şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • televizyonda, radyoda koca koca, eşek kadar adamların şeker bayramı dediğini işitir gibi olduğum dini bayramımızdır.
    genelde 9 günlük tatilinden ötürü makbulmüş gibi algılanmaya çalışılsa da 30 günlük oruç ibadetinin dünyadaki mükafatıdır tanrı katından kullarına. bizzat yenilmesi, içilmesi, hediyeleşilmesi, ziyaretleşilmesi tavsiye edilmiştir. öyle ki oruç senenin her zamanı yapılabilecek bir ibadet olmasına nazaran bayram günü oruç tutmak haramdır.

    ramazan bayramı özellikle oruç ayının hemen arkasından şevval hilalinin görünmesiyle başlar. açlıktan bolluğa kavuşmak, refaha ermek gibi zengin çağrışımlara müsait olduğundan olacak divan şiirinin de en güzel örneklerinde kendine yer bulmuştur.

    ramazan bayramı oruçluya verilen bir mükafattır. ama bayramlaşma ve bayramlarda bunun ayrımı hissedilmez. oruçluya verilen bir bayram olmasına rağmen oruçlu kimse bayramını kutlamasını toplumun diğer kesimleriyle paylaşır. kimseyi dışlamaz. öyle kuşatıcı ve kapsayıcıdır ki kendisine oruç ayı içerisinde iftira atanları bile bu halkanın içine alır. çünkü oruçla birlikte taçlandırdığı dini, bir hoşgörü ve insanlık dinidir. kin dini, nefret dini değildir. müjdeleyicidir. kolaylaştırıcıdır. asla zorlayıcı ve zorlaştırıcı değildir.
193 entry daha