şükela:  tümü | bugün
270 entry daha
 • --- spoiler ---

  öncelikle karışıklığı gidermek için bir düzen getirelim konuya. memento tarzı bir karışıklık hakim çünkü. normal sırasıyla aynen şöyledir.. diane selwyn'in hollywood'a yıldız olmak amacıyla gelmesi ve yıldız olmak isteyen bir başka kişi camilla rhodes ile tanışması ile başlar. ikisi bir sitede kirada kalırlar. zaman ilerledikçe kariyerlerinde ilerlemeler başlar. bir filme diane ve camilla oyuncu adayı olarak gösterilir ve rolü camilla alır. bu diane'nın bu mesleğindeki ilk hayal kırıklığıdır. camilla ile bu konuda hiç bir zaman tartışmamış ve onu kıskandığını belli etmemiştir. diane, camilla'yı rolü aldığından dolayı suçlamamış, tüm nedenin rolü ona verenlerde görmüştür. diane bu düşünce ile ilk olarak kendisi ile camilla arasında oyunculuk farkı olmadığı hatta rolü alması gereken kişinin kendisi olduğunu kabullenir. bu tip düşüncelerle diane kendi iç dünyasında huzurlu olmakta ve böyle yaşamaya devam etmektedir. camilla'yı mesleki yaşamında kıskanma ve buna göre yaşamayı öğrenmiştir. ancak camilla'nın aşk ilişkileride başlamıştır. diane bu yaşananlar ile camilla'yı güçlü bir şekilde saplantı haline getirir. ona karşı duyguları daha da bastıralamaz bir hal alır. camilla yönetmen adam kesher ile birlikte olmaya başlar. diane yardımcı roldedir ve onların birliktelikleri her zaman gözünün önündedir. camilla yönetmenin evinde kalmaya başlar ve sonunda da kiradan ayrılıp yönetmenin evine taşınır. diane'nın rahatsızlığı bundan sonra ciddileşmeye başlar. evinde sürekli hayaller kurar. bu günlerde camilla onu mulholland yolundaki yönetmenin villasına partiye davet eder. diane'nın çıkmazı da işte tam burada başlar. filmde bazı ipuçları var. onları kaçırmazsanız filme hakim olmak mümkün.

  1-) en başta, kameranın yastığa zoom sahnesi. rüyaya giriş kısmı burada başlıyor. eğer bu nokta kavranırsa çözümü daha kolay oluyor.

  2-) mavi kutuya dikkat edin. mavi rüyada aidiyet duygusu, sükunet, bağlılık ve mutluluğu temsil eder. herşey bu kadar mükemmel gidemez zaten.

  3-) kırmızı abajur. ilk görüldüğü sahnede telefon çalıyor. ama cevap veren yok. peki rüyada kırmızı ne anlama gelir? yaşama arzusunu, cinsel tutkuları, şehveti ve öfkeyi temsil eder. büyük bir aşk yaşandığına da yorumlanabilir. işte karakter kendi evrenini yaratıyor. rita karakterinin bornozuda kırmızı renge çalar..

  4-) silencio club. farkındalık olayı burada başlıyor. titreme ve kendine gelme olayı. herşeyin yavaş yavaş bilinçaltından çıktığı an. ''bu bir kaset kaydıdır.'' repliği, rüyanın içinde gerçekten alınmış çeşitli imge ve simgelerin yansıtıldığını belirtiyor. zaten o anormallik oradan kaynaklanıyor. ispanyolca şarkı söyleyen kişinin aniden bayılma olayı da peşi sıra geliyor. lucid dream yaşadığınız zamanlarda istem dışı olarak bazı şeylerin gerçekleştiğini ya da uyanmak istemediğiniz anlar olduğunu hissedersiniz. bazı şeyler yok olur. kadının aniden bayılması rüyada ki hakimiyetsizlikten kaynaklanıyor. çünkü gerçekler rüyada bilinçaltını sürekli rahatsız eder.

  5-) adam kesher'ın kovboy sahnesi. evet, rüyada olunduğunu buradan anlayabiliriz. rüyada antiedisonculuk vardır. elektiriğe asla hakim olamazsınız. kendi kendine yanan ve sönen lamba buna işaret. rüyada olduğunuzu anlamak için lambaları açıp kapatmaya çalışın. hiçbir tepki alamazsınız.

  bunlara ilkte hakim olursan koy götüne rahvan gitsin canım benim. şimdi biraz karakterlerin üzerine oynayalım.

  dan: gördüğümüz ilk sahnede bir polise iki kez aynı rüyayı gördüğünü, cafenin arkasında bir canavar görüp çok korktuğunu nitelendiriyor. bunu da bildiğin olağan dışı şizofrenik bir görüntüde söylüyor. peki bu adam neden iki defa gördüğünü belirtiyor? birincisi diane'nin camilla olan gerçek hikayesi. katille o cafede buluşması. ikincisi de zaten içinde olduğu o rüya. bu adam gerçekte diane'nin katille anlaştığı sırada tezgahın orada gördüğü kişi. (ikinci yarısında görebilirsiniz.) pis sırıtmasıyla bilinçaltına giriyor. rüya konusunu da kendi rüyasında bu adama veriyor. dan arka tarafta canavarı bir anda görünce de bayılıp kalıyor.

  canavar: canavar da bildiğin medyum yani. üzerine iki teoride bulunabilirim. diane gerçek hayatta adam ve camilla'nın evlilik hikayesini duyunca bu medyuma gider. sonlarına doğru mavi kutunun içinde gözüken yüzükte buna işaret. birkaç şey yaptırır, engel olmak ister. ya da kısa yoldan diane'nin korkularını temsil ediyor diyebiliriz. bu bence zor. çünkü medyum filmin içinde coco ile gözüküyor. ''içerde biri daha var, o tehlikeli'' diyor.

  kiralık katil: diane, camilla'yı öldürmesi için bir kiralık katil tutuyor. işin tamamlandığı ise mavi bir anahtarın diane'e verilmesi ile belli olacaktır. rüyasında da katili işi eline yüzüne bulaştıran bir tip olarak gösterir. pişmanlık buna iter çünkü.

  adam kesher: rolünü zaten biliyoruz. rüyasında karakteri çok berbat bir halde gösterir. çünkü kendince en sevdiği kişiyi elinden alan hain olarak nitelendiriyor diane bu adamı.

  ruth: diane davette de söylüyor öldüğünü. onun ve eşinin mutluluğuna imrendiği için gerçek hayatında son halüsinasyon silsilesi bu ikiliden geliyor.

  camilla: diane gerçekten tam tersi bir şekilde işliyor rüyasına. rita ismini veriyor. savunmasız, yardıma muhtaç bir şekilde gösteriyor. rüya evresi boyunca melek gibi görünmesinin tek sebebi bu. betty ise ona yardım eden, ona aşık olan bir karakteri görev oluyor. gerçeğin tam zıttı bir şekilde.

  betty: diane'nin winkies'de gördüğü garson kızın ismi. zaten bilinçaltından çıkan çoğu şey rüyasına anlık olarak geliyor. bizim bilinçaltımızda da anlık olarak girer gerçekler. rüyasında adam ile bakışması ondan kaçınmak istemesi. zaten direk rita'nın yanına gidiyor. yardım amacıyla diyor ama kaptıracağından korktuğu için gidiyor aslında. rüyamızda ki tüm tozpembelerin baş temsilcisi.

  diane: aslında hem betty hem de bu karakteri canlandıran naomi'ye ayrı bir tebrik gerekiyor. zıt karakterler ancak bu kadar iyi olabilir. kovboy'un 'wake up' repliğiyle birlikte rüya bitiyor ve gerçeğe dönüyoruz. o zaman diane gerçekleri gün yüzüne çıkıyor. olayların verdiği pişmanlıklar, paranoya, suçluluk duygusu sonunda intihar ediyor.

  edit: okurken bir şey yazmadığımı farkettim. mulholland dr. 'mulholland drive' kısaltması değil aslında 'mulholland dream' kısaltmasıdır. en büyük kopya kısmı budur.

  --- spoiler ---

  kısacası filmde herşey mükemmel işlenmiş bana göre. üzerinden kitap bile yazılır inanın. böyle filmleri izlemekten hep büyük zevk duymuşumdur. hele ki böyle işlenir ve mükemmel anlatırsa benim için kusursuz oluyor. filmi dün izlemiştim ancak bu sabah parçaları tamamlamak için yeniden izledim. harika bir film. memeler güzel, oyunculuk güzel, dünya güzel, sen güzelsin.. güzeller. gerçekten mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim filmlerden biridir. saygılar.
355 entry daha
hesabın var mı? giriş yap