1. söz konusu çakmaları ankara'da çokça bulunur..
  2. erasmus koprusu'nun kendisi de calatrava'nin puente del alamillo'sunun cakmasidir.
    mimarlari ben van berkel ve freek loos'tur. projeye 1989`da baslanilmistir. insaati ise 1994'te baslamis 1996'da bitmistir. 802 metre uzunlugunda 139 metre yuksekligindedir.
  3. üzerinden geçerken insanı büyüleyen bir manzara sunan, bu yüzden kaza sıklığı nedir merak ettiğim köprü. ankaradaki çakmalarına gelince, görebildiğim kadarıyla hiçbiri köprü değil, hepsi üstgeçittir. estetik oldukları da söylenemez.
  4. üzerindeki yamuk trafik ışıklarının kendisiyle simetrik olduğu köprü.
  5. yağmurlu, karanlık ve soğuk bir rotterdam gününde, karşı taraftaki renzo piano binasının fotoğrafını çekmek derdiyle yürüyerek geçmek durumunda kaldığım, dönüşte de ergen bi zencinin peşime takıldığı, anaaaam bu tip beni soyup sonrada suya atarsa die paronaya yapıp üçbuçuk atmama sebep olan kuğuya benzetilen zarif beyaz köprüü. ne yalan söyliyim calatrava nın sanıyodum, yanıldım, değilmiş.. dutch mimar ben van berkel inmiş.
  6. hollanda nin rotterdam kentinde bulunan ve iki yakayi birbirine baglayan 139 metre uzunlugundaki görülmeye deger ışıklandırması harika olan köprü olmaktadır kendisi.

erasmus köprüsü hakkında bilgi verin