şükela:  tümü | bugün
220 entry daha
 • rahat olun. insanlık viktor orban, vladimir putin, tayyip erdoğan, donald trump gibi isimlerin ellerinde güvende. ortak noktaları soros düşmanı olmaları.

  soros kim? soros, sarı yeleklilere özenen bedelini ağır öder ve benzeri söylemlerle barışık yaşayarak vatansever olanların kum torbası. dünyada her etnik ve dini kökenden, her ekonomik sınıftan, her eğitim düzeyinden insan "sorosçu" ifadesini kullanabilir.

  fransa'da protesto oluyor. joe buyuruyor ki:

  "canım bak fed'i idare edenlerle macron'un çıkarları çatıştı. toprağı eşelersen, altından bilmem kim çıkacak."

  işte bunlara pek gelemiyorum. her şeyi sadece "zengin bir yahudinin oyunu" olarak yorumlamak, insanların iradelerini hiçe saymayı da beraberinde getirmiyor mu? fransa protestoları sonrası, macron'un akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal etmiş olmasında alınması gereken çok önemli bir ders yok mu?

  - black lives matter uyduruk bir akımdır (ne de olsa soros destekledi),
  - gezi protestoları türk ekonomisini batırmıştır (ne de olsa soros destekledi),

  ders kitaplarının şu hâlde olduğu bir ortamda, bu lafları etmeyi büyük resmi görmek zannetmek, bir tür solipsizm faciası. bu cümleleri kuran insanlar devletin halk için değil de halkın devlet için var olması gerektiğini kabul etmiş olan insanlar. haliyle ekonomiyi batıran tayyip ve damadı olduğunda rahatlıkla susabiliyorlar. silahlı kuvvetler eli ile terörizm, eğitim kurumlarındaki yozlaşma ile kitlesel bir psikolojik manipülasyon devlet tarafından açıkça gerçekleştirildiğinde tek kelime etmiyorlar. o müthiş komplo teorisyenlikleri ve gayrimeşrulaştırma mekanizmaları nedense hep belirli durumlarda deaktive oluyor.

  buna abd'den bir örnek vereyim:

  - - -
  sene 2016:
  abd'de soros düşmanlığının sebebi, soros'un clinton'a yağdırdığı 25 milyon dolar.
  - - -
  sene 2018:
  sheldon adelson'ın republicanlara katkısı 100 milyon dolardan fazla.
  - - -

  siz hiç sheldon adelson üzerinden çılgın teoriler kasmakla uğraşan bir anti-semitist gördünüz mü? ben görmedim. adelson yahudi iş adamı değil mi? milliyetçi tutarsızlığı dünyanın her köşesinde eğlenceli bir şey. düşünsenize, anti-semitist olacaksınız ve yahudiler parayı sizin adamlarınıza verdiklerinde bu asla dillendirilmeyecek. "bir yahudinin anti-semitistlerle ne işi olabilir?" sorusu aslında üzerinden komplo teorileri üretmeye bin kat daha açık bir soru iken, sikkenin diğer yüzü hep yurtseverlik denen bir paravanla örtülecek.

  - - -
  sene 2003:
  türkiye'de başörtüsü hâlâ problem. tayyip diyor ki "ben türkiye'nin açık toplumuyum." destekleyen kim? soros, ama soros'tan yardım dilenen tayyip'in ta kendisi.
  - - -
  sene 2018:
  görülüyor ki tayyip o kadar da açık toplum taraftarı değilmiş. türkiye'nin dincisi, milliyetçisi, atatürkçüsü suçu kime atıyor? soros'a atıyor. soros türkiye'de faaliyetlerini durduruyor.
  - - -

  bir de soros üzerinden karl popper'a saldıranlar var, onlar bambaşka bir ekol. hatırlatalım, open society foundation'ı soros kurdu, ama the open society and its enemies'i popper yazdı. çok merak ediyorsanız kitabı açar okursunuz, beğenmediğiniz bir şey varsa "şunu şu sebepten ötürü beğenmedim." diye de belirtirsiniz. fakat her önüne gelenin de popper gibi bir düşünüre neden saldırdığını bile bilmeden saldırması sinir bozucu.

  * * * ps: özelden "ders kitabında yanlış olan bir şey yok." yazanlara toplu cevabım: dikkat ederseniz ben yanlış olan bir şey olduğunu iddia etmedim. bir şeye yanlış demek ayrıdır, taraflı demek ayrıdır. "gezi ekonomiyi olumsuz etkilemedi." diyebilmem için wonderland'de yaşıyor olmam lazım. şikayetçi olduğum problem, ekonominin içine yıllarca edenlerin ders kitaplarında aynı objektif(!) bakış açısı ile işlenmemesi.
70 entry daha