• bilkent'te tarih hocası. cümlelerine "dün verdiğim konferansta da değindim bu konuya" diye başlar.
  • sınavda bandırma vapurunun uzunluğunun ve genişliğinin ne kadar olduğunu soran tarih hocası.
  • genel kulturuyle oldugu kadar tarih bilgisiyle de asmis, arada yaran espriler yapan, her sene section'larina ogrenci yigilmasi olan tarihci. sinavlari coktan secmelidir* ve diger bolumlerden/section'lardan tanidiklariniz varsa ve sizden once sinava giriyorlarsa bu sinav sorularina ulasabilirsiniz. sinavlarda a b c d yapmasina ragmen pek cok soru ortaktir ve bir gruba ait sorulari ogrenseniz bile oldukca isinize yarayacagi kesindir*...

(bkz: bir kopya araci olarak eksi sozluk)
  • geçtiğimiz dönem dersini aldığım büyük insan. okula geç kaldığında bahanesi şöyle olur genelde;

"araba ile gelirken sky türk'ten aradılar, ermeni sorunu ile ilgili görüşümü sordular, bende arabayı sağa çektim görüşümü belirttim, bu arada dün trt2'de yaptığım konuşmayı izleyen oldumu aranızda?"

tarih derslerinin vazgeçilmezlerindendir. gidilip dersi alınası insandır.
  • 2 yıl önce tarih dersinde bir öğrenciden izmir suikasti'ni tevazü (o da neyse) ile anlatıp işin hikaye kısmından çok dava kısmını aktarmasını isteyen hoca. (bkz: bilkent üniversitesi)
  • tarih derslerini keyifli kılan ve ders anlatırken akıcı bir üslup kullanan hoca.

ders dinliyormuş gibi değil de, tarihin arka odası izliyormuş gibi yani.
  • geçtiğimiz aralık ayında tamamlanmamış islam yazıları adlı bir kitap yayınlamış 35 yaşlarında bir odtü sosyoloji master öğrencisi vardır bu isimde ayrıca. yeni bir fıkıh usülü getirme gibi iddialı bir girişimi iddiasız ve mütevazi bir üslupla ele almış kitabında. islam ın politik görüşü falzasıyla soldur diye de bağırıyor. kadın erke eşitliği ve siyaset kuramı gibi mevzularda emsallerine göre gayet progresif yaklaşımları var denilebilir.
  • kendisi `çağ üniversitesinde dersler veren (ve vakt-i zamanında aynı üniversitede uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığı da yapmış olan) bir hoca. en dikkat çekici özelliği; gelmiş geçmiş en narsist hocalardan biri olmasıdır. megalomani üzerine ansiklopedi seti çıkaracak kadar, bu alandaki psikolojik bir mizacın doğal ilmini yapmış bir şahsiyettir. dersin yarısı, kendisine ordan burdan atıflarda bulunduğu reklamları ile geçer.

çeşitli otoriter uygulamalarla, sürekli öğrencileri megalomanisine biat ettirici stratejiler geliştirir. özellikle tarih dersinde anlattıkları genellikle şahsına münhasır bir tarihtir. tüm bilimsel verilerinize rağmen asla itiraz edemezseniz, çünkü derste öğrencilerin sadece koyun gibi dinlemesi makbuldür. derste çıt çıkmayacaktır ama tek bir kişinin bile derse katılımı olmadan, acayip bir monolog halinde kendisinin tek kişilik gösteriyle dersin tamamlanması beklenir. böyle bir meydanı herhangi bir devlet üniversitesinde veya kolej ortamını aşmış vakıf üniversitelerinde bulamayacağından, yıllardır çağ üniversitesinde egemenliğini sürdürmektedir.

dersini alma talihsizliğine sahip öğrenciler için en büyük handikabı, yalan yanlış bilgileri mutlak gerçekler olarak sunup* öğrencileri tüm hayatları boyunca ciddi yanılgılara sebep olacağı ütopik bir dünyaya hapsedebilme potansiyelidir. öyle ki; indo-european dil ailesine ait farsi dillerden biri olan prefix dil grubundaki zazacayı dahi, suffix dil grubunda gösterip, "aslında türk dil ailesinin bir parçasıdır" diyecek kadar kendini ve tüm bilim dünyasını aşacak iddialar ortaya atabilmektedir. ayrıca dersinden geçebilmek için kendisinin bol bol müfredatla alakasız makalelerini ve güneş dil teorisini hatim etmeniz beklenir. zira sınavda tamamen bunlarla ilgili sorular sorar. hani katıldığı programların dahi çetelesini tutmanız gerekebilir.
  • duyduğuma göre, esat arslan- bilkent hocası olmayanı- tamamlanmamış islam yazıları ve marksın simidinden sonra üçüncü kitabını da baskıya vermiş. yazarın bu son kitapla hakettiği ilgiyi görüp göremeyeceğini bilemem ama ben ne zaman türkiye islamcıları bir kaypaklık daha yapsalar dönüp 'tamamlanmamış islam yazılarını` bir daha okuyorum.

iktidarın göbeğine doğmuş, bugünün türkiye'sinde istediği her makama çabasız kurulabilecek bir adam, bu mevzulara allah rızasından başka rıza peşinde koşmadan merak sardıysa ve varoluşun kadim sorunlarına dair bu evrensel düzeyi yakalayabilmişse islamcılardan hala umut var diyorum.
  • yeni kitabı şeriat mekke'de tamamlandı geçenlerde yine kapı yayınlarından basılmış. esat arslan bu sefer tamamlanmamış islam yazıları kitabında başladığı kuran'ı anlamada modern bir usül geliştirme projesini bir nevi tamamlıyor. özellikle de kuran'ın anlaşılmasında edebi okumanın ve metaforun rolüne vurgu yapan arslan, kuran'ı bir orhan pamuk romanı okur gibi okumayı tavsiye ediyor. ve bu yaklaşım üzerinden, özellikle de kuran'ın mekki ayetler denilen ve islam hukukunun inşasında genellikle göz ardı edilen kısımlarının, aslında islam hukukunun arkasındaki normu içeren ve toplumsallığın inşasına dair son derece kilit prensipler ortaya koyan mesajlar içerdiğini gösteriyor.
hesabın var mı? giriş yap