şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • (bkz: hacı bayram)
  (bkz: ptt müzesi)
  (bkz: anadolu medeniyetleri müzesi)
  (bkz: mta doğa tarihi müzesi)
  (bkz: anıtkabir)
  (bkz: roma hamamı)
  (bkz: agustus tapınağı)
  (bkz: julian sütunu)
  (bkz: rahmi koç müzesi)
  (bkz: ankara kalesi)
  (bkz: hamam önü)
  (bkz: resim heykel müzesi)
  (bkz: etnoğrafya müzesi)
  (bkz: altınköy)
  (bkz: beypazarı yaşayan müze)
  (bkz: ulucanlar cezaevi müzesi)

  doğal güzellikler:
  (bkz: soğuksu milli parkı)
  fazla söze gerek yok...

  (bkz: sorgun göleti)
  kamp için ideal. ulaşımı birazcık zor, minik kemirgenlere dikkat.

  (bkz: eymir gölü)
  ankara'nın içinde, dünyanın en güzel bisiklet parkurlarından biri. bisikletinizi getirmenize gerek yok, kiralıyabilirsiniz.

  (bkz: karagöl)
  ulaşım zor, göl küçük, doğa ve manzara harika, abant'ın demosu, trekking için ideal.

  (bkz: nallıhan kuş cenneti) ve kıztepe.

  favorilerim: anıtkabir, ptt müzesi (modern müzecilik için örnek mekan, pul merakı olanları bir günde bitiremez bu arada), anadolu medeniyetleri müzesi, rahmi koç müzesi (oyuncaklara ve tüm kolleksiyonlara bayılacaksınız), mta doğa tarihi müzesi (çok ferah, modern mekan, temalar türkiye ortalamasının çok üzerinde, ayrıca ateist arkadaşlar kendilerini çok iyi hissedecektir), bunlar meraklısına göre içerik olarak en dolu mekanlar, altınköy'ü ise kültürel ve tematik olarak çok başarılı buluyorum, benzersiz bir çalışma. manevi ve tasavvufi yönden ise hacıbayram camii ve türbesi ayrı bir önem arzediyor şüphesiz.

  ankara denilen yer antik dönemden itibaren kale içinden başlar, orta çağda ve yeni çağda ise kale içi ve civarı bildiğim kadarıyla eski zamanların aristokrat sınıfının yaşadığı yerlerken, eski hanlar (bugün koç müzesinin içinde bulunduğu çengel han gibi), atpazarı, koyun pazarı, samanpazarı gibi yerler ticaret hayatının döndüdüğü (ahiliğin merkezidir ayrıca) çiftçilik hayvancılıkla uğraşan yöre insanının uğrak yeri olan mekanlarıdır. yani ankara denilince aslında akla gelen ana mekanlar buralardır. buraları görmeden ben ankara'yı gezdim demeyin.

  eğlence, tiyatro, opera, konser, gösteri, vs.. pek malumatım yok, gece hayatını ve sabaha kadar demlenmeyi sevenler içinse pek ideal bir şehir değildir, şahsi kanaatim zıkımın kökünü içsinlerdir zaten. arkadaşlar tunalı falan demişler de memur adamın neyine gözüyle bakılır bunlara. talep meselesi birazda ama gece gece macera arıyorsanız ulus çankırı caddesi'ni tavsiye(!) ederiz.

  kozmopolit şehir olanaklarından, aktiviteleriden abartıldığı kadar geri kalmaz ankara, arayan bulur.
  boğaz sefası yapamasanız da göl kenarı kafeleri dostlarla vakit geçirmek, sohbet etmek için ideal ve fiyatları uygundur. mogan, göksu, gençlik parkı vs...

  edit: ek olarak ankara da ne var ki görülecek falan diyenlere aldanmayın, istanbul'la kıyaslanamaz olsa da tarihi ve kürtürel doku olarak görülmeye değer bir kenttir. ankara'da turist görmedim, ne işi var... diyenler anadolu medeniyetleri müzesine bir uğrasınlar türkçe konuşan kaç kişi bulacaklar, antik dönem topkapı sarayı'dır anadolu medeniyetleri müzesi. sergilenen eserlerin başka hiç bir yerde benzerini dahi göremezsiniz.
  kısacası ankara bir turist için en azından dolu dolu bir hafta ayırmaya değecek bir şehir.
22 entry daha