• toptancılar bu yüzden satış yapmıyor. esnaf da doğal olarak arttırıyor fiyatları. örneğin 30? peşin fiyata satan bir esnaf bir gün sonra toptancıdan 30?'ye aynı ürünü alıyor, gel de zam yapma.
  • yapsınlar, daha da çok yapsınlar, artık kendime bile acımıyorum.
  • aldığı değil alacağı fiyattan hesap yaptığı için ticareti bilen esnaftır. adam iki gün sonra dükkana mal koyamaz yoksa.
  • haklıdır. çünkü bu malın birde satıcıya maaliyeti vardır. toptancı arttırıyor alan esnafta kâr yapabilmek için arttırıyor.
  • berberdeyim.
    seçimden önce adam bana akpyi savunuyordu. ülke çok güzel falan.
    5 lira zam yapmışlar.
    madem güzel niye yaptınız dedim.

berberler odası böyle uygun gördü, dedi.

dalga geçmiyor gerçekten zekası bu.
  • zam yapmazsa depodaki malı eridiği anda zamlı tarifeden alıp, her satış yattığı anda zarar edeceği için yapılan doğru harekettir.
  • esnaflara tavsiyemdir, zırt pırt zam yaparsanız çok tepki çekersiniz.
    fırsatını bulmuşken kol gibi geçirin iyice folloş edin, daha sonradan sokması kolay olur.
    mesela dolar 7.5 liraymış gibi yapın hesabınızı, dolar o seviyeye gelene kadar kafanız rahat etsin. zaten ortalık toz duman, ha 6.5'e göre yapmışsınız ha 7.5'e göre.

ne diyor polat alemdar? yapmasan da yaptın derler, en iyisi yapın gitsin amk.
    https://www.youtube.com/watch?v=bsrlidgrat4
  • bu gün gıda sektöründe ki bir firmanın (ki bu firma tekel konumunda) satınalma müdürü olan arkadaşla oturduk. adam kan ağlıyor söylediği şu “8 ayda maliyetler %30 arttı 2 yıldır ürüne zam yapmıyorduk ancak bu kurla ürün satış fiyatı ürünün şişe ve slevee maliyetini karşılamayacak. bırak onu fabrikadan ambalaj çekemiyorum zira plastik durduğu yerde değer kazanıyor” etkiler şimdiden hissedilmeye başladı sofralarda hissedilmesi an meselesi. evet ürünü dolarla almıyorsunuz ama masanıza dolarla geliyor farkında değilsiniz
  • normal şartlarda dolar aylık %1-2 dolayında artışlar gösterdiğinde yapılmayan zam.

ancak; örneğin satın almasını yapmış olduğum ürünler için son 2 günde 3 yeni fiyat listesi açıklandı. perakende satış yapan mağazalarda stoklu çalışma olmadığından raftaki ürüne hemen yansıtılır bu listeler. özellikle ürün gamı çok geniş ve kontrolü zor ise hemen listeye göre yeni fiyatlar hesaplanıp etiketlenir ürünler. aksi halde direk kepengi kapatıp evde oturmak daha mantıklı.

tanım: perakende mağazalar için normal davranış.

edit: az önce bir müşteri daha "oha bu fiyatlara ne oldu böyle hemen"şeklinde çıkış yaptı. ben nazikçe anlatmaya çalıştım ve sonunda "haklısınız. benim de yaptığım işte fiyatları yükseltmem gerekiyor yoksa fark etmeden batıp gideceğiz" dedi.
  • sadece perakende için değil toptan satış içinde olması gereken durum.

elinizde 100 liradan aldığınız ürün var; ancak ürünün yeni alış fiyatı 130 lira. ne yapacaksınız 100 liradan almış gibi mi satacaksınız? bunu sattıktan sonra peki yerine aynı üründen nasıl koyacaksınız? doğal olarak ürün, güncel alış fiyatına göre fiyatlandırılır. tersi şekilde çalışan varsa maksimum 3 aylık ömür biçiyorum.
hesabın var mı? giriş yap