şükela:  tümü | bugün
 • bilgiye ili$kin, bilgi kuramıyla, bilgi felsefesi ile ilgili olan.

  (bkz: epistemoloji)
 • abdullah öcalan'ın avukatı fırat aydınkaya'nın hakkında 22 yıl hapis cezası istenmesine neden olmuş terimdir.

  öcalan'ın "aihm savunmamda epistemolojik yenilikler var" sözleri örgütü yönlendirici talimat sayılmış. avukatın öcalan'la görüşmesi sırasında hegel, marx ve hannah arendt gibi isimler geçmiş, savcı da durmamış.
 • pragmatik ile birlikte sık sık kullanmak entelliğin bir altı, sıradanlığın bir üstüdür. tabii bu felsefe ile bağıntılı konuşurken geçerli değil. bir futbol tartışmasında "pragmatik futbolcu" dedikten sonra, bir etrafı gözleyin: "felsefe biliyor"a kadar gidiyor iş. güzel.
 • (bkz: ahmet davutoğlu)nun bugün akp kongresinde konuşmasında yer vermiş olduğu kelime. en çok arananlar listesinde başı çekiyormuş bugün.
 • ahmet davutoğlu'nun yeni öğrendiği terim sanırım. ne güzel. daha iyi anlamak için de defalarca cümle içinde kullanmış.
  (bkz: ben bugün epistemoloji gördüm)
 • ahmet davutoğlu'nun ilber ortaylı'ya hoş görünme çabasının piyonudur.
 • akp yalakalarının "bugün bir parti kongresinde ilk defa 'epistemoloji' kelimesi kullanıldı" diye sevindikleri sözcük. salak mısınız arkadaşım? kelime 1000 yıllık, siz ilk defa duyuyorsunuz.
 • öncelikle #85174101
  tanım: bilginin kendisi ile tarihçesi ile ilgili olan bir (bkz: kavram yanılgısı) sebebidir.
  biraz daha açıklayalım. diyelim ki bir konu anlatıyorsunuz ama konunun kendisi yanılgıya götürebilecek bir konu. ya da konunun tarihçesine bakıyorsun o zamandan beri gelen konu hakkında anlaşmazlıklar var. aklınıza geleni duyar gibiyim evet *örneğin irrasyonel sayıları anlatırken lisans düzeyinde bile bir çok kavram yanılgısına sahip öğrenci bulabilirsiniz. sadece uygun soruları sormalısınız. örneğin kök2 ya da pi sayısı nedir ? nasıl bulunur ? sayı doğrusunda yerleri var mıdır ? tam olarak kaç olduğu bilinebilir mi ? gibi
  bir başka örnek ise (bkz: sonsuzluk) kavramı sonsuz denince ne aklınıza geliyor diye sorulsa en çok verilen yanıtlar 'sürekli artan bir şey' , 'hiç durmayan hep artan' gibi cevaplar veriliyor. işte kavram yanılgısı tam olarak burada kavramın kendisinden gelen bir yanılgı. öğrenci burada yalnızca pozitif yönde sonsuz kavramını düşünüyor. negatif yönde sonsuz kavramını tanımlayamıyor.

hesabın var mı? giriş yap