler bitti" çok iddialı, kalın çizgili bir ifade gibi gelebilir, katılıyorum, biraz esnetebilirim.
  -ateist ve deistlerin, görüşlerini ve varlıklarını "din karşıtlığı" üzerinden konumlandırdıkları yönündeki eleştirilere katılıyorum. ama türkiye özelinde katılıyorum. diğer yandan, ateist veya deist veya agnostiklerin bu stresli ve hararetli savunuşlarına, karşı tavırlarına da nispeten anlam verebiliyorum. onlar bu özgür düşünce becerisini norveç, almanya, kanada... vs gibi nispeten düşünce özgürlüğü olan ülkelerde elde etmediler. türkiye gibi, özellikle kültürel ritüeller anlamında, dinin çok baskın olduğu, bağnazlığın tavan yaptığı bir coğrafyada, büyük bir savaş vererek elde ettiler bu yeni tavırlarını. biraz hararetli olmalarını ve kızgınlıklarını anlıyorum bir şekilde.

  -imam hatip zihniyetiyle yetişmiş, akif'in, fazıl'ın aforizmalarıyla büyümüş, büyüyen gençler için tekrar edeyim.size büyüklerinizin anlattığı "batı islam'a aç, ahir zamanda batı islamla şereflenecek" gibi nereden tutarsan tur absürd, komik, saçma bir yaklaşım tamamen yalan.
  bu tartışılmayacak kadar net. sizi kandırıyorlar, medeni dünya islam'a falan aç değil. umurlarında bile değil.
  bu konu onların zihninde kapanalı çok oldu. müslümanlıkla ilgili tek düşünceleri, müslümanların terörize olmadan, kimseye zarar vermeden yaşamalarını ummak.
  bir de teolojik olarak araştırırlarsa araştırırlar. böyle bir hülyanız varsa bunu kafanızdan atın, hayal kırıklığına uğramayın.

  -tüm bu dine sırt çevirme geyiğinin bir çok nedeni vardır mutlaka, ama bence en başta işte tam bir önceki paragrafta söylediğim "islam ile şereflenme" olayı. bu korkunç bir düşünce. işte din tarafında bundan gerçekten korkuyorum.
  dindar ülkeler, medeni dünyanın bütün imkanlarından faydalanıp, medeni dünyanın teknolojisiyle doğum yapıp, medeni dünyanın zihin patlatması sonucu ürettiği arabalara binip, medeni dünyayı "şerefli" olmaya davet ediyor!
  kaba tabirle ayranı yok içmeye atla gider helaya. birini şerefe davet etmek demek, ona direk "sen şerefsizsin, pissin, habissin, lanetlisin" demektir. bu çok çok tehlikeli bir düşünce. bunu, bugün az biraz kentleşmiş, medenileşmiş bir insanın anlayıp kabul etmesi imkansızdır.
  işte islam'ın da yaşadığı gidişat budur.

  edit 5: ve son edit olsun.
  ay ikiye bölünüp tekrar yapışmadı,
  asa yılan olmadı,
  deniz yarılmadı,
  ve cinler yok arkadaşlar:)

  edit 6: son dedim ama o kadar fazla mesaj geldi ki, gerçekten eklemek istediğim, direk gençlerle alakalı bir nokta var.
  gençlerin dine sırt çevirmesini çok iyi anlıyorum. bunun için cilt cilt fıkıh okumalarına gerek yok, gerçekten saçma sapan ateist grupları (evet karikateist bunlardan biri) yüzünden de sırt çevirmiş olabilirler ama mevzu bu değil.
  bunu insan ilişkileri üzerinden örneklendirirsek anlaması çok kolay olur.
  çağ imaj çağı. siz, size hiçbir şey katmayan, tipsiz, pejmürde, cahil, özgüvensiz, hiçbir şeye katkısı olmayan ama kibri arşa çıkmış, çirkin ve faydaız insanlarla bir arada olmak, onlarla anılmak ister misiniz? bunu lise 2 talebesi gözüyle değerlendirin. buna isterseniz şekilcilik diyin, isterseniz acımasızlık ama hayat böyle. bir genç, elleriyle deveyi hamuduyla götüren sünepe bir arabistan'lı gibi gözükmek, öyle anılmak, onlarla bir olmak istemiyor olabilir. bence özellikle gençlerin dinden uzaklaşma eğiliminde bu "imaj" ın da çok büyük etkisi var.
  bir yanda şık, bilgili, donanımlı, tabulara takılmayan, sürekli saygı beklemeyen, bilime önem veren, insanlara katkı sunan bir ateist, deist her neyse; diğer yanda instagram hikayeleri altında "biz seni böyle bilmezdik bacım allah selamet, hidayet versin" diyen bedevi kılıklı pakistan'lı tipler.
  siz hangisiyle arkadaş olmak, anılmak isterdiniz?
  şık, nezih, bilgili, sakin, zengin, sağlıklı bir isveç'li mi? pasaklı, cahil, vücudu yağ bağlamış, tek vazife üremek olan bir ortadoğulu mu?
789 entry daha