• taksimde bir sahafta karşılaştığı genç birisi erol bey'e soruyor.

hocam bana 80 dönemini sağcıların gözünden anlatan bir kitap önerir misiniz?

cevap muhteşem.

"sağcılarda kitap yazacak kafa ne arar?"*

üslubuyla, tavırlarıyla muhteşem bir insanmış kendisi.
    allah rahmet eylesin. keşke kendisiyle tanışabilseymişim.
  • aralık 2008'deki bir teke tek'e murat bardakçı'yla beraber katılmış ve uzmanlık alanı olan ittihat ve terakki'den bahsetmeye çalışmıştır. "çalışmıştır" diyorum, zira sayın bardakçı ve sayın altaylı ağız birliği etmişçesine bu üstadı konuşturmamışlar ve neredeyse her sözünü, her girişimini abuk subuk laflarla engellemiş, kesmişlerdir..
  • ince ince dokuduğu, tek kelime hata olmaması için defalarca yayınlamaktan vazgeçtiği ittihadı terakki'nin son dönemlerini anlatan 3 ciltlik eseri, ölümünden 7 sene sonra yayınlanabilmiştir.

rahmetli üstad, ittihad-i terakki'nin yargılanmasını 3 ana başlıkta;
    meclis-i mebusan soruşturmaları,
    divan-ı harb-i örfi yargılamaları,
    istiklal mahkemeleri,
    başlıkları altında toplamıştır.

tarih önünde yargılanmadı dediği ittihad-ı terakki'nin, devlet önünde yargılanmasını yazmak ve cemiyetin karanlıkta kalan yerlerini açığa kavuşturmak, yıllarca kaynak olarak kullanılacak kitabı yazmak, ancak son ittihadçı'ya yakışırdı.

toprağı bol, mekanı cennet olsun.
  • önceki gün 77 yaşında vefat etmiştir. alanında çok önemli bir isimdi, boşluğu doldurulamayacak. allah rahmet eylesin.

http://www.ulusalkanal.com.tr/…i-yitirdi-h6133.html
  • geceleri uyumadan önce tarihin arka odası programının arşiv videolarını izliyorum. son zamanlarda bu beyefendinin ne kadar degerli birisi oldugunu kesfettim. ittihad ve terakkiyi neredeyse turkiyede en iyi anlayan ve anlatan kisi diyebilirim.
    entry'imi de onun 1 programda 30-40 defa soyledigi(izleyenler bilir.)sozu olan "gayet tabii" ile bitirmek istiyorum. sayesinde gunluk hayatimda insanları gayet tabii'lemeye bile basladim. o genelde murat bardakci'ya yapardi.
  • itc atakları geçirdiğimde soluğu rahmetli erol şadi hocamın katıldığı eski programlarda alıyorum. o arka planda konuşurken ben de bilgisayarda işlerimi hallediyorum miss gibi aktivite
  • binlerce sayfa yazıp bunları ufacık bir kusur yüzünden yayınlamayan, 'son ittihatçı' olarak tanınan değerli bilim adamı.

'ittihat ve terakki bir ruhtur zaten, o ruh ölmez. zulme karşı mukavemettir.'
  • yahu böyle hoş sohbetli sevecen bir adama bile laf atan hasta ruhlu manyaklar var burada ya. erol beyle aynı fikirleri taşımıyor olabilirsin de ne gerek var adama hakaret etmeye. berbat bir zihniyetmiş. günümüz politikacılarının ittihatçıların yarısı kadar bile ahlak sahibi olmaları bile yeter ülkenin kalkınması için. tarık zafer tunayanın dediği gibi en yüce fedakarlıklar ile en hayal kırıcı aşırılıkları yan yana yürüten ihtilalci kuşaktır ittihatçı devir. hataları elbet ki olmuştur tıpkı hakanın da hataları olduğu gibi. fakat onların vatana duydukları sevgiden şüphe etmek ancak akıl noksanlığının belirtisidir.
  • konuk olduğu o son ''tarihin arka odası'' programının bitiminde yaprak sayar tarafından ''hatırla'' adlı parça icra edilirken -yani o parçayı dinledikten 8 ay sonra- vefat edeceğini bilircesine bakışlarını, hüzünlü gözlerini unutamıyorum. şarkının ortalarında;

''zaman sanki bir rüzgar ve bir su gibi aksın'' dizeleri okunurken öksürmesi ne
    manidardır. ah erol abim ah! son ittihatçı! seni asla unutmayacağım. keşke ölmeden önce tanışabilme şansım olsaydı. cumhuriyetin bir öğretmen adayı olarak her zaman seni referans edineceğim.

son ittihatçı erol şadi erdinç'e ithafen;

sen gözlerimde bir renk,
    kulaklarımda bir ses
    ve içimde bir nefes
    olarak kalacaksın…

yazılacak, çizilecek çok şey vardır hakkında hocam ve yazarsam çok duygulanırım, biliyorum. lafı uzatmayı da sevmem. mekanın cennet olsun be hocam. kardaşlarının yanında mutlusundur umarım. bizden de selam söyle kardaşlara, ağabeylere.
  • "sağcılarda kitap yazacak kafa ne arar." diyecek kadar özgüvenli bir abimizdir.
hesabın var mı? giriş yap