şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin en iyi iş projesi seçilen "speed networking" projesinin yaratıcısı, networking akademi'nin de kurucusu.

  (bkz: speed networking)
  (bkz: business networking)
  (bkz: networking akademi)
 • kurduğu business networking projesi olan networking akademi'nin yapım aşamasında olan web sitesinde kendisini kısaca şöyle tanımlamıştır.

  general motors ve pricewaterhousecoopers' da uzun yıllar üst-yönetim danışmanlığı yapan ertuğrul, italyan natuzzi ve sihir mobilya firmalarında partner olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

  2008 senesinde jci türkiye 'kitle önünde konuşma' yarışmasını kazanan ertuğrul, ekim 2009’da kurucusu olduğu b networking projesi türkiye’nin 'en iyi iş geliştirme programı’ seçilmiş ve 120 ülkenin katıldığı uluslararası işadamları platformunda aynı dalda aday olarak gösterilmiştir.

  ertuğrul, bugüne kadar binlerce profesyonele türkiye'de bir 'ilk' olan speed networking yaptırmış ve uygulamalı networking eğitimleri vermiştir. isgid (istanbul genç girişimciler derneği) kurucu yönetim kurulu üyesi, gyiad (genç yönetici ve işadamları derneği) üyesi ve jci (junior chamber international) istanbul başkan yardımcısı olan ertuğrul, ayrıca jci türkiye eğitim enstitüsü’nde profesyoneller, genç girişimciler ve üniversite öğrencilerine eğitmenlik yapmaktadır.

  ingilizce ve fransızca’yı akıcı konuşan ertuğrul, business networking araştırma ve yorumlarını ocak 2010 itibariyle sabah ik işte insan ( http://www.isteinsan.com.tr/yazarlar) köşe yazarı olarak paylaşmaktadır.

  ertuğrul, networking akademi®’nin kurucusudur.
 • networking eğitimlerinin içinde en çok hoşuma gideni asansör konuşması olmuş genç işadamı.

  15. katta lobiye inmek üzere asansöre bindiniz. 11. katta kapılar açıldı ve potansiyel en büyük müşteriniz ya da uzun zamandır üzerinde çalıştığınız projenizle ilgili tanışmak istediğiniz o kişi asansöre bindi. ne derdiniz?

  ne derdiniz ki 30 ya da 45 saniyelik bu kısa yolculuktaki cümleleriniz bir iletişim kıvılcımına dönüşsün ve meşhur “l” aydınlandığında, sohbetiniz lobide devam etsin…

  işte bu metafor, son zamanlarda gittikçe sık duymaya başladığımız “asansör konuşması” teriminin önemini vurguluyor. yoğun tempo ve birçok sorumluluğu üstlendiğimiz yaşam tarzlarımızda, zaman artık önemli bir başarı ya da başarısızlık göstergesi. insanların katıldıkları konferanslarda genellikle ilk yaptıkları bilinçli veya fark etmeden tanıdıkları bir sima aramak oluyor. maalesef bu tesadüfi karşılaşmalar 40-45 dakika sürerken, bu aktivitelerde sohbet tetiğimiz kişiler hep aynı kişilerden oluşan gruplar oluyor.

  yeni tanışmalarda ise evrensel soru “neyle uğraşıyorsunuz”dur… ancak, bu soruya çoğu zaman hazırlıklı değilizdir. aklımıza ilk gelen cevabı veririz. geçmişte neyle uğraştığımız, sektörün son durumu, şık terimler, firmamız hakkında genel bilgiler gibi yanıtlar gelir ilk akla. yapılan araştırmalara göre insan beyninin her yeni bilgiyi aldığı an “ilgileniyorum” ya da “ilgilenmiyorum” mesajını verdiği andır ve bir insanın herhangi bir konuya kesintisiz odaklanabildiği süre 20-25 saniyeyi geçmez. bu ne demek? karşımızdaki kişinin paylaştığımız konuyla ilgili ortak bir bağ bulamadığı ya da hissetmediği an, ilgisinin dağılacağı ve farklı bir noktaya yönelebileceği anlamına gelir.

  aslında kimse ne iş yaptığınızla ilgilenmez. asıl ilgilendikleri, yaptığınız işin o kişiye nasıl fayda sağlayabileceğidir. dolayısıyla size “neyle uğraşıyorsunuz” sorusu yöneltildiğinde, 20-25 saniye süreniz olduğunu ve aslında size bu soruyla “bana ve yakın çevreme fayda sağlayabilecek neyle uğraşıyorsunuz” mesajı verilmek istendiğini düşünmelisiniz. böyle düşünüp, o duruma özel cevapladığınızda şaşırtıcı sonuçlar ve yeni ‘networking’ fırsatları elde ettiğinizi göreceksiniz.

  asansör cümleniz ya da diğer bir adıyla kişisel reklamınız kısa, anlaşılır, dikkat çekici ve en önemlisi karşınızdakine soru sorma ihtiyacını hissettirecek, size ve duruma özel cümleler olmalıdır. bu dinamik bir kişisel iletişim sürecidir. önemli bir başarınıza, sizi ya da mevcut konumunuzu farklı kılan özel bir duruma ve diğer çarpıcı bilgilere dokunan iki üç cümlelik asansör cümleniz milyonlarca domino taşının devrilmesini sağlayan ilk iki taşın teması değerindedir.

  “kelimelerin anlamı, isimlerin ise gücü vardır.” sahibi bilinmeyen bu söylemdeki kelimler “asansör konuşması” eğitimi ve yarışmasıyla farklı bir anlam kazandı.

  dünyada “speed networking” olarak da bilinen bu model, en kısa haliyle “sonuç odaklı ilişki ağlarını hızlı ancak etkin geliştirme ve karşılıklı fayda sunma sanatı” şeklinde özetlenebilecek ve türkiye için yeni sayılabilecek bu kavram, dünyada hızla yaygınlaşan yeni bir iş modeli. speed networking için giriş cümleniz “asansör cümlesi”nizle başlar. iki-üç dakikalık tanışma seansları her aktivitede 50’nin üzerinde kişiyle daha iyi ilişkilerin geliştirilmesi için ilk adımı atmanızı sağlar. “buzların erimesi” için ilk izlenim önemlidir. kendinizi tanıtma biçiminiz dikkat ve merak uyandırmalı ve karşınızdaki kişinin size soru sorma isteğini tetiklerken yakınlık ve empati kurmasını sağlamalıdır. ve bu yaklaşık 30-60 saniye içerisinde gerçekleşmelidir!

  dikkat ettikçe göreceksiniz ki asansör cümlesi yaşamımızın her noktasında… konferanslar, seminerler, iş görüşmeleri, sosyal ilişkiler ve sizin için değerli konuları kelimelere, kelimeleri anlamlara ve size özel anlamları güçlü ilişkilere dönüştürmek istediğiniz her yerde…
 • (bkz: sezercik)
 • girişimciliğin altın kuralları isimli kitabın derlenmesine katkıda bulunmuş kişi. 22 profesyoneli bir araya getirmek, hadi getirdin diyelim, onlara bir şeyler yazdırmak... kendi kitabını da merakla bekliyoruz.
 • networking - tanışma, tanıştırma ve tanınma sanatı adlı kitabın yazarı...
  bi alıp okuyalım güzelse yazarız yine bişeyler...
 • 27 ocak'ta kendi web sitesinden yazdığı "sessiz ve sakinler de iş dünyasında kazanabilir mi?" makalesiyle içime umut ışığı dolduran insandır.

  ilgili yazı ve karıştırmak için: http://www.networkingakademi.com/…ilir-mi/makale/61
 • bir ekşisözlüksever, içimizden biri. buraları da dikkatli dikkatli okuyormuş.*
 • sunumlarını artık direk olarak ekşi sözlük entryleriyle süslemektedir.

  (bkz: #6510869)
 • beni hiç tanımadığı halde mesajıma birkaç saat içerisinde dönüp telefonla görüşme için randevu veren nazik insan.