şükela:  tümü | bugün
  • off! çok fena bir kaza. geri geri giderken arkasındaki adamı görmeyip altına alıp öldürmüş. bu servis minübüsleri geri vitese taktığında ikaz sesi çıkarmıyor mu?

https://twitter.com/…ber/status/1060791309668139008
  • üzücü bir kazadır. bu tip araçlara geri görüş kamerası zorunluğu getirilmesi gerekiyordur belkide.
  • yıllar önce üniversitedeki imal usulleri dersinde hocamızın söylediği bir sözü aklıma getirmiş vahim olaydır.

" biz türkler şans eseri yaşıyoruz, avrupalılar ise şans eseri ölüyorlar."

allah rahmet eylesin. çok feci bir olay.
  • servis şoförü kadar yoldan yürüyen kişinin de suçlu olduğu elim kaza.
  • kendini usta sofor zanneden bir beyinsiz tarafindan oldurulen vatandasin goruntuleri var maalesef. ailesine sabir diliyorum.

o yol uzerinde soforun geri geri gitmesini hakli cikaracak hicbir arguman olamaz. yayalar kaldirimlarda isgal altinda oldugu icin yoldan yurumek zorunda kalabiliyorlar, trafikte eger otobanda degilse, hele de sehiricinde yayanin her zaman araca ustunlugu vardir.

ve dikkat cekmek istedigim bir husus, teknolojinin bu kadar ele ayaga dusup gorece de ucuzladigi bir donemde ozellikle buyuk araclara neden geri gorus kamerasi ve sensor zorunlu kilinmiyor, gercekten anlamsiz. her ikisi de sudan ucuz teknolojiler ve kolaylika monte edilirler, standart donanim olmasa bile. bugun hatchback araclarda bile sirf donanim paketini kalabalik gostermek icin (asla yararsiz demiyorum ama hayati degil) eklenen bu donanimlar devlet eli ile minibus, otobus, kamyon, kamyonet gibi araclarda zorunlu kilinmalidir. hatta arttiriyorum seyir kamerasi da kasko icin zorunlu kilinsin.

edit 2: bakiyorum ki bir cok yazar ayni fikirde, sosyal medyada bununla ilgili bir tag acilsa fena olmaz.
  • hep demişimdir, araçlarda hangi özellik olsun sorusuna mp3 çaları olmasın ama geri görüş kamerası mutlaka olsun diye. basit bir kamera hayat kurtarır.
  • yayasından şoförüne türk trafik anlayışını gözler önüne seren kazadır.

yolun ortasında yürüyen yaya, yolun solunda geriye gitmeye çalışan minibüs kadar suçludur. amcanın karşıdan karşıya geçer gibi bir hali de yok. hatasını canıyla ödediğinden söyleyecek çok bir şey yok. allah rahmet eylesin.

gelelim şoföre. servis aracı kullanıyorsun ama arkanda bir şey olduğunu gösteren sensörün yok mu? yolun solunda neden öyle bir hareket yapıyorsun? cezaevinde öğrenirsin artık yaptığın hatanın ne olduğunu.

servis araçlarına, dolmuşlara, otobüslere; geri vites sesi, sensör ve geri görüş kamerası zorunlu olmalı.
  • yola paralel yürüyerek karşıya geçmenin ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seren cinayet tadında kaza.

bayılıyor insanımız mümkün mertebe asfalta basmaya, kaldırımı kullanmamaya. sürekli at üstünde gezen biri olarak, yayalar ve manyaklıklarından çekiniyorum.
  • hayat bu kadar işte, o yaşa kadar yaşadığın, yaptığın her şey bir saniyede son buluyor. böyle büyük araçların arkasını gören sistemlerin zorunlu kılınmaması nasıl bir medeniyet seviyesinde olduğumuzu gösteriyor. ailesine sabırlar diliyorum.
  • ıkaz sesi ile çözülemeyecek olay.

maalesef burası türkiye. ıkaz sesi olsa belki 2 - 3 kişi ölecek. bir taraf nasıl olsa ikazimi yaptım der, bir taraf nasıl olsa 3 kişiyiz, yol da bizim der...

bu ölüme şaşıran, böyle bir olay nasıl olabilir diyen var mı hakikatten? yok. realitemiz 3. dünya ülkesi olmak. ötesi yok. zamanında çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkılmak istenmiş fakat mezar taşı okunmadığı için vazgeçilmiş.