aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • sözlükte dandik konular üstüne bile sayfalarca entry varken böyle kaliteli bir eser üstüne iki sayfa yorum görünce hayal kırıklığına uğradım doğrusu...
    kemal tahir'in esir şehir üçlemesi'nin ilk kitabıdır, sander yayınlarından çıkmıştır diğer 2 kitap gibi...bildiğim kadarıyla artık böyle bir yayınevi yoktur ve yeni basımlar ithaki'den çıkıyor...
    osmanlı'nın son dönemi, işgal altındaki istanbul'da ingiliz yanlısı olanlarla kuva-yı milliye yanlısı vatanseverleri çok güzel aktaran bir türk klasiğidir...
  • kemal tahir'in yazdığı osmanlının 1.dünya savaşından yenik ayrılmasından sonra istanbul'da bulunan milli mücadele taraftarı insanlarla ingiliz yanlısı olan insanların çekişmelerini anlatan bir kitap nacizane tavsiyemdir okuyun
  • içinde kemal tahir'in birçok çarpıcı tespitini barındıran güzide eser.

"zamana hiç değer vermediği halde, her vakit herkesten önce davranmak isteyen, sırasına razı olmadığı için de birbirini itiştirip geç kalan milletimiz, gene telaşla davrandı.''
  • az önce bitirdiğim kitaptır. eğer devamı olduğunu duymasam oturup ağlardım yani o derece. bir kitap öyle bir yerde bitmez be kardeşim.
  • sayfa 92:

--- spoiler ---

"ertesi gün, istanbul'un işgali sırasında sadece beş türk askerinin öldüğü anlaşıldı. söylenenler doğruysa bunlar şehzadebaşı'ndaki mızıka karakolu erlerindenmiş. uykuda öldürülmüşler. buna karşılık harbiye nezareti, genel kurmay başkanlığı, tersaneler, kışlalar işgal edildiği halde çarpışma yok!"

--- spoiler ---

.

kaynak

.
  • kemal tahir'in işgal altındaki istanbulda yaşanan mücadeleyi, vazgecmisligi, ihaneti ve dava arkadaşlığını anlattığı romanıdır.
    açıkçası iletişim çağının ortasında var olma mücadelesi veren ben, o donemin kısıtlı şartları arasında iletişime, bir parca gerçek bilgiye, dik duran basına olan ihtiyaca şaşırmadım desem yalan olur. zira boyle bir şeyi daha önce hic düşünmemiştim. anadoludan gerçek bir haber alabilmek için insanlar nasıl da bekliyor. gelen haberin gerçekliği kolayca teyit edilemediğinden insanin içini bir şüphe sürekli kemiriyor. bizim bu cağda yaşadığımız ise bilgi eksikliğinden çok bilgi kirliliği. dehşet bir bilgi akışı var ve doğruyu yanlışı ayırt etmek çok zor. neden kitabin o güzel konusu arasında en çok bu iletişim mevzusuna takildim bilemiyorum.
  • kemal tahir'in milli mücadele dönemini ülke insanını hiç tanımayan avrupada yetişmiş paşazade kamil bey'in başından geçen olaylarla anlattığı, bende şerefli insan tanımını yeniden yapılandırmış olan romanıdır.

romanın dili sade ve olaylar akıcı bir şekilde tanrısal bakış açısıyla verilmiş. üstadın yarattığı kamil bey karakteri beni şaşırtacak derecede milli mücadeleyi benimsedi ve şöyle bir bilinç oluşturdu: okuryazarlar, düşünen insanlar, eğitimli insanlar kısacası üreten emekçiler değil de fikir işçileri hayatlarını ülkelerinin kurtuluşuna, kazancına harcamalı, kaypak olmamalı, gücün yanında değil hakkın yanında olmalı. böyle olmalı ki güzel yarınlar, insanlar yetişmeli memlekette.

bu kitabı okuyup kendi hayatında kaypak olan, onursuz olan ya eseri anlamamıştır ya da gerçekten yüreği kötü bir insandır. kesinlikle okunması gerekir.
  • kemal tahirin okuduğum ilk kitabı. dönem aydınlarından, paşa çocuklarından kamil beyin savaş zamanı avrupadan istanbula gelişini ve hiç bilmediği anadolu insanının başkaldırmasını, kuvayi milliye fikrini benimseyip karadayı adlı dergide yazmaya başlamasını anlatır. kitapta nadiren geçen mustafa kemal paşa ismini okudukca tüylerimi diken diken etmiştir. üçlemenin bana kalırsa en güzel kitabıdır.
  • çok güzel ve realist bir kitaptır.
  • şimdi bitti ama hala icindeyim.
    --- spoiler ---

daracik hucrede kamil beyefendi ile beraber oturuyoruz, ibrahim asker cay getiriyor.

yuz yil sonradan haber getirdim kamil bey; devlet yine isgal altinda, yine hanımlar laf anlamıyor.

kemal paşa'nın emanetine bizden öncekiler ihanet etti, soprana binbaşılar hala iktidarda.

şuan bir nesil seninle aynı acıları benzer şekilde paylaşıyor.

sen yılmadin, basardiniz, allah aynı muvaffakiyeti bize de nasip eder inşallah.
    --- spoiler ---

tanım;

ortaokulda ders kitabı olarak.okutulmasi gereken sahaser.
hesabın var mı? giriş yap