şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
  • tıp literatüründe hemoroid, vücudun kontinans için gerekli organlarıdır. majör olarak üç adettir. kas lifleri vardır ve dışkılama refleksi başladığında bu lifler kasılarak hemoroidleri geri çeker, dışkı geçişine izin verir. hatta damar da ihtiva ettiği için penis - klitoris gibi erektil bir organ olduğu düşünülmektedir. normal zamanda ossuruğumuzu tutabiliyorsak veya ishal olduğumuzda sicim sicim salmıyorsak bu organların büyük katkısı vardır.
    o insana büyük acılar yaşatan hastalığın adı ise hemoroidal hastalıktır. 4 evresi vardır. hatta bunun da ilk iki evresi pek hastalık muamelesi görmez ve diyetle, yaşam şartlarının değiştirilmesiyle kontrol edilmeye çalışılır. son iki evre ise müdahale gerektirebilir. ama bu müdahalelerin ilk amacı hemoroidi almak değildir. çünkü o bir organımızdır, onu severiz. bunun yerine ordaki damarları terbiye etmek, efenime söyliyim bi hemoroide uslu durması için çeşitli maddeler enjekte etmek (fibrotikleştirmek) lazım gelir ki sonrasında altımıza kaçırmayalım. ha alınması gereken durumlar da olur mu, olur.
    peki bu hemoroid arkadaşımız neden bu kadar sevdiğimiz bir organken sorun çıkarır? çünkü biz onu zorlarız. mesela en büyük sebeplerden biri dışkılama isteğimiz gelmeden dışkılamaya çalışmaktır. daha önceden bahsettiğim gibi bu arkadaşların bekçi gibi gelene geçene yol verme mekanizmaları vardır. bunun olması için dışkının rektuma gelip 'abi naber?' demesi gerekir ki geçiş için hazırlıklar yapılsın. ama siz ıkınarak, kasarak hemoroidin üstüne adam yollarsanız, içerdeki basıncı arttırırsanız 'hop babacım nooluyo!' diye engellemeye çalışacaktır o adamı. neticesinde de dışarı pörtleyecektir.
    benim hocalarım ota boka hemoroid kesen doktorları hiç sevmez. söylediklerine göre türkiye'de yapılan hemoroid kesim ameliyatlarının yarısından çoğu gereksiz imiş.
318 entry daha