cyrano bohemia

  • 374
  • 3
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

akademisyenlik

kelimenin daha doğrusu bu fenomenin hakkını verecek olursak memlekette yalan olandır. akademisyenliğin çıkış noktası soru sormaktır. ilkokul birden itibaren çocuğa yalnızca bilgiyi ezberlemeyi dayatıp, soru soranı ayıplayıp ondan onsekizinde 180 derece dönmesini de bekleyemezsiniz. ama problem biraz daha derin. onsekizine hatta yirmibeşine kadar sorgulamayan birey ama hakkıyla ama hasbelkader araştırma görevlisi olup yeni bir ortamla temasa geçer. kariyer yapmak arzusuna olan ya da gerçekten işin hakkını verecek olan insanlar da kongre, seminer, araştırma vesair sebeplerle farklı ülkelerdeki insanlarla muhatap olmaya onların işlerini görmeye ve tatbik etmeye başlar. emin olun araştırma görevlisi iken korkunç bir hevesle en üst düzeyde bu işleri yapmaya eğimli olanlar hiç az değil. ama yol onlar için kısa. çünkü akademisyenlik size bir enstitünün ya da üniversitenin verdiği hayat garantili bir paye değil bir ruh olması gerekirken mesleğin içeriğinden bağımsız olarak bu ülkede başlı başına bir geçim yoludur. bundan yıllar önce hasbelkader köşeleri tutmuş olanlar arkalarından gelenlerin yolunu açıp onları takip etmek yerine tamamen biat kültürünü tercih ederler. artık araştırma yapmak, sorgulamak değil çanta taşımak, yalakalık yapmak mecburiyeti vardır. objektif kriterler her zaman gözardı edilerek kariyerler şekillenir.

gün gelir, yeni üniversiteler yeni fakülteler açılır. dışarıda kalanların bir kısmı bir ateşle bir kez daha yola düşmek ister. ama yeni köşelerin sahipleri zaten çoktan işaret edilmiştir. bu mesele önemli. çünkü bilimin çok az desteklendiği bir ülkede tek başınıza hareket etmeniz, finansman yaratmanız mümkün değildir. kişisel çabalarınız size ancak acı olarak döner. bu nedenle içinde akademisyen ruhu olan bir insan türkiyede mutlaka bir üniversiteye bağlı olmalıdır. bir kadroya atanmak için bilimsel başarılarınız, yetenekleriniz de maalesef birşey ifade etmez. torpil, tanıdık, dayı bazen de sadece doğru zamanda doğru yerde olmak. ancak bu şekilde mümkün olur.

çevremde oldukça yetenekli ve hevesli insanlar var. her geçen gün umutları azalan. onlara tek tavsiyem oluyor. gidin kardeşim. gidin buradan. derdiniz birşeyler üretmekse vizyonunuzu açın. gözünü para bürümüş, yatırım için aç kurtlar gibi öğrenci gelsin diye bekleyen vakıf üniversitelerinde ya da üç kuruş maaşla angaryadan kafasını kaldırmayan yorgun ve hantal devlet üniversitelerinde ancak siz de onlar gibi olabilirsiniz.

ya da ...

bir şekilde bir fırsat bulduysanız başınızı eğmeden, doğru bildiğinizin arkasında durarak ama mutlaka ve mutlaka bilgiyle donanarak birşeyleri ufak ufak değiştirmek için uğraşın. uğraşalım. ben karamsar değilim. ama uyanmak lazım bu gaflet uykusundan. aman doktoramı vermezler, aman laf olur diye her amire memur olanların zaten ne bilime faydası olur ne kendine.

devamını okuyayım »
25.05.2011 10:10