şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • 1940-1977 yılları arasında yaşamış militan. baader meinhof'un arkasındaki asıl kadındır birçoklarına göre gudrun. alman evangelist kilisesi'nin başı helmut ensslin'in kızıydı. germanistik, ingiliz dili ve pedagoji derken küçük bir yayınevi kurmuştu gudrun. giderek ailesinden uzaklaştı ve eylemlerin içinde yerini aldı.
  2 haziran 1967'de şah şah şarlatan diye bağıran binlerden sadece biriydi. piyangonun benno ohnesorg'a vurması üzerine sozialistischer deutscher studentenbund'un bürosuna gidip şiddete şiddetle cevap verilmesi gerektiğini haykırmıştı. şüphesiz bir kırılma noktasıydı bu tarih almanya'da. olaylar hızla gelişecekti.
  andreas baader ile tanışıklığı kısa sürede bir aşka dönüştü. ikili frankfurt'ta iki mağazayı bombalayarak seslerini duyurmuşlardı almanya'da. baader'in hapisten kaçırılması ile de bir manada baader meinhof kurulmuş olacaktı. bu eylemin arkasında da iki isim vardır. örgütün iki önemli kadını, ensslin ve ulrike meinhof.
  ortadoğuda eğitildikten sonra örgütün beyin takımı almanya'ya geri dönmüş ve yeraltına inmişlerdi. 1972 yazında hamburg'ta yakalanan ensslin, diğer arkadaşları ile birlikte almanya tarihinin en uzun süren davasında yargılanmıştı.
  meinhof'un 1976 yılındaki intiharından sonra, geriye üç beyin kalmıştı. bunlar baader, ennslin ve jan carl raspe idi. ensslin, 1977 yılının ilkbaharında ömür boyu hapse mahkum edildiydi.
  son derece kanlı geçen deutscher herbst'ten sonra alman tarihinin en uzun günlerinden biri olan 18 ekim 1977'de beyin takımının tamamı ölmüştü; çoğunluğa göre öldürüldü, azınlığa göre intihar etti. ensslin derseniz, 720 numaralı hücresinde boynuna geçirilmiş hoparlör kablosu ile ölü bulunmuştu, yazmadan bitirmeyelim...
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap